Kvinnokropp upptäckt i terrängområde

2023 09 11

En kropp har hittats i terrängen.

På söndagseftermiddagen har en makaber upptäckt gjorts i Södermanlands län.

Närmare bestämt rör det sig om Strängnäs, där en privatperson har hittat en kropp i terrängen.

Personen larmade därefter polis som snabbt tog sig dit för att undersöka saken.

Det rapporterar TV4.

“Legat där länge”

Polisen har nu spärrat av ett område och inlett en förundersökning om mord, som bara påbörjats av utredningstekniska skäl.

– Det är i syfte att öppna upp verktygslådan, säger polisens vakthavande befäl Torbjörn Lindqvist till TV4 Nyheterna.

– Det rör sig om en kvinnokropp som har legat där relativt länge. 

Anhöriga till kvinnan har underrättats.

Har en teori

Polisen framhåller att det inte finns någonting kring situationen som tyder på att ett brott har begåtts.

De tror att det är en äldre kvinna som tidigare under sommaren försvann från ett äldreboende i Strängnäs.

Det är oklart exakt hur länge kroppen har legat där, men kvinnan försvann från äldreboendet i juli månad.

Kriminaltekniker arbetar nu på platsen.

Även i Töreboda

Även i Töreboda har man hittat en kropp, detta efter att en man försvunnit under helgen.

– Under gårdagen, lördag, genomfördes en omfattande sökinsats efter en man som gett sig ut på sjön Unden vid Töreboda i en roddbåt under fredagskvällen. Under sökinsatsen anträffades mannen avliden. Ingen misstanke om brott. Anhöriga är underrättade, framhåller polisen via sin webbsida.

Hittades i Sunnemo

Även tidigare under veckan hittades en avliden person i Sunnemo i Hagfors kommun.

Där hade en 79-årig man från Åre försvunnit och hittades senare avliden i ett skogsparti ungefär en kilometer från platsen där han bodde.

– Det var med hjälp av hundpatrull som han till slut hittades. Han återfanns i en sänka i ett område med tät skog som var svårt att söka av från luften, säger polisens presstalesperson Lars Hedelin till SVT.

Arkivfoto: Linköpingspolisen FB

Text: Redaktionen


JUST NU: Dramatisk eskalering av Ryssland – bara början

2025 07 16

En massiv rysk attack skakar ukrainska städer.

Ryska drönare och missiler regnar över regioner i nästan hela Ukraina under natten till onsdagen.

Explosioner hörs i städerna och landets flygvapen har utfärdat flera varningar om en våg luftattacker mot huvudstaden Kyiv, rapporterar Kyiv Independent.

Den kraftiga attacken kommer blott dagen efter att USA:s president Donald Trump varnat Rysslands diktator Vladimir Putin att han enbart har 50 dagar på sig att avsluta kriget.

Annars väntar hårda konsekvenser i form av 100-procentiga tullar.

– Han pratar trevligt och bombar sedan alla på kvällen. Det finns ett litet problem där. Jag gillar det inte, sade Trump häromdagen när han även bekräftade att USA skickar de omtalade Patriotmissilerna till Ukraina.

Tidningen: det är bara början

Den ukrainska tidningen beskriver nattens attacker som en fortsättning på en dramatisk eskalering av ryska flyganfall mot Ukraina under senvåren och sommaren.

Våldsamheterna i natt beskrivs dessutom som bara början.

– Massattack drabbar städer i natt medan ukrainare förbereder sig för ytterligare 50 dagar av rysk terror, framhäver Kyiv Independent.

LÄS MER: Putin har fått tungt besked – direkt från toppminister

Värst drabbat i natt är sannolikt Charkiv i nordöstra Ukraina som varit under intensiv beskjutning. 

– Med minst 17 explosioner på 20 minuter, uppger den regionala guvernören Oleh Syniehubov.

Kryvi Rih i centrala Ukraina utsattes för en massattack av iranska Shaheddrönare. Omfattande strömavbrott har uppstått till följd av attackerna och en sjuttonårig pojke rapporteras skadad.

Trump: 50 dagar inte lång tid

För en vecka sedan genomförde Ryssland sin största attack hittills sedan den fullskaliga invasionen för tre och ett halvt år sedan.

Hela 728 attackdrönare samt ett flertal kryssningsmissiler och ballistiska missiler avfyrades mot Ukraina.

Attackvågen var en av de utlösande faktorerna till att Trump satte ned foten mot Ryssland i dagarna, vilket ledde till ett ultimatum om 50 dagar istället för omedelbara sanktioner.

– Jag tycker inte att 50 dagar är särskilt lång tid, säger presidenten i en kommentar till beskedet.

LÄS MER: Drömbesked för Ukraina – en ”första våg” är på väg

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Donald Trump: ”Jag vill inte ens tänka tanken”

2025 07 16

För ganska exakt ett år sedan var Donald Trump centimeter från döden.

Åtta skott avfyrades av 20-årige Thomas Matthew Crooks mot den dåvarande presidentkandidaten under ett kampanjmöte i Butler, Pennsylvania.

Ett av dem träffade Trump i höger öra. En person i publiken dog och ytterligare två skadades allvarligt av skottlossningen.

– Gud skonade mitt liv av en anledning, framhöll republikanen när han knappt fyra månader senare vann valet och blev USA:s 47:e president.

Vill inte ens tänka tanken

Men om nära döden-upplevelsen förändrade Trump har presidenten inte reflekterat kring.

Faktum är att han inte ens vill tänka tanken.

Det framhåller Trump i en intervju med BBC i samband med årsdagen för mordförsöket.

– Jag gillar inte att tänka tanken på om det förändrade mig.

– Det skulle kunna förändra mitt liv, säger presidenten om att “älta frågan”.

“Häpnadsväckande”

I samma intervju säger Trump att det var “häpnadsväckande” att Natoledarna gick med på att öka försvarsutgifterna till 5 procent av respektive lands BNP.

Nato har gått från att vara “föråldrat” till “raka motsatsen” eftersom alliansen “betalar sina egna räkningar”.

– Ingen trodde att det var möjligt, säger Donald Trump.

LÄS MER: Sverige hotar Trump

Avslöjar: trodde på deal vid fyra tillfällen

Trump kommenterar även den senaste händelseutvecklingen vad gäller det prestigefulla, och enligt de flesta experter, omöjliga vallöftet om att uppnå fred mellan Ryssland och Ukraina inom 24 timmar.

Nu har det snart gått ett halvår sedan Trump installerades.

– Vi jobbar på det, säger presidenten.

– Vi kommer att ha ett bra samtal. Jag säger: “Det är bra, jag tror att vi är nära att få det klart” och sedan river han (Putin) ned en byggnad i Kyiv.

Trump avslöjar också att han vid fyra tillfällen trott att han en överenskommelse med Ryssland om att avsluta kriget varit aktuellt.

– Jag är besviken på honom, men jag är inte klar med honom. Men jag är besviken på honom, säger Trump om den ryska diktatorn.

LÄS MER: Trump bekräftar massivt avtal för Ukraina – hotar Vladimir Putin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen