Magdalena Andersson tappar mark

2024 01 28

Magdalena Andersson är inte längre den näst mest synliga partiledaren, visar ny undersökning.

En ny mediemätning som Verian har gjort på uppdrag av Ekot visar att Magdalena Andersson (S) tappar mark i medierna.

Andersson är inte längre den näst mest synliga partiledaren efter statsminister Ulf Kristersson (M).

Ett av skälen tros vara att debatten har dominerats av frågor där en annan partiledare har starkare profil.

Oppositionsledaren bara trea

Det är Jimmie Åkesson (SD) som har tagit över andraplatsen, och nu alltså är den medialt näst mest synliga partiledaren.

Ulla von Lochow, dataanalytiker Verian som har genomfört studien, menar att det är anmärkningsvärt att Magdalena Andersson bara är den tredje mest synliga partiledaren.

Att statsminister Ulf Kristersson är etta är naturligt, säger hon, men Magdalena Andersson borde ha legat bättre till i mätningen.

Det är första gången som den socialdemokratiska partiledaren bara kommer trea i mätningen.

– Rimligtvis så borde oppositionsledaren och företrädaren för det överlägset största partiet vara tvåa. Det faktum att hon inte är tvåa den här gången – nu är det en väldigt marginell skillnad, men ändå – visar på hur viktig och central position Sverigedemokraterna och Jimmie Åkesson har i svensk politik, säger hon till SR.

Fokus på lag och ordning

Mätningen är gjord under perioden september 2023 fram till slutet av året.

Den gäller partiledares och partiers synlighet i såväl nyhetsmedier som sociala medier.

Att Jimmie Åkesson passerar Magdalena Andersson i den här mätningen kan bero på att frågan om lag och ordning var väldigt omdebatterad under hösten.

Det är en fråga där Åkesson är starkt profilerad.

– Vi har aldrig sett ett så här stort fokus på lag och ordning. Det är både i nyhetsmedier och i sociala medier, säger Ulla von Lochow.

Hårt tonläge

När det gäller partier så är Socialdemokraterna dock det mest synliga partiet i nyhetsmedier.

Sverigedemokraterna ligger tvåa, och Moderaterna trea.

Men när det gäller sociala medier så har SD gått om S som det mest omtalade partiet.

Tonläget mellan blocken har varit hårt på senare tid.

Bland annat har ansvaret i migrationsfrågan diskuterats, där Jimmie Åkesson har kritiserat S för att skylla ifrån sig.

– Det är totalt skamlöst, sade Åkesson i en partiledardebatt nyligen, skriver GP.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukraina skickar stridsfartyg till flera Natoländer

2025 10 22

Ukraina inleder ett nytt samarbete med flera Natoländer.

Montreuxkonventionen från 1936 reglerar militära och civila fartygs passage genom Bosporen och Dardanellerna i Svarta havet.

Den sätter också gränser för utländska krigsfartygs närvaro i Svarta havet och ger Turkiet befogenhet att upprätthålla säkerheten i både fredstid och krigstid.

Nu har Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj undertecknat en lag som möjliggör för nya samarbeten för det krigsdrabbade landet, rapporterar Kyiv Post.

Skickar fartyg till Turkiet

Den ukrainske presidenten godkänner nu utplacering av ukrainska stridsfartyg och soldater i Turkiet och Storbritannien.

Det möjliggör marin utbildning och användning av utrustning mitt i pågående krig, vilket tidigare inte varit möjligt i samma utsträckning.

– Lagen gör det möjligt för Ukraina att skicka militär personal utomlands för utbildning mitt i pågående säkerhetsutmaningar. Tidigare har personal inte kunnat resa sjövägen till Turkiet på grund av Montreuxkonventionen, som begränsar passagen för krigsfartyg från krigförande nationer genom Bosporen och Dardanellerna, uppger Kyiv Post.

LÄS MER: Storm Shadow-missiler har slagit ner i Ryssland

Skickar korvett

Ukraina kommer skicka korvetten Ivan Mazepa till Turkiet med en besättning på upp till 106 soldater.

Man öppnar också för att skicka upp till fem minröjningsfartyg till Storbritannien, med omkring 39 soldater på varje fartyg.

– Lagen kommer att stödja mottagandet av militär utrustning från partnerländer, säkerställa lämplig bemanning av enheter och ge tid för utbildning i komplexa system, uppger tidningen.

Zelenskyj i Sverige

Beskedet om utplaceringen av stridsfartyg kommer samma dag som den ukrainske presidenten besöker Sverige.

Efter dagens möte har den svenske statsministern och president Zelenskyj bjudit in till en gemensam pressträff.

Det spekuleras om det väntar ett avslöjande om att Ukraina ska få Jas Gripen.

– Hela mötet äger rum på Saab i Linköping, och vi kommer också diskutera möjligheten för en rätt betydande svensk exportindustriaffär, säger Ulf Kristersson (M) till SR.

LÄS MER: Zelenskyj till Linköping – Kristersson bekräftar ”betydande affär”

Text: Redaktionen


22 okt 2025

JUST NU: Explosioner i Ungern och Rumänien

2025 10 22

Oljeraffinaderier i Ungern och Rumänien har drabbats av explosioner.

Rysk olja är fortfarande en viktig inkomstkälla för den ryska krigsmakten för att finansiera sitt krig i Ukraina.

Trots påtryckningar från EU fortsätter flera av unionens medlemsländer att importera rysk energi.

– Explosioner har inträffat vid oljeraffinaderier i Rumänien och Ungern. Båda har kopplingar till Ryssland, enligt lokala medier, rapporterar Kyiv Independent.

I Rumänien

I södra Rumänien raffinaderiet Petrotel-Lukoil drabbats av en explosion.

Anläggningen ägs av ett dotterbolag till Lukoil som är ett av Rysslands största privatägda olje- och gasbolag.

En person skadades allvarligt och fick föras till sjukhus.

Mot bakgrund av den senaste tidens ukrainska attacker mot rysk oljeinfrastruktur har lokala myndigheter inte uteslutit möjligheten att explosionen orsakades av en attack.

– Men det finns andra potentiella orsaker, som den mänskliga faktorn eller tekniska fel, framhåller de rumänska myndigheterna, uppger tidningen.

Ungerns största oljeraffinaderi

I nära anslutning till explosionen i Rumänien inträffade också en explosion vid Ungerns största oljeraffinaderi.

– Anläggningen, som ligger i staden Szazhalombatta, tar emot råolja från Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Det ungerska oljeraffinaderiet ligger 27 kilometer från Budapest och ägs av det ungerska oljebolaget MOL.

Anläggningen fattade eld efter explosionen och stängs nu tillfälligt.

Inga personskador har rapporterats.

LÄS MER: Tvärvändning om Trump och Putin

Försörjs av rysk olja

Raffinaderiet försörjs med råolja från Ryssland genom Druzbaledningen.

En av anläggningens nyckelkomponenter är ett destillationstorn som separerar flytande blandningar från råolja.

Rysslands oljeraffinaderi i Novokuibyshevsk utsattes också för en drönarattack i samband med explosionerna i Ungern och Rumänien.

Ukraina har inte kommenterat explosionerna vid oljeraffinaderier i Rumänien och Ungern, och inte heller om drönarattacken i Ryssland.

LÄS MER: Ryskt dunderfiasko – stor attack har misslyckats

Foto: T. Eilertsen

Text: Redaktionen