Man har dött i olycka

2023 10 17

En man har förlorat livet i en traktorolycka.

Det är i Skövde kommun som en allvarlig olycka har skett sent på tisdagseftermiddagen.

Närmare bestämt rör det sig om området Flistad, där en traktor har vält på länsväg 3014.

Räddningstjänst, polis och ambulans tog sig fort till platsen och kunde konstatera att traktorn låg på taket och att en person var skadad.

“Hamnar under traktorn”

Polisen har inlett en förundersökning om vårdslöshet i trafik, men det är oklart exakt hur olyckan gått till.

På något sätt har traktorn vält, och personen fått fordonet över sig.

– Föraren hamnar under traktorn, säger polisens presstalesperson Stefan Gustavsson till GP.

Har förlorat livet

Polisen har under kvällen meddelat att personen, en 75-årig man, förlorat livet.

– Föraren av traktorn, en man från närområdet i 75-årsåldern, avled i samband med olyckan. Anhöriga har underrättats, framhåller polisen angående händelsen.

Man har tillkallat bärgare och inlett utredningsåtgärder för att få förståelse för exakt vad det är som har skett.

– Vi vill bland annat undersöka ifall det fanns något problem med traktorn, fortsätter Gustavsson.

Flera olyckor

Under kvällen har flera olyckor skett i Skövde.

Bland annat ska det röra sig om en singelolycka vid området Timmersdala.

– En personbil ska enligt SOS ha kört in i ett träd på riksväg 26 vid Lövåsen, norrgående riktning. Troligen en person i bilen som tagit sig ur bilen. Oklart skadeläge, framhåller polisen via sin webbsida.

Personen som framförde fordonet är misstänkt för rattfylleri och har fått följa med polisen.

Mc kört omkull

Samtidigt har en motorcykelförare kört omkull under kvällen, även det i Skövde.

Olyckan skedde vid ett militärt övningsfält i terrängen, och föraren ska ha skador i ryggen och en arm.

Han har förts till sjukhus med ambulans.

Polisen har inlett en utredning om händelsen men det är ännu oklart hur och varför olyckan skett.

Arkivfoto: Västra Götalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen