JUST NU: Magdalena Andersson reagerar på nytt Natobesked

2023 03 14

– Det är inte uteslutet att Finland och Sverige går in i Nato i olika steg. Sannolikheten att det kommer ske i olika takt har ökat.

Det sa statsminister Ulf Kristersson (M) på en pressträff på tisdagen.

Mycket tyder därmed på att Finland kommer att gå med i Nato före Sverige – trots att ländernas regeringar under en längre tid envist betonat att det är avgörande att man går med tillsammans.

Turkiet öppnar för Finland

Anledningen till statsministerns plötsliga uttalande uppges vara Turkiets ovilja att godkänna den svenska ansökan.

Under ett nyligen avslutat möte mellan Turkiet och de nordiska länderna uppges Turkiet ha klargjort att Sverige inte har uppfyllt villkoren i avtalet mellan länderna – något som Ankara däremot anser att Finland har gjort, rapporterar Svenska Yle.

Sveriges chefsförhandlare Oscar Stenström konstaterar att den svenska vägen in i Nato är snårigare än den finska.

– Sveriges väg in i Nato har hela tiden varit längre än den finska vägen, sa han på tisdagens pressträff.

”Inte bra”

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson (S) reagerar på det nya beskedet.

– Det är lika bra att säga som det är: Det vore inte bra för Sverige. Det skulle dessutom vara ett bakslag för Natos ”open door policy”, säger hon på en pressträff enligt SVT Nyheter.

–  Det vi nu måste göra i Sverige är att arbeta för att, om det blir så att Finland kommer in först, den tiden blir så kort som möjligt och att Sverige är starkt under den tiden, fortsätter hon.

S-ledaren varnar även för att en splittring mellan Sverige och Finland kommer att gynna ryska intressen. 

Ryska hot och påverkanskampanjer mot Sverige kommer att öka, enligt Magdalena Andersson. 

Bättre än inget

Att Finland på egen hand går med i Nato behöver dock inte enbart vara negativt för Sverige.  

Det framhåller Mikael Wigell, forskningsdirektör på Utrikespolitiska institutet i Helsingfors.

– Går Finland med och Sverige hamnar utanför är det fortfarande ett bättre läge för Sverige. Finland kan kanske i sådana fall hjälpa Sverige med att komma in fortare till Nato efteråt, säger forskningsdirektören till SVT Nyheter.

Värsta scenario

Vid ett scenario där Sverige inte släpps in i Nato överhuvudtaget kan det uppstå allvarliga säkerhetsrisker. 

Bland annat skulle Gotland hamna i ett utsatt läge.

– Jag skulle säga att det helt klart ger oss mindre säkerhet. Sedan tror vi att det kommer ta några år innan Ryssland återtagit den militära förmåga man hade innan den 24 februari, så vi har väl lite tid på oss, men det är tid vi skulle behöva utnyttja själva för att bygga upp vår försvarsförmåga enskilt, säger Kjell Engelbrekt, professor i statsvetenskap vid Försvarshögskolan, till SVT Nyheter.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Pensionsmyndigheten går ut och varnar pensionärer

2025 05 08

Pensionsmyndigheten går ut med en varning till pensionärer.

Ett flertal personer har den senaste tiden slagit larm till Pensionsmyndigheten.

Nu går myndigheten ut med en varning till pensionärer och alla som riskerar att drabbas.

Det handlar om försök till bedrägeri.

Samtal från oroliga personer

Pensionsmyndigheten går ut med varningen på tisdagen.

De meddelar att ett flertal personer har utsatts för bedrägeriförsök via sms.

– Pensionsmyndigheten har tagit emot samtal från oroliga personer. Pensionärer och andra har fått sms med Pensionsmyndigheten som falsk avsändare, varnar myndigheten på sin hemsida.

I sms:et försöker bedragarna få mottagaren att klicka på en länk.

– De sms som skickas innehåller en länk till en falsk webbsajt som uppges efterlikna pensionsmyndigheten.se, förklarar myndigheten.

I själva verket vill bedragarna komma åt mottagarens personuppgifter.

– Sajten fiskar efter personuppgifter, troligtvis i bedrägerisyfte.

Uppmaning: klicka aldrig

Nu uppmanar Pensionsmyndigheten människor att se upp för dessa falska sms.

Man bör absolut inte klicka på länken i sms:et.

– Klicka aldrig på länkar med uppmaning att lämna personuppgifter. All inloggning på pensionsmyndigheten.se kräver BankID med hjälp av så kallad QR-kod, uppger myndigheten.

Pensionsmyndighetens IT-säkerhetschef berättar att ett flertal personer har hört av sig på kort tid och berättat om de falska sms:en.

– Vi har tagit emot ett tiotal samtal på kort tid, men det är antagligen fler som har råkat ut för detta, säger IT-säkerhetschef Dan Holgersson till DN.

Den falska sidan som sms:en länkar till uppges vara väldigt lik myndighetens egen sida.

– De har lagt ned lite extra jobb på det här och kopierat från vår sajt, säger Dan Holgersson till tidningen.

Bedrägerier via telefon

Det är inte första gången som bedragare utnyttjar Pensionsmyndighetens namn för att försöka lura människor.

I december 2024 slog myndigheten larm om att bedragare ringde upp människor och utgav sig för att ringa från Pensionsmyndigheten.

– De påstår att de erbjuder utbildning via en länk. Pensionsmyndigheten kan ringa dig men vi erbjuder inte rådgivning eller utbildning, meddelade Pensionsmyndigheten då, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

– Blir du uppringd av någon som utger sig för att ringa från eller på uppdrag av Pensionsmyndigheten ska du alltid vara försiktig med att lämna ut dina uppgifter, informerade myndigheten.

– Om du är osäker på om personen är vem den utger sig för att vara kan du alltid ringa vår kundservice för att dubbelkolla.

Foto: Anaterate (bilden är AI-genererad)

Text: Redaktionen


Butikskedja öppnar mack i Sverige – rear ut bensin och diesel

2025 05 08

I dagarna konstaterades det lägsta bensinpriset på fyra år.

Efter den senaste sänkningen i måndags ligger literpriset vid pump just nu på strax över 15 kronor hos de flesta bensinkedjor.

På flera håll i landet går det till och med att få tag på 95-oktanig bensin även under den prislappen.

Ingen kommer dock ned i det literpris som den amerikanska butikskedjan Costco för närvarande erbjuder i södra Sverige. 

Öppnar mack: lägst pris i Sverige  

Sedan tidigare står det klart att Costco storsatsar i Sverige. Kedjan har 800 butiker i världen, men har fram tills nu enbart haft en på svensk mark. 

I veckan inviger dock Costco sin andra butik när varuhuset i Burlöv utanför Malmö slår upp portarna 11 maj. Redan nu har kedjan emellertid smygstartat med en obemannad bensinstation.

Och där dumpas priserna, enligt användare på sociala medier. 

I Facebookgruppen “Costco Sweden Malmö Community” med 6 000 medlemmar avslöjar kunder att literpriset för bensin under tisdagen låg på 13,89 kronor. Dieseln går på 13,79 kronor per liter.

Var precis och kollade på bensinstationen, 13,89 kr för en liter 95, framhåller en användare. 

Jämfört med många andra mackar där literpriset fortfarande ligger en bit över 15 kronor per liter kan Costcos literpris därmed motsvara en "rea" på ungefär tio procent för en full tank.

Krävs medlemskap  

Bensinpriset på den nya macken är således det lägsta vid pump i hela Sverige. Den station i landet som kommer närmast är annars 14,39 kronor per liter, enligt den prisinformation som rapporteras på sajten bensinpriser.nu. Även dieseln är billigast på Costco just nu.

Men att tanka på Costco är inte villkorslöst. Det krävs att kunden är medlem, vilket kostar 500 kronor per år. Samma sak gäller för att handla i Costcos butiker.

Konceptet är ifrågasatt, likt upplägget att kunden behöver handla i bulk för att i längden tjäna på kedjans erbjudanden. Dessutom varierar utbudet i butikerna relativt kraftigt.

– Om det kommer att slå och bli stort här är fortfarande rätt oklart, det kräver ett helt annat sätt att tänka kring inköp och de flesta av oss är inte vana vid att köpa i bulk, sade Ulf Johansson från Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet, till DN i juni 2024.

LÄS MER: Tung konkurs i bilbranschen – lägger ned efter 40 år

Blir Sveriges största mack

Costco har tidigare gett besked om att bensinmacken på Bernstorp i Malmö ska bli Sveriges största med med hela 24 tankplatser.

Varuhusets storlek har landat på 16 000 kvadratmeter med 700 tillhörande parkeringsplatser.

LÄS MER: Amerikanska jättekedjan bojkottas – “Chock”

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen