8 jan 2026

Man försvunnen – polisen uppmanar att ringa 112

2024 03 06

En man har anmälts försvunnen och polisen vädjar nu om hjälp för att hitta honom.

Mannen i fråga är hemmahörande i Landskrona i Skåne.

Lämnade bostaden under eftermiddagen

Mannen är 82 år gammal.

– Polisen söker efter en försvunnen 82-årig man som lämnade sin bostad på Löpargatan någon gång mellan klockan 13:30 och 15:00 i dag, uppger polisen.

Enligt polisen är mannen i fysiskt god form och kan gå långa sträckor.

– Men han har en sjukdomsbild som gör att han kan uppfattas som förvirrad och han kan inte hitta hem.

Oklara omständigheter

Polisen går inte ut med information om mannen har setts av några vittnen eller inte.

Man lämnar heller inga uppgifter om man har några misstankar kring vad som har hänt eller var den 82-åriga mannen kan tänkas befinna sig.

Ett sökarbete pågår nu för att försöka finna den försvunna mannen.

Mannens signalement

För att effektivisera sökandet av personen har polisen nu gått ut med mannens signalement.

- Mörkblå vinterjacka.

- Svarta manchesterbyxor.

- Svarta skor.

- Blå keps av märket "Tommy Hilfiger".

- Smal kroppsbyggnad

Uppmaning

Utöver mannens signalement har polisen även gått ut med en uppmaning, vilken riktar sig till allmänheten.

– Ser du eller har du sett en man som stämmer in på signalementet? Ring polisen på 112.

Det är ännu oklart om polisen har fått någon hjälp från allmänheten i sökandet efter mannen.

Nya uppgifter

Polisen har under kvällen gått ut med nya uppgifter i ärendet. 

–Mannen är anträffad välmående.

Därmed avslutas sökinsatsen. 

Intensiv dag

Det är en intensiv dag för polisen på flera platser runt om i Sverige.

I Umeå har polisen kontaktats med anledning av ett bråk. 

Polis kontaktas om ett bråk/slagsmål med två män inblandade i centrala Umeå, uppger polisen. 

Polispatruller beordrades genast till platsen.

– Båda männen, som lämnat platsen, lokaliseras i närområdet.

Polisen uppger att ingen av männen,  som är i 35- respektive 45-årdåldern, har behövt föras till sjukvård.

– Förhör har hållits och en anmälan gällande misshandel och olaga hot har upprättats, framhåller polisen. 

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 24

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen