Magdalena Andersson rasar – “Ett totalt haveri”

2024 01 20

Oppositionsledaren riktar nu kraftig kritik mot Tidöpartierna.

Tidigare i januari var det som bekant stora problem på vägen E22 i Skåne.

Det väldiga snöfallet ställde till det ordentligt, och efter att lastbilar fastnat i snön bildades enorma köer av fordon som blev stående under en längre tid.

Nu anklagar Socialdemokraterna Tidöpartierna för att skydda infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) från utfrågning angående vad som hände.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Totalt haveri”

Socialdemokraterna har kallat Carlson till trafikutskottet, men majoriteten i utskottet har enligt uppgifter stoppat partiet från att bjuda in honom.

– Det är ett totalt haveri, oppositionen måste kunna granska regeringens agerande under händelsen på E22, säger Magdalena Andersson (S) till tidningen.

Vill undersöka

Vidare förklarar oppositionsledaren att hon vill undersöka exakt vad regeringen gjorde i samband med situationen på E22.

Hon menar att myndigheterna inte tycks ha kommunicerat med varandra, och att man nu måste ta reda på vad regeringen gjort.

Utreder händelsen

Situationen fick stor uppmärksamhet i landet och Trafikverket undersöker just nu händelsen från flera olika perspektiv.

Anledningen till att köerna började bildas handlade om lastbilar som kört fast, någonting som Trafikverkets presschef Bengt Olsson menar är svårt att göra någonting åt.

– Vilken resurs man ska sätta in för att hindra att en lastbil ska spärra vägen, det vet jag inte vad det skulle vara. Och när något sådant väl händer kommer varken plogbilar eller räddningstjänst fram för att det är bilar i vägen, säger han till SVT.

Måste diskutera

Vidare förklarar Olsson att det är svårt att veta det exakta händelseförloppet utan att ha pratat med samtliga aktörer som var involverade, däribland Länsstyrelsen, Trafikverket, polisen och räddningstjänsten.

Han har uppmanat bilister att lyssna på vad meteorologerna säger, och förklarat att man måste vara beredd på att det kan hända saker på vägarna i Sverige vintertid.

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 nov 2025

”Skattepliktig från första kronan” – Skatteverket varnar för dyr miss

2025 11 27

Många missar att fylla i sin deklaration med alla uppgifter som ska finnas med.

Skatteverket har nyligen gjort en tillsyn av anställda inom restaurangbranschen.

Resultatet från granskningen av deklarationer från arbetstagare på 40 restauranger i Sverige, avslöjar stora inkomster som inte redovisats.

Totalt handlar det om 3,8 miljoner kronor som de anställda fått i dricks, men inte tagit upp i sina deklarationer.

– Principen är att dricksen är skattepliktig från första kronan, hur tråkigt det än låter. Men så är reglerna, säger Skatteverkets jurist Pia Blank Thörnroos, till SR.

80 personer får skattetillägg

Bakom den vanliga missen ligger ofta okunskap.

Många vet inte om att dricksen måste redovisas av den anställde själv och det är alltså inget som arbetsgivare är ansvarig för.

Nu får de omkring 80 påkomna restauranganställda höjd skatt och de straffas också med ett skattetillägg, för att dricksen saknats i deklarationen.

– Det blir dyrt att ha svarta inkomster och bli påkommen med dem. Så är det ju, säger Pia Blank Thörnroos.

Dricks är alltid skattepliktigt

Skatteverket ger vägledning för den som får dricks i sitt arbete.

All dricks, alltså när en kund på exempelvis en restaurang eller i en taxi gör en frivillig betalning utöver det som finns på notan, är skattepliktig.

Den ska således tas upp som inkomst av tjänst i deklarationen, oavsett om den finns med i kontrolluppgiften från arbetsgivaren eller inte.

LÄS OCKSÅ: MOTOR: Mångmiljonär död i ”bisarr” olycka – enorm samling skänks bort

Betalning av arbetsgivaravgift

- Dricks som personalen själv tar hand om direkt från gäster i form av kontanter utgör inte inkomst för restaurangföretaget och företaget ska därmed inte heller redovisa detta som avgiftspliktig ersättning.

- I de fall företaget tar hand om dricksen och efter eget bestämmande fördelar den bland personalen utgör dricksen inkomst för företaget och lön för anställda. Då är företaget skyldigt att betala arbetsgivaravgifter på utbetald ersättning.

Källa: Skatteverket

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält 

Foto: Skatteverket resp A. Swancar

Text: Redaktionen


Plötslig ishalka i flera landskap – varning utfärdad

2025 11 27

SMHI varnar för plötslig ishalka.

Varningen kommer på torsdagskvällen.

I samband med att regn faller på kalla vägytor väntas plötslig ishalka uppstå på fredagen.

Därför går SMHI ut med ett meddelande för att varna bilister om att ta det säkra före det osäkra ute på vägarna för att undvika olyckor.

SMHI varnar

Varningen gäller delar av Västerbotten och Norrbottens kustland – såväl som nordligaste Värmland, norra Dalarna, delar av Jämtlands län, Västernorrlands län och nordligaste Gävleborgs län.

– Från natt mot fredag rör sig regn som kan vara underkylt in från sydväst. Regnet faller på kalla vägytor med ishalka som följd, meddelar vädermyndigheten sent på torsdagen.

Anpassa hastigheten

SMHI framhåller till bilister att det finns anledning till att vara försiktig i trafiken på grund av den plötsliga ishalkan i de berörda regionerna.

– Kör försiktigt och anpassa hastigheten till väglaget. Avsätt längre tid för din resa, understryker SMHI.

– Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar i kollektivtrafiken.

Läs mer: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Så blir vädret i helgen

På lördag passerar ett lågtryck åt nordost och ger blåsigt och milt väder. Även regn här och var väntas.

På söndagen rör sig tillfälligt något kallare luft söderut över Norrland och Svealand. 

Lågtrycket drar bort över Ishavet och följs i Norrland av uppklarnande väder. 

Nästa lågtryck på Nordsjön för in regn söderifrån, det ser i Svealand ut att övergå i snöfall.

Ostadigt nästa vecka

“Ostadigt” väder är sedan att vänta nästa vecka, meddelar vädermyndigheten.

– Nästa vecka ser ut att inledas med tämligen ostadigt väder. Framåt mitten av veckan kan mildare luft åter ta sig norrut över södra halvan av landet, framhåller SMHI.

Läs mer: MOTOR: Mångmiljonär död i ”bisarr” olycka – enorm samling skänks bort

Foto: Melvin

Text: Redaktionen