Person har fallit sex meter på jobbet

2024 01 18

En man har fallit från hög höjd medan han varit på jobbet.

Det bekräftar polisen på hemsida.

Olyckan har ägt rum i skånska kuststaden Trelleborg och myndigheten betraktar det tills vidare som en arbetsplatsolycka.

– Misstänkt arbetsmiljöbrott på Böckaregatan, uppger polisens presstalesperson Patric Fors på torsdagsförmiddagen.

Fallit från ett tak

Nödhjälp har omedelbart larmats till olycksplatsen i Skåne.

– Polis och ambulanssjukvård är på väg till platsen, framhåller Patric Fors.

I den första upplagan av händelserapporten har myndigheten sparsamt med information.

– Enligt initiala uppgifter har en person fallit från ett tak.

– Och ner på en byggställning.

Det ska enligt polisen röra sig om ett fall på mellan fyra till sex meter, uppger P4 Malmöhus.

Skadeläget är för närvarande oklart, men personen ska ha varit både vaken och talbar när ambulans anlände.

Överrepresenterad bransch

Sverige har de senaste veckorna skakats av ett flertal arbetsolyckor där många har haft dödlig utgång.

Just byggbranschen är överrepresenterad.

– Byggbranschens seriösa aktörer kan inte vända utvecklingen ensamma. Det behövs politiska initiativ, sade Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen, i ett pressmeddelande före jul.

Förbundet Byggnads krävde samtidigt omedelbart krismöte med statsminister Ulf Kristersson.

– Politiken måste lyssna på parterna och agera för att förhindra att människor dör på våra arbetsplatser, sade ordförande Johan Lindholm.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera kärnkraftverk i Europa har akutstängt

2025 07 04

Kärnkraftsoperatörer på flera platser i Europa tvingas till akuta åtgärder.

Reaktorer i minst två europeiska länder har abrupt behövt stängas av.

Det handlar bland annat om det schweiziska kärnkraftverket Beznau som delvis kopplats bort från elnätet. En reaktor har stängts helt medan en annan körs på 50 procent kapacitet, rapporterar ansedda The New York Times.

Även två reaktorer vid kärnkraftverket Golfech i södra Frankrike har stängt med kort varsel. Där handlar det om två reaktorer.

Aldrig hänt

Anledningen till den plötsliga nedstängningen är den rekordhöga värmebölja som just nu sköljer över stora delar av Europa.

Värmen har fått vattnet som kärnkraftverken använder för kylning att värmas upp, vilket gör att reaktorerna inte kan vara i bruk.

– Det är första gången som anläggningen har varit tvungen att stängas på grund av vattentemperaturen, säger en talesperson för Schweiz energidepartement, enligt NYT.

Hotar djurlivet

En bidragande faktor till att besluten om nedstängning fattats är för att skydda flora och fauna, bland annat i floden Aare.

När det uppvärmda vattnet släpps ut i den redan överhettade floden skulle det hota djurlivet.

– Många växter och djur är känsliga för termisk förorening, vilket uppstår när mänsklig aktivitet förändrar temperaturen i naturliga vattendrag, som floder, förklarar den amerikanska tidningen.

– Varmare vatten innehåller mindre syre och blir mer mottagligt för algblomning. När kraftverk plötsligt sätts igång eller stängs av kan fiskar dö av de plötsliga temperaturförändringarna.

LÄS MER: Jättesmäll för svensk vindkraft

UD varnar svenskar

Temperaturerna har i dagarna nått över 40 grader på flera delar av kontinenten, enligt Euronews.

I Portugal uppnåddes exempelvis nytt värmerekord på 46,6 grader. Även i Spanien har nya rekordtemperaturer uppmätts.

På Kreta och i Turkiet har värmen även bidragit till omfattande skogsbränder. Hundratals brandmän har satts in för att bekämpa bränderna.

Svenska UD har gått ut med varning till resenärer på grund av väderförändringen.

Från och med lördag 28 juni och i minst fyra dagar väntas en kraftig värmebölja slå till över stora delar av landet. På sina håll kommer temperaturerna att överstiga 40 grader. Kontrollera att din mobil fungerar om du skulle behöva ringa nödtelefonnumret 112, framhåller UD.

Foto: JoachimKohler-HB

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland har attackerat Natojättes ambassad

2025 07 04

Under natten mellan torsdag och fredag har Ryssland genomfört en av de största luftattackerna mot Ukraina under kriget.

Enligt det ukrainska luftförsvaret har Ryssland avfyrat 539 drönare och 11 ballistiska robotar mot mål i Ukraina.

Flera civila områden har attackerats.

I huvudstaden Kyiv har 23 personer skadats. Byggnader har förstörts och bränder rasar på flera platser.

Städerna Dnipro, Sumy, Charkiv och Tjernihiv har också attackerats.

– Återigen visar Ryssland att de inte har någon avsikt att avsluta kriget och terrorn. Först runt klockan 9 i dag upphörde flyglarmet i Kyiv. Det var en brutal, sömnlös natt, skriver Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på X.

Natolands ambassad har träffats

Enligt Polens utrikesminister Radosław Sikorski har den polska ambassaden i Kyiv träffats i nattens stora drönar- och robotattack.

Det meddelar ministern i ett inlägg på X.

– En massiv rysk attack har orsakat bränder och stora skador, bland annat på den polska ambassaden i Kyiv, skriver Sikorski.

Nu vänder sig utrikesministern direkt till USA:s president Donald Trump, som nyligen talat i telefon med Rysslands diktator Vladimir Putin.  

– President Trump, Putin hånar era fredsansträngningar. Vänligen återuppta leveranser av luftvärnsammunition till Ukraina och inför hårda, nya sanktioner mot angriparen.

LÄS MER: Massiv smäll för Putins armé – kritiskt mål attackerat

Attackerade under samtalet

President Zelenskyj uppger att Ryssland inledde sitt massiva luftanfall under Trumps och Putins telefonsamtal.

– Det är värt att notera att de första flyglarmen började ljuda nästan samtidigt som medier rapporterade om ett telefonsamtal mellan president Trump och Putin.

Jätte inom Nato

Under 2025 planeras Polens försvarsbudget till 4,7 procent av BNP.  Siffran innebär att Polen fortsätter att vara det Natoland som lägger mest pengar på försvaret i förhållande till sin ekonomi.

Det är oklart om Polen kommer att svara på Rysslands attack.

LÄS MER: Bakslag för Putin – värsta krisen sedan 90-talet 

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen