Makaber upptäckt vid Barcelonas flygplats

2024 07 17

Spansk polis har gjort en obehaglig upptäckt i resväskor vid Barcelonas flygplats.

Många människor rör sig från och till flygplatsen dagligen.

Arbetet för att se till att flygplatsen är trygg och säker är konstant pågående, och säkerhetsgenomgångarna är noggranna.

Nu kommer uppgifter om att spansk polis har gjort en obehaglig upptäckt i väskor som en maltesisk medborgare hade med sig.

Det rapporterar Göteborgs-Posten med hänvisning till spansk polis.

Var fridlysta

Det var samverkan mellan polisen och Spaniens skattemyndighet som ledde till upptäckten.

Den maltesiske mannen hade flugit från Kenya till Barcelona, och i hans väskor hittades totalt 38 döda fridlysta fåglar.

Mannen är nu misstänkt för olagligt innehav av skyddade arter och smuggling.

Skulle säljas

Fåglarna var inslagna i plastfolie, och det rör sig med största sannolikhet om utrotningshotade arter hemmahörande i Kenya.

Fåglarna skulle säljas till djursamlare som är redo att betala stora pengar för sällsynta djur.

Enligt uppgifter var det samlade värdet på fåglarna 80 000 euro, motsvarande ungefär 900 000 kronor.

Kan påskynda

Det finns många olika arter som är utrotningshotade, någonting som förvärras av flera faktorer.

– Störningar som förlust och fragmentering av livsmiljöer, klimatförändringar, tjuvjakt, bifångst, invasiva arter och sjukdomar är faktorer som spelar in och kan påskynda ett utdöende, förklarar världsnaturfonden WWF.

– Undanröjande av djurens naturliga habitat, som bland annat sker vid urbanisering och skogsskövlingar, ökar påfrestningen för många arter som förlorar sina hem och inte kan hitta tillräckligt med föda.

Blir extra känsliga

Vissa arter kan dessutom vara extra känsliga.

– Vissa arter har en långsam reproduktionscykel, vilket gör dem extra känsliga för jakt och liknande hot, fortsätter WWF.

– Klimatförändringar, som temperaturhöjningar, torka och kraftig nederbörd samt invasiva arter är också en faktor som påverkar och driver på hotet om utdöd för en stor mängd arter.

Foto: E. Pereira

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen