Man har försökt mörda kvinna

2024 06 10

En man har gått till attack mot en kvinna som han har en relation med.

Det är i Bräcke kommun i Jämtland som en allvarlig händelse har inträffat på måndagskvällen.

En man har gått till attack mot en kvinna som han har en relation med.

Kvinnan har förts till sjukhus, och mannen misstänks för mordförsök.

Det meddelar polisen.

Polis på plats

Polisen har tagit sig till platsen där händelsen ägde rum.

Väl på plats har man anträffat såväl mannen som den skadade kvinnan.

– Polis och räddningstjänst larmas till en adress i Bräcke, framhåller polisen.

– En man ska ha misshandlat en kvinna. Misshandeln ska ha skett inomhus, mannen och kvinnan har en relation. Polisen påträffar mannen på adressen, han grips misstänkt för mordförsök och olaga frihetsberövande.

Kvinnan till sjukhus

Kvinnan har förts till sjukhus med oklara skador.

– Kvinnan förs till sjukvård med ambulans. Polisen dokumenterar platsen och kommer att fortsätta utreda händelsen, fortsätter polisen.

Körde på kvinna

Även i Västsverige misstänks en man för mordförsök.

Det är i Svenljunga som en 45-årig man har kört på en kvinna som träffades av en öppen bildörr och föll till marken.

Bilen backade även på en gasoltub och lämnade platsen, men hittades sedan av polisen som gripit honom.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Inte livshotande skadad

Polisens presstalesperson Fredrik Svedemyr understryker att det bedöms vara en avsiktlig handling.

– Av allt att döma har han avsiktligt försökt köra på kvinnan, därför rubriceras ärendet nu som försök till mord, säger han till GP.

Kvinnan ska inte ha fått några livshotande skador.

– Polis är vid brottsplatsen och hör målsägande samt vittnen till händelsen. Räddningstjänsten har också varit på plats för att hantera gasolläckaget, meddelar polisen via sin webbsida.

– Han grips misstänkt för försök till mord, grovt rattfylleri samt smitning från trafikolycka.

Samtidigt har polisen gripit en man i 40-årsåldern i Örebro efter att han misshandlat en kvinna i samma ålder.

Foto: Shyam

Text: Redaktionen


Japaner panikslagna – regeringen går ut och lugnar

2025 07 06

Regeringen går ut och lugnar skräckslagna japaner.

Japans regering går på lördagen ut och varnar för risken för kraftiga jordbävningar.

Samtidigt försöker regeringen lugna människor efter att en märklig profetia fått spridning.

Rykten gör gällande att en stor katastrof ska inträffa på lördagen, rapporterar CNN.

Märklig profetia

Profetian om en stor katastrof är hämtad från en japansk tecknad serie, en så kallad manga.

I manga-boken ”The Future I Saw”, som publicerades 1999 och gavs ut igen 2021, varnas det för en ”verklig katastrof”, enligt kanalen.

Enligt den påstådda profetian ska den stora katastrofen inträffa i Japan nu på lördagen den 5 juli.

Vissa har tolkat mangan som en verklig spådom, trots att manga-konstnären bakom boken, Ryo Tatsuki, säger att hon ”inte är en profet”.

Det sägs dock att Ryo Tatsuki redan har förutsett en stor katastrof, nämligen jordbävningen och tsunamin i Fukushima 2011.

Detta har lett till en stor oro bland både japaner och turister. Nu manar regeringen till lugn.

Turister håller sig undan

Turismen i Japan uppges ha påverkats av spådomen. Vissa resenärer har valt att undvika Japan, som annars är en populär turistdestination, inte minst bland andra asiater.

Antalet ankomster från Hongkong sägs ha minskat med 11 procent i maj jämfört med samma månad förra året. I just Hongkong har ryktesspridningen varit stor, enligt kanalen.

Japans regering uppmanar nu folk att inte tro på ”ogrundade förutsägelser” om en större katastrof.

Samtidigt varnar regeringen för möjliga jordbävningar sydväst om landets huvudöar, där det skett flera jordbävningar de senaste veckorna. Detta har gett nytt bränsle åt ryktena om en större katastrof.

– Med vår nuvarande vetenskapliga kunskap är det svårt att förutsäga den exakta tidpunkten, platsen eller omfattningen av en jordbävning, säger Ayataka Ebita, chef jordbävnings- och tsunamiövervakningen i Japan.

– Vi ber folk att basera sin förståelse på vetenskapliga bevis, tillägger Ebita på en presskonferens.

Foto: R Yoshitake

Text: Redaktionen


McDonalds får beröm – restauranger sågas

2025 07 05

Hamburgerkedjor som McDonalds sköter sig bättre än vanliga restauranger i ett specifikt hänseende.

I januari 2024 började en ny lag gälla i Sverige.

Enligt lagen måste alla restauranger som serverar mer än 150 take away-måltider om dagen erbjuda flergångsförpackning.

Men nästan alla struntar i lagen. Hamburgerkedjor som McDonalds sköter sig dock bättre.

Många struntar i lagen

Restauranger som säljer take away-måltider måste alltså erbjuda möjligheten att köpa maten i en låda som kan återanvändas.

Men de flesta struntar i det, rapporterar Sydsvenskan, som har gjort en stor kartläggning som visar att nästan alla serverar i plastlådor utan alternativ.

Samtidigt visar en Novus-undersökning att 72 procent av svenskarna inte ens känner till att de har rätt att bli erbjudna förpackningar som kan återanvändas, enligt tidningen.

Men hamburgerkedjorna sköter sig alltså bättre.

Hamburgerkedjor sköter sig bättre

McDonalds, Burger King och Max erbjuder möjligheten att välja dryck i en flergångsmugg. Den kommer ofta med en pantkostnad, till exempel 20 kronor hos Max, som man får tillbaka när man lämnar tillbaka muggen.

Dessutom är omslaget till hamburgaren och pommesen undantagna eftersom de är gjorda av papper, enligt tidningen.

Sammantaget sköter sig alltså McDonalds och de andra hamburgerkedjorna bättre än andra restauranger.

Överlag verkar take away-lagen ge väldigt liten effekt, och enligt Håll Sverige Rent skulle det nog behöver ett gemensamt system för återanvändbara lådor för att det ska fungera.

– Man kan inte förvänta sig att en konsument anpassar sitt vardagsmönster bara för att köpa kaffe på precis samma kedja varje gång. En dag kanske det är McDonalds och nästa Pressbyrån, säger Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz till tidningen.

Kan få böter

Det har funnits stora förhoppningar om att take away-lagen ska ge effekt, eftersom det inte är hållbart att tillverka lådor av plast för engångsförbrukning.

Sverige har därför satt upp ett djärvt mål.

– I Sverige är målet att förbrukningen av muggar och matlådor som är engångsplastprodukter ska ha minskat med 50 procent från och med år 2026 jämfört med förbrukningen år 2022, uppger Naturvårdsverket på sin hemsida.

Det målet tycks dock ligga långt borta. Och många tycks ignorera lagen, trots att det kan få konsekvenser.

– Om en verksamhet säljer mat eller dryck i en engångsmugg eller engångsmatlåda och inte erbjuder möjligheten att få mat och dryck serverad i återanvändbara muggar eller matlådor kan verksamheten komma att bli ålagd att betala en miljösanktionsavgift på 10 000 kronor, upplyser Naturvårdsverket.

Foto: McDonalds resp Spacekid

Text: Redaktionen