Man började slåss – i kyrkan

2024 03 11

En man började slåss i kyrkan i samband med en gudstjänst under förmiddagen.

Polisen kallades till en kyrka i Stockholm City vid 11-tiden.

Detta sedan en man gjort sig skyldig till misshandel.

Händelsen inträffade i samband med en gudstjänst.

– Den misstänkte mannen har nu belagts med fängsel och förs till en polisstation, rapporterar polisen.

Men gripandet kunde ske först efter en viss dramatik.

Barnfamiljer blev vittnen

Enligt uppgifter ska många personer ha blivit vittnen till händelsen.

– Han slog en person flera gånger, berättar ett vittne för Aftonbladet.

Kyrkan var full av besökare när misshandeln inträffade.

Bland dem som bevittnade händelsen fanns även barn.

– Det var fullsatt med barnfamiljer och allt, säger vittnet till tidningen.

Nekades inträde i kyrkan

Flera personer ska ha hjälpts åt för att avbryta misshandeln och få ut mannen ur kyrkan.

Mannen ska enligt uppgift ha nekats inträde till kyrkan, rapporterar Expressen.

Detta ledde till att han blev våldsam och misshandlade en anställd på kyrkan.

”Drog i håret”

Även poliserna som kom till platsen blev utsatta för mannens våld, berättar polisen.

– I samband med ingripandet så slog han ned en polis och drog den andra i håret så man fick begära förstärkning, säger polisens presstalesperson Ola Österling till Expressen.

Poliserna åkte till sjukhus för kontroll, uppger polisen på sin hemsida.

Avböjde sjukhusvård

Den person som utsattes för den initiala misshandeln, som är anställd vid kyrkan, fick ett jack i pannan, enligt tidningen.

Personen har dock inte körts till sjukhus.

– Målsägaren till den initiala misshandeln har skadats lindrigt men han har avböjt ambulanstransport till sjukhus, rapporterar polisen.

Mannen som började slåss är nu misstänkt för våld mot tjänsteman och misshandel.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


1,8 miljoner svenskar är skadade

2025 10 17

1,8 miljoner svenskar är drabbade av ett allvarligt problem.

En av fem inom Sveriges vuxna befolkning lider av en besvärlig typ av skada.

De är drabbade av nedsatt hörsel, ett problem som blir allt vanligare även bland unga.

Nu föreslås att en stor grupp svenskar ska testas.

Vill ha ”hörtid”

Cirka 1,8 miljoner svenskar har en hörselnedsättning, visar en ny Novus undersökning från Hörselskadades riksförbund.

Nästan hälften av de drabbade är under 65 år.

Antalet och andelen hörselskadade har ökat, vilket tros bero på att allt fler använder hörlurar och utsätter sig för ständig ljudstimuli.

Nu varnar experter för att man måste vidta försiktighetsåtgärder om man vill slippa drabbas, rapporterar SR.

Sten Hellström, professor vid Karolinska Institutet och tidigare specialistläkare vid en hörsel- och balansklinik, menar att vi bör prata om ”hörtid” precis som vi pratar om ”skärmtid”.

- När man nu har pratat så mycket om skärmtid – att det aldrig är någon som har tagit upp aspekter på vårt andra sinnesorgan, att det kanske också behövs någon form av ”hörtid” för att vi ska ha en bra situation även för framtiden, säger han till radiokanalen.

Nu föreslås att en stor grupp svenskar ska testas.

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkonkurser

Vill införa test för stor grupp

Värst drabbade är dock de äldre, och Hörselskadades Riksförbund föreslår nu ett nationellt screeningprogram där alla från 50 år och uppåt erbjuds att testa hörseln med ett självtest. Testet kan göras hemma i mobil eller dator.

– Det tar bara ett par minuter att göra HRFs självtest horseltestaren.se, Det är ett enkelt, kostnadseffektivt sätt att fånga upp vårdbehov och göra stor skillnad för både individ och samhälle, säger HRF:s förbundsordförande Jonas Sahlberg i ett uttalande.

HRF understryker att hörselskador kan påverka arbetslivet och vardagen på ett påtagligt sätt.

Det är därför viktigt att ta problemet på allvar om man märker att man har problem med hörseln.

– Hörselnedsättning måste tas på större allvar. Att slita med att inte höra innebär en enorm påfrestning, som ofta leder till ihållande huvudvärk, tinnitus, utmattning och annan ohälsa, säger Jonas Sahlberg.

LÄS OCKSÅ: Myndighet har bytt logga - för tre miljoner kronor

Foto: O Marketing

Text: Redaktionen


17 oktober 2025

UPPGIFTER: Putin kan stoppas – i luften

2025 10 17

Putins plan kan tvingas ner av EU-länder.

Vladimir Putin och Donald Trump planerar att träffas för ett nytt toppmöte i Ungern.

Men att ta sig dit kan bli svårt för den ryske diktatorn.

Europeiska länder kan överväga att tvinga ner Putins flygplan – och gripa honom.

Kan stoppas i luften

Ett förbud för ryska flygplan att flyga genom EU:s luftrum kan ställa till det för Putins och Trumps planer om ett toppmöte i Ungern.

Den ryske diktatorn är dessutom efterlyst av Internationella brottsmålsdomstolen.

Det innebär att Putins flygplan kan tvingas ner i det europeiska luftrummet.

– Om han inte flyger en omväg över Turkiet och genom Balkan kommer Putin att behöva passera genom luftrummet i europeiska länder som kan tänka sig att tvinga ner hans plan - Polen, Rumänien eller de baltiska staterna till exempel, rapporterar Sky News.

Just den typen av risk har bland annat fått Israels premiärminister Benjamin Netanyahu att ändra sin flygrutt när han skulle resa till New York nyligen.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump - "kostar bara 76 miljarder"

Är internationellt efterlyst

Ungern har försäkrat att Putin inte kommer att gripas i landet trots att han är internationellt efterlyst.

Men hur diktatorn ska ta sig till toppmötet är i nuläget oklart.

Putin måste antingen trotsa EU:s regler, ta en enorm risk genom att flyga över Ukraina, eller ta en lång omväg via Balkan, rapporterar Politico.

EU-tjänstemän har sagt att en eller flera europeiska ledare måste vara beredda att bevilja Putin ett särskilt undantag om han ska kunna delta i toppmötet i Ungern.

– Han måste få tillstånd för att flyga över vissa länder. Jag vill inte spekulera i hur det här kommer att gå. Men jag är glad att jag inte är hans reseplanerare, säger en högt uppsatt EU-diplomat till tidningen.

Ungern garanterar ”framgångsrika förhandlingar”

Viktor Orbáns Ungern, som ska stå värd för toppmötet, har dock för sin del varit tydliga med att de inte tänker verkställa arresteringsordern som har riktats mot Vladimir Putin.

– Vi kommer att se till att han kommer in i Ungern, har framgångsrika förhandlingar här och sedan återvänder hem, säger Ungerns utrikesminister Péter Szijjártó, enligt tidningen.

Inget datum är ännu spikat för toppmötet, men enligt Trump kommer det troligtvis att äga rum inom två veckor.

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkostnader

Foto: Leonardo Yip resp President of Russia Office

Text: Redaktionen