17 sep 2026

Magdalena Andersson (S) kritiseras: ”Oerhört märkligt”

2023 10 02

Sverige har de senaste veckorna skakats av flera dödskjutningar och sprängningar.

Inom loppet av 18 dagar har 12 personer dödats.

Enligt Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson bär partyknarkarna ett ansvar för den pågående våldsvågen.  

– Vi måste ha en helt annan diskussion i samhället om att människor som partyknarkar är med och göder den här kriminaliteten och bidrar till den här utvecklingen, sa S-ledaren till Expressen.

I ett tal som publicerades på hennes sociala medie-sidor upprepade hon sitt budskap:

– Om du brukar partyknarka, använd det här tillfället för att sluta med det. Det är narkotikamarknaden som man slåss om. Var inte med och bidra till det.

”Skulle inte påverka på något sätt”

Nu kritiseras Magdalena Anderssons uttalanden. 

Björn Johnson, professor i socialt arbete vid Lunds universitet, anser att resonemanget om att partyknarkare göder de kriminella gängen saknar stöd i forskningen.

– Om de skulle upphöra med sin konsumtion skulle det inte påverka på något sätt, säger han till GP.

Mindre än fem procent 

Björn Johnson hänvisar till forskning på cannabisbruk som visar att den största inkomstkällan är personer som har ett missbruk eller är högkonsumenter.

Dagligbrukarna utgör 80 till 85 procent av marknaden.

Personer som sporadiskt använder drogen står för mindre än fem procent.

Liknande forskning finns inte på kokainbruk, men Björn Johnson är tämligen säker på att det följer samma mönster som cannabis och alkohol, där högkonsumenter står för merparten av konsumtionen.

Idén om att partyknarkare göder de kriminella gängen är därför felaktig, enligt forskaren.

– Egentligen är det de konsumenter som har ett problematiskt bruk som står för den absoluta huvuddelen av konsumtionen.

”Oerhört märkligt”

Magdalena Anderssons företrädare Stefan Löfven förde ett liknande resonemang under sin tid som partiledare.

I en intervju med DN lade Löfven en del av skulden för gängvåldet på personer som bor i rika områden och brukar narkotika.

– Vi vet att den största konsumtionen har vi i de välbärgade områdena. Djursholm, Danderyd – det är där du har den största konsumtionen. Brottsligheten och skjutningarna sker i andra områden. Alla som använder narkotika måste själv tänka på att de bidrar till det där, sa han till tidningen.

 Björn Johnson kallar resonemanget för en ”oerhört märklig omvändning”.

– Förr i tiden när narkotikaproblem var nytt i Sverige såg man droganvändare som offer för slemma langare. Nu är det tvärtom: Att langarna är offer för konsumenterna. Det är nästan en unik inramning, säger han till GP.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


10 okt 2026

Snöoväder drar in – brakar loss i flera län

2026 10 10

Mer snö är på väg.

Höstens första snöoväder har redan dragit in över Sverige och orsakat stora trafikproblem i Dalarna.

Nu väntas mer snö i helgen, samtidigt som flera lågtryck är på väg in över landet.

Snön drar in

Under veckan föll höstens första snö på flera håll i Sverige. Nu visar SMHI:s senaste prognos att snön kan falla på nytt under helgen.

På lördagen väntas regn röra sig nordost över södra Sverige. Under eftermiddagen ser nederbörden ut att stanna upp över nordligaste Götaland, Svealand och sydligaste Norrland.

I nordvästra Svealand och södra Norrlands inland kan regnet delvis övergå i snöfall.

Även på söndagen kan snön falla på nytt.

Enligt SMHI väntas delvis snöfall i norra Dalarna och södra Norrlands inland.

– Möjligen att det under söndagen även kan vara snöinslag ut mot kusten i norra Hälsingland och Medelpad, uppger vädermyndigheten.

Samtidigt väntas kylan hålla i sig uppåt i landet.

– Längre norrut domineras vädret fortsatt av ett högtryck och luften är så pass kall att temperaturen på en del håll i Norrlands inland kan få svårt att orka över nollan även mitt på dagen, meddelar SMHI.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Snökaos i Dalarna

Veckans snöfall har redan fått stora konsekvenser i trafiken.

I västra Dalarna föll blötsnö under torsdagen.

Enligt SVT Nyheter Dalarna blev vissa bilister stående i upp till två timmar. Även lastbilar fastnade, och en lastbil hamnade i diket norr om Orsa.

– Det är kaos här, det är köer åt alla håll och kanter, och det snöar fortfarande väldigt mycket, sade bilisten Tom Eriksson till SVT.

Polisen uppgav att det hade fallit omkring 15 centimeter blötsnö i området. Snön, i kombination med hård vind, bidrog till besvärliga trafikförhållanden.

Tillfällig stabilisering

Efter helgens ostadiga väder väntas en tillfällig stabilisering i början av nästa vecka.

På måndagen kan regn och skurar dröja kvar i områden kring Östersjön, men i övrigt väntas en högtrycksrygg ge mer uppehåll.

Därefter väntas flera nya lågtryck komma in från sydväst, med perioder av regn och blåst. I norra Norrlands inland och i fjälltrakterna kan nederbörden delvis falla som snö.

Andra läser: Fiasko vid ryska fronten – lägsta på tre år

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen


10 okt 26

Faktura på väg – hundratusentals bilister måste betala

2026 10 10

En faktura är på väg till många svenska bilister.

Hundratusentals svenska bilägare får denna månad hem en faktura.

Fakturan måste betalas innan månadens slut.

Sista siffran avgör

Nu är det dags för många svenska bilägare att betala fordonsskatt.

Transportstyrelsen använder sig av siffror för att bestämma när fordonsskatten ska betalas.

– Sista siffran i fordonets registreringsnummer bestämmer i vilken månad fordonsskatten ska betalas, skriver myndigheten.

För den som har en bil med registreringsnummer som slutar på siffran 5 är oktober den ordinarie betalningsmånaden.

Läs mer: Matjätte i botten – dyrast av alla

Undantag finns

Men det finns undantag.

– Om det sista tecknet på skylten är en bokstav är det näst sista tecknet som avgör, och det är alltid en siffra, uppger Transportstyrelsen.

Betalningen ska vara bokförd på Transportstyrelsens konto för fordonsskatt senast den sista dagen i månaden. Om den dagen infaller på en helgdag ska pengarna vara bokförda senast nästföljande vardag.

För bilägare med en årsskatt på mer än 3 600 kronor kan skatten dessutom behöva betalas vid ytterligare två tillfällen under året.

Den som ställer av bilen under oktober behöver inte betala fordonsskatten för den perioden, eftersom skatten betalas i förskott.

Det betyder däremot inte att alla avgifter försvinner. Transportstyrelsen tar fortfarande ut en vägtrafikregisteravgift även för avställda fordon.

Avgiften ligger på 76 kronor. Transportstyrelsen har också uppgett att en höjning har diskuterats inför nästa år.

Kan gå till Kronofogden

Den som missar betalningen riskerar mer än en påminnelse. Transportstyrelsen skickar inte ärendet till inkasso, utan tar ut en förseningsavgift om fordonsskatten inte betalas i tid.

Om avgiften fortfarande är obetald efter en månad kan ärendet skickas direkt till Kronofogden. Obetalda skulder kan i sin tur leda till betalningsanmärkningar.

Det finns även en konsekvens som direkt påverkar bilägaren på vägen. Om fordonsskatten inte betalas får bilen automatiskt användningsförbud.

Den som ändå kör bilen trots förbudet riskerar att göra sig skyldig till otillåtet brukande.

Andra läser: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Foto: S Kang resp M Nilov

Text: Redaktionen