17 jun 26

Magdalena Andersson tappar mark

2024 01 28

Magdalena Andersson är inte längre den näst mest synliga partiledaren, visar ny undersökning.

En ny mediemätning som Verian har gjort på uppdrag av Ekot visar att Magdalena Andersson (S) tappar mark i medierna.

Andersson är inte längre den näst mest synliga partiledaren efter statsminister Ulf Kristersson (M).

Ett av skälen tros vara att debatten har dominerats av frågor där en annan partiledare har starkare profil.

Oppositionsledaren bara trea

Det är Jimmie Åkesson (SD) som har tagit över andraplatsen, och nu alltså är den medialt näst mest synliga partiledaren.

Ulla von Lochow, dataanalytiker Verian som har genomfört studien, menar att det är anmärkningsvärt att Magdalena Andersson bara är den tredje mest synliga partiledaren.

Att statsminister Ulf Kristersson är etta är naturligt, säger hon, men Magdalena Andersson borde ha legat bättre till i mätningen.

Det är första gången som den socialdemokratiska partiledaren bara kommer trea i mätningen.

– Rimligtvis så borde oppositionsledaren och företrädaren för det överlägset största partiet vara tvåa. Det faktum att hon inte är tvåa den här gången – nu är det en väldigt marginell skillnad, men ändå – visar på hur viktig och central position Sverigedemokraterna och Jimmie Åkesson har i svensk politik, säger hon till SR.

Fokus på lag och ordning

Mätningen är gjord under perioden september 2023 fram till slutet av året.

Den gäller partiledares och partiers synlighet i såväl nyhetsmedier som sociala medier.

Att Jimmie Åkesson passerar Magdalena Andersson i den här mätningen kan bero på att frågan om lag och ordning var väldigt omdebatterad under hösten.

Det är en fråga där Åkesson är starkt profilerad.

– Vi har aldrig sett ett så här stort fokus på lag och ordning. Det är både i nyhetsmedier och i sociala medier, säger Ulla von Lochow.

Hårt tonläge

När det gäller partier så är Socialdemokraterna dock det mest synliga partiet i nyhetsmedier.

Sverigedemokraterna ligger tvåa, och Moderaterna trea.

Men när det gäller sociala medier så har SD gått om S som det mest omtalade partiet.

Tonläget mellan blocken har varit hårt på senare tid.

Bland annat har ansvaret i migrationsfrågan diskuterats, där Jimmie Åkesson har kritiserat S för att skylla ifrån sig.

– Det är totalt skamlöst, sade Åkesson i en partiledardebatt nyligen, skriver GP.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen