Man på spårvagn beväpnad med svärd – insatsstyrkan inkopplad

2023 08 10

En person med svärd har gripits under morgonen.

Under torsdagsmorgonen har stor dramatik utspelat sig i Göteborg.

Där har polisen fått larm om att en man på en spårvagn varit utrustad med ett svärd, och har senare klivit av och svingat med svärdet på en bro.

Flera patruller tog sig fort till platsen och insatsstyrkan har kopplats in.

– Polisen får larm om att en man med svärd har setts på en spårvagn. Inringaren har sett mannen svinga med ett svärd på bron mellan Slottsskogsgatan och Änggården, framhåller polisen.

Säkrade mannen

Det finns inga uppgifter om att någon har kommit till skada i samband med mannens svingande.

Efter att han klivit av spårvagnen och börjat svinga på bron tog sig polisen fort till platsen och kunde säkra mannen.

Han är nu misstänkt för grovt brott mot knivlagen.

Psykiskt sjuk

I en uppdatering från polisen konstateras att mannen lider av en grov psykisk störning.

Han har omhändertagits då han bedömts vara en fara.

– Mannen bedöms lida av en allvarlig psykisk störning som medför att han kan utgöra en fara både för sig själv och för andra. Han omhändertas med stöd lagen om psykiatrisk tvångsvård, paragraf 47, förklarar polisen.

Händelse i Örebro

På annat håll i Sverige har polisen fått ägna sig åt ytterligare en besvärande händelse.

I Örebro har hotat sin mamma med kniv, och hoten rörde sig bland annat om fysiskt våld.

– Mannen ska även ha hotat att slå sönder fönster till bostaden. Patrullen griper mannen misstänkt för försök till misshandel, misshandel samt barnfridsbrott, framhåller polisen.

Misshandel i Degerfors

I Degerfors har en man gripits för att ha misshandlat en kvinna som han har en relation med.

Kvinnan har förts till sjukhus i samband med händelsen.

– Polispatrull beordrades till en adress i Degerfors kommun med anledning av en misstänkt misshandel. Mannen förhördes och vad som framkom tillsammans med initiala utredningsåtgärder presenterades för jouråklagare. 

Arkivfoto: L. Krause

Text: Redaktionen


12 juni 2026

Helt ny avgift föreslås – ny faktura för svenska hushåll

2026 06 12

Vattensituationen i delar av Sverige är historiskt allvarlig.

Under större delen av våren har det larmats om grundvattennivåer mycket under det normala i större delen av södra landet. Enligt SMHI riskerar sju län vattenbrist.

– I Ringsjöarna är vattennivån den lägsta sedan mätningarna började 1974, säger Nina Bosshard, vakthavande hydrolog på SMHI, i en kommentar.

Korta duschar räcker inte

I Skåne har det skickats ut akuta kris-sms till hundratusentals svenskar om att minska på vattenanvändningen. Vattnet får enbart användas till det allra viktigaste. Fylla poolen, tvätta bilen eller vattna gräsmattan är bara att glömma.

Men de skarpa uppmaningarna hjälper inte.

Det är dags att ta i med hårdhandskarna och kräva många hushåll på en ny avgift, anser mjukvaru- och teknikföretag Vitec Infometric.

– I dag ingår vattnet oftast i månadsavgiften eller hyran i bostadsrättsföreningar och hyresrätter som en schablon. Det innebär att det inte, rent privatekonomiskt, lönar sig att spara och att den som ändå hushåller subventionerar den som slösar. Det upplevs ofta som orättvist, skriver Vitec Infometric i ett officiellt uttalande.

Vill göra som i Danmark

Det svenska företaget jämför med Danmark. Varje svensk förbrukar drygt 40 procent mer vatten än en dansk, enligt statistik från Svenskt Vatten. Infometric bedömer att det beror på att förbrukningen mäts och debiteras i mer eller mindre alla danska hushåll.

– Mätningar från tusentals lägenheter visar att förbrukningen sjunker med 20–30 procent när hushållen betalar för sitt eget vatten. Investeringen är kostnadseffektiv och betalar sig snabbt. Föreningens vattenkostnad sjunker i takt med förbrukningen. De boende betalar bara för det vatten de själva använder – en rättvisa som uppskattas, framhåller företaget.

LÄS MER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Inkludera även kallvatten

Idag kräver Boverkets byggregler individuell mätning av varmvatten vid stambyten och i nybyggda flerfamiljshus. Men det gäller bara varmvatten.

– Lagkravet bör rimligtvis utvidgas till att omfatta både varm- och kallvatten och kompletteras med krav, anser Infometric.

LÄS MER: Skattelättnader på gång – ”Kommer bli fler jobb”

Foto: M. Nilov

Text: Redaktionen


12 juni 2026

“Putin måste dö”

2026 06 12

Vladimir Putins krig i Ukraina är inne på sitt femte år.

En hållbar fred är osannolik.

Åtminstone så länge Putin styr Ryssland, anser den kanadensiska tidigare generallöjtnanten Christopher Coates, som menar att diktatorn måste försvinna för att Ukraina ska lämnas ifred.

– Putins död. Det är det första nödvändiga villkoret, säger Coates enligt Kyiv Post.

– Tyvärr har jag mycket svårt att föreställa mig en varaktig fred så länge Putin sitter kvar vid makten. Jag ser endast en militär seger för Ukraina som en mer fundamental grund för en sådan fred.

Eftergifter räcker inte

Christopher Coates har pensionerat sig från sin roll som befälhavare för Kanadas Joint Operations Command. 

Han menar att territoriella eftergifter från Ukraina inte skulle vara tillräckligt för att hålla undan Ryssland över tid. Istället skulle det i bästa fall ge en tillfällig paus i Rysslands imperialistiska ambitioner.

Att Moskva förlitar sig på propaganda och kontroll av medierna är dock en rysk svaghet, bedömer Coates.

– Ett system som byggs på lögner börjar så småningom kollapsa inifrån, säger den tidigare generalen.

Där kan de ukrainska drönarattackerna mot ryska oljeanläggningar få stor betydelse. Inte minst psykologiskt.

Drönare har inte ersatt traditionell militär makt – de har gett den en ny dimension, säger Christopher Coates.

– Dessa attacker ensamma kommer inte att avgöra krigets utgång, men de är en viktig del av en bredare strategi.

LÄS MER: Ryssland paralyserat – 50 militärfordon eliminerade i attack

Zelenskyj: då dödar vi Putin

I november 2023 uttryckte Ukrainas president Volodymyr Zelensky, som själv överlevt flera ryska mordförsök, att det inte är uteslutet att försöka eliminera Putin om nöden kräver det.

Det är krig, och Ukraina har alla rättigheter att försvara sitt land, sade Zelenskyj i en intervju med The Sun vid tillfället.

LÄS MER: Kollaps för Putin – sjätte månaden i rad

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen