VAL 2022: Maktskifte i en av Sveriges största städer – Stor framgång för SD

2022 09 23

Nu står det klart att det blir maktskifte i Sveriges nionde största stad och kommun.

Det handlar om Norrköping i Östergötland där Socialdemokraterna förlorar makten.

Historisk dag

Det står klart sedan högerpartierna hållit en presskonferens nu på morgonen.

– En historisk dag för Norrköping, säger Sofia Jarl som är Moderaternas ledare i Norrköpings kommun.

Hon kunde på pressträffen meddela att Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna tar över styret över Norrköping kommun och blir de nya makthavarna den kommande mandatperioden.

Och allt möjliggörs eftersom Sverigedemokraterna säger ja till att ingå i det styrande majoritetsunderlaget.

Stor framgång för SD

Beskedet är en stor framgång för SD som därmed släpps in i värmen på riktigt och blir det näst största partiet på den styrande sidan. Moderaterna fick 24 procent i Norrköpings kommunval och Sverigedemokraterna fick 17 %.

– Sossarna har styrt Norrköping i nästan 100 år. Utom tre år på 90-talet, framhåller Sofia Jarl.

– Nu tar vi upp den borgerliga stafettpinnen igen, konstaterar hon på sin Facebooksida.

Vid sin styrande sida har hon Reidar Svedal, Liberalerna, och Eva-Britt Sjöberg KD och Sverigedemokraternas toppnamn är bland andra Florian Aranda, gruppledare, och Benny Sellborn, ordförande för i SD Norrköping.

Alla fyra partier ska ingå i styret och utgör tillsammans majoritetsunderlag. Däremot är beskedet att det rent administrativt blir ett minoritetsstyre eftersom SD ska fungera som samarbetsparti i styret.

Länets enda kommun

Det var glada toner på presskonferensen med M, KD och L på fredagsmorgonen.

– Det innebär att Norrköping blir länets enda kommun där SD får inflytande i makten, rapporterar Sveriges Radio Östergötland.

För Sverigedemokraterna innebär det ytterligare en milstolpe och stor medvind att man får ingå i styret av en av Sveriges största städer.

Sakpolitiskt överens

Exakt hur samarbetet mellan M-KD-L och Sverigedemokraterna ska se ut kommer att presenteras om några veckor. Partierna har redan skrivit en avsiktsförklaring med varandra.

Enligt SVT skall de även finnas en sakpolitisk överenskommelse med Sverigedemokraterna.

– De viktigaste punkterna rör trygghet, utbildning och psykisk ohälsa, meddelar SVT.

Centerpartiet vill inte vara med.

– Sofia Jarl sa också att de tre partierna hade velat samla alla borgerliga partier men att Centern valt att stå utanför, uppger SR.

Kvartetten går i graven

Moderaterna betonar att man håller dörren öppen för Centern under mandatperioden om partiet skulle vilja gå med framöver.

Dagens besked innebär att Socialdemokraterna har förlorat makten och att den så kallade Kvartetten – som styrt Norrköping i 8 år sedan valet 2014 – går i graven.

Kvartetten bestod av Socialdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna och Kristdemokraterna.

Valresultat Norrköpings kommunval

24 %(+1)  Moderaterna

17 % (+2) Sverigedemokraterna

  6 % (+1) Kristdemokraterna

  4 % (-2) Liberalerna

◾ Totalt 51 %

29 % (-1) Socialdemokraterna

  9 % (+1) Vänsterpartiet

  5 % (-1) Centern

  3 % (+0) Miljöpartiet

◾ Totalt 46 %

Foto: Norrköpings kommun

Text: Redaktionen


EXPERT UPPMANAR: Gör inte så här med diskborsten

2025 09 16

Byt ut diskborsten minst var tredje månad.

Uppmaningen kommer från Jörn Klein, professor vid intuitionen för hälsovetenskap vid Oslos universitet.

– Som en tumregel bör du byta borste var tredje månad, säger experten till Dinside.  

Men om borsten börjar lukta illa, missfärgas eller om borsten slits ut bör du byta ut den tidigare. Detsamma gäller om det finns magsjuka i hushållet.

Gör inte det här

Jörn Klein berättar också att många gör samma misstag med diskborsten i hemmet.

Enligt experten handlar det om följande snedsteg:

- Lämnar diskborsten i vatten eller på botten av diskhon.

- Använder samma borste för att diska och för att skrubba diskhon och avloppet.

- Fortsätter att använda borsten även om den är utsliten 

Uppmanar: Koka borsten

Diskborstar koloniseras snabbt av bakterier.

Marie-Louise Danielsson-Tham är professor i livsmedelshygien vid Örebro universitet. Hon har ett enkelt knep för att hålla bakterierna borta.

– Man bör koka sin diskborste en gång i veckan. De flesta diskborstar tål att kokas i fem minuter, säger hon till Aftonbladet Godare.

Samma metod bör appliceras för disktrasan, uppger experten.

LÄS MER: BOSCH: Kör inte dessa saker i mikron

Välj diskborsten

Diskborstar har också sina fördelar. Jämfört med disksvampar är borsten betydligt mer hygieniskt.

Det menar Lindis Folkvord, avdelningschef på Mattilsynet – Norges motsvarighet till Livsmedelsverket.

– Disksvampar håller ofta fukt längre och har en större yta än en borste. Detta gör dem extra mottagliga för bakterier, säger hon till Dinside.

– Se till att skölja svampen i så varmt vatten som möjligt för att få bort fett och matrester, och låt den torka ordentligt efteråt, uppmanar experten.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder 

Foto: P. Kaffeebart resp Congerdesign

Text: Redaktionen


Vladimir Putin förnedrar Dmitrij Medvedev

2025 09 16

Rysslands ledare Vladimir Putin har förnedrat landets ex-president Dmitrij Medvedev.

Det uppger Alexandr Nevzorov, tidigare rysk parlamentsledamot och numera en av flera ryska journalister som lever i exil.

Förödmjukelse inträffade i helgen när Medvedev firade sin 60-årsdag. Den tidigare presidenten, numera vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, hade förväntat sig att Putin skulle hedra honom med Rysslands mest prestigefyllda utmärkelse – Sankt Andreasorden.

Putin har tidigare gett utmärkelsen till Kinas diktator Xi Jinping, Indiens premiärminister Narendra Modi och Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov.

Dmitrij Medvedev fick dock nöja sig med lägsta möjliga utmärkelse, den så kallade IV-ordern för att ”förtjänstfullt ha tjänat fosterlandet”.

En total förnedring, enligt Alexandr Nevzorov.

– Denna lilla prydnadssak brukar ges till alla småaktiga politiker, skriver han på Telegram.

– Om någon hade spottat snabbnudlar i ansiktet på honom hade det upplevts som mindre kränkande.

”En mardröm”

Nevzorov påpekar att Medvedev tidigare har tilldelats betydligt högre utmärkelser. Att han nu får en orden i den lägsta klassen beskriver journalisten som en ”mardröm” för den ryske ex-presidenten.

– Det är tydligt att ryska säkerhetsrådets vice ordförande har förnedrats.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

Propagandarör

Dmitrij Medvedev var Rysslands president mellan 2008 och 2012.

Efter invasionen av Ukraina har Medvedev tagit rollen som en av Kremls flitigaste propagandister. Han har gjort flera uppmärksammade uttalande. Senast anklagade Mevedev Finland för att planera ett aggressivt krig mot Ryssland

LÄS MER HÄR: Ryssland riktar dramatisk anklagelse mot Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen