19 sep 2025

Man död – fastklämd på jobbet

2024 04 12

På fredagsmorgonen larmades polis och ambulans om en arbetsplatsolycka i Jönköpings kommun.

Enligt SOS Alarm ska en man ha blivit fastklämd under en maskin.

Olyckan inträffade på ett företag i Barnarp i Jönköpings kommun, uppger polisen.

Bekräftats död

När polis och ambulans anlände till platsen var mannen allvarligt skadad.

– Skadeläget har bedömts som mycket allvarligt, framhöll polisen i sin lägesrapport.

En stund senare, vid 09.40-tiden, uppger polisen att mannen avlidit av sina skador.

– En man i 55-årsåldern har avlidit.

– Närmast anhörig har underrättats om dödsfallet, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Flera dödsolyckor 2024

Enligt Arbetsmiljöverkets statistik har 16 arbetsolyckor som lett till dödsfall inträffat under 2024.

Hittills har tre dödsolyckor skett i april.

"Följer noga arbetet"

Under 2023 inträffade 63 arbetsplatsolyckor som resulterade i dödsfall.

Regeringen har framhållit att man kommer att ta krafttag för att säkerställa att ingen ska behöva riskera livet eller hälsan på jobbet.

– Regeringen kommer att fatta beslut om att Arbetsmiljöverkets arbete gällande arbetsplatsolyckor inriktas mot att genomföra fler fysiska oanmälda inspektioner. Regeringen följer noga arbetet, i dialog med myndigheter och relevanta aktörer. 

Det uppger regeringen via sin webbsida.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen

Text: Redaktionen


6 juli 2026

Sovande jätten har vaknat – svenskar måste lämna omedelbart

2026 07 06

Den sovande jätten i Italien har vaknat på nytt.

Under söndagen fick vulkanen Etna på turistön Sicilien ett utbrott. 

Mörk rök har fyllt himlen, vilket fått de italienska myndigheterna att gå ut med röd varning – den högsta möjliga, rapporterar brittiska Daily Express.

 – Av säkerhetsskäl har inkommande flyg till Catanias flygplats stoppats, uppger La Sicilia enligt tidningen.

"Evakuera omedelbart"

En röd varning utfärdas när ett askmoln utgör en potentiell fara för flygplan. Det är också ett budskap som svenskar som eventuellt befinner sig i området måste ta på största allvar.

– Området måste omedelbart evakueras, skriver svenska ambassaden om läget när myndigheterna utfärdar just röda varningar vid vulkanutbrott.

Att det är just Etna som vaknat gör att turister kan vara särskilt utsatta.

Under vissa perioder av året arrangeras organiserade turistturer för att kunna beskåda vulkanlanskapet och lavaströmmarna på närmare håll, förklarar ambassaden.

Akut varning

Daily Express beskriver händelseutvecklingen som en akut varning till britter som befinner sig i området på den italienska paradisön.

Sedan igår har flera flyg till Sicilien omdirigerats och istället landat i Palermo. Anledningen är alltså det stora askmoln som fyller himlen. Flera delar av Catanias flygplats kommer att vara avstängda en bit in på måndagsmorgonen, skriver Daily Express.

– Flygplan som redan är på flygplatsen kommer att tillåtas avgå, men ankomster är inställda, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa – USA slår larm

Ständig övervakning

Bland Italiens övriga aktiva vulkaner finns Campi Flegrei, Stromboli, Vulcano och Vesuvius. 

– Italienska myndigheter har samtliga vulkaner under ständig övervakning för att försöka förutse eventuella utbrott, skriver svenska ambassaden och uppmanar att ha koll på italienska civilförsvarets hemsida för aktuell information.

LÄS OCKSÅ: ”Ingen brist på öl” – ryssar hånar Putins Ryssland

Arkivfoto: Y. Ginsu

Text: Redaktionen


6 juli 2026

Då får man inte gå på restaurang – ny regel på gång

2026 07 06

Det ska bli lugnare på restauranger, hotell och i butikslokaler framöver.

Så är åtminstone regeringens förhoppning när man nu går fram med nya hårda regler som innebär att folk skulle kunna stoppas i dörren.

Det handlar om ett förslag om utökade möjligheter till tillträdesförbud för gäster och kunder som inte kan bete sig.

Idag finns möjligheten att porta folk från lokaler öppna för allmänheten, men det nya förslaget innebär att också exempelvis restauranger, hotell, frisörsalonger och caféer ska kunna göra samma sak.

– Den som driver en butik eller annan liknande affärsverksamhet och har besökare i sina lokaler ska kunna känna sig trygg och säker, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett uttalande.

Inte tillräckligt

Det är i en utredning som regeringen tagit emot förslagen, som nu ska ut på remiss. Under en längre tid har verksamheter slagit larm om ordningsstörningar och brott.

Nuvarande regler om tillträdesförbud har inte ansetts vara tillräckligt effektiva.

– Ingen ska behöva acceptera återkommande störningar eller brott i sin verksamhet. Därför välkomnar jag förslagen om effektivare tillträdesförbud, och ser i nästa steg fram emot synpunkter från remissinstanserna, säger Gunnar Strömmer.

Kan portas i fyra veckor

En person ska i huvudsak kunna portas när den begått ett brott “i eller i anslutning till en lokal och brottet påverkar verksamheten”, enligt regeringen. 

Polisen ska även kunna fatta beslut om saken direkt på plats. Då ska tillträdesförbudet gälla direkt och som längst i fyra veckor. 

LÄS OCKSÅ: ”Ingen brist på öl” – ryssar hånar Putins Ryssland

Förslagen, som föreslås träda i kraft den 1 juli 2027, välkomnas av branschorganisationerna.

Svensk Handel har i flera år påtalat att nuvarande lagstiftning inte uppfyller sitt syfte med att skapa trygga butiksmiljöer. Förslagen som nu presenterats är en tydlig markering om att det ska straffa sig att begå brott eller störa handelsverksamhet, säger Svensk Handels säkerhetschef Nina Jelver i en kommentar.

Hon tillägger:

– Förslaget om att polis ska kunna dela ut tillfälliga tillträdesförbud är efterlängtat av våra medlemmar. Man ska inte behöva vänta veckor på beslut om huruvida en person ska tilldelas tillträdesförbud, varför vi är mycket nöjda med slutsatsen delbetänkandet landar i.

LÄS OCKSÅ: SEB: Glädjebesked för den svenska bostadsmarknaden

Foto: A. Haney resp Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen