Makaber upptäckt i skogen

2023 08 11

Mänskliga kvarlevor har hittats i naturen.

På fredagsförmiddagen har en mycket makaber upptäckt gjorts ute i skogen.

Det är utanför Hallstavik i Norrtälje kommun som allmänheten har stött på mänskliga kvarlevor.

Det tros röra sig om en person som tidigare rapporterats vara försvunnen.

– Utanför Hallstavik hittar en privatperson mänskliga kvarlevor i skogen och ringer polisen. Den döda personen är inte formellt identifierad, för detta krävs fler undersökningar, men fynd på platsen pekar i riktning mot att det rör sig om en man som anmäldes försvunnen i våras, framhåller polisen.

Anhöriga har underrättats

Polisen arbetar nu med situationen och undersöker händelsen.

De har underrättat personens anhöriga under fredagsförmiddagen.

– Anhöriga till den mannen har underrättats av polisen. I nuläget går inte dödsorsaken att fastställa och därför har fyndplatsen spärrats av och undersöks av polisens tekniker. Polisen har även inlett en förundersökning för att utreda om något brott har begåtts, förklarar polisen via sin webbsida.

De har inte gått ut med någon mer detaljerad information angående situationens omständigheter men utreder nu saken.

Hittad i vattnet

Under förmiddagen har ytterligare en person hittats död i naturen.

Det rör sig om en avliden kvinna som anträffats avliden i vattnet vid en ö utanför Strömstad.

Kroppen tros ha legat där under en längre tid, och polisen har inga misstankar om att något brott har begåtts.

Olycka i skogen

På fredagsförmiddagen har även en allvarlig olycka skett i skogen.

Det är i Ronneby kommun i Blekinge som den allvarliga olyckan har ägt rum.

Närmare bestämt skedde händelsen i skogen i Hallabro som ligger norr om Ronneby.

Polisen har varit återhållsam med uppgifter om situationen, men det ska röra sig om en ung man som utförde något slags arbete i skogen när han fått ett tungt stålobjekt över sig.

Förts till sjukhus

Personen har förts till sjukhus och det är oklart exakt vilka skador det rör sig om.

Det är en man i 20-årsåldern som varit med om olyckan.

Foto: G. de Klerk

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 31

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen