Magdalena Andersson larmar om otäckt scenario

2024 01 10

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) är kritisk till regeringens kommunikation under konferensen Folk och Försvar i Sälen.

Både regeringen och överbefälhavare Micael Bydén har fastslagit att det kan bli krig i Sverige och uppmanat befolkningen att förbereda sig inför ett sådant scenario.

Magdalena Andersson tycker att kommunikationen har varit otydlig.

Det framhåller hon i en intervju med TV4.

– Många människor har blivit väldigt, väldigt oroliga. Då är det viktigt att regeringen också följer upp den kommunikationen som man nu har haft.

– Det är ett allvarligt läge men det är också viktigt att vara tydlig med att det är inte så att kriget står direkt utanför dörren. Jag tycker nog att regeringen har varit lite splittrade. Olika ministrar har låtit olika och jag tror att regeringen skulle ha mycket att vinna på att ha en mer samlad kommunikation, säger Andersson till tv-kanalen.

Larmar om otäckt scenario

Socialdemokraternas ledare betonar samtidigt att Sverige befinner sig i ett utsatt läge. Andersson är tydlig med att det inhemska försvaret måste stärkas och att stödet till Ukraina måste fortsätta.

I intervjun varnar S-ledaren för att situationen kan förändras snabbt om Ukraina skulle förlora kriget mot Ryssland.

Då kan kriget stå för dörren, enligt Andersson.

– Det är klart, om Ryssland vinner kriget i Ukraina, då är det en uppenbar risk att andra länder står på tur, säger hon till TV4.

Svarar på kritiken

Civilförsvarsminister Carl-Oskar Bohlin (M) har svarat på kritiken mot regeringens kommunikation.

– Vi har en lite osmickrande tradition i Sverige att politiker ibland inte ser saker komma. Det är inte den här regeringens arbetsmodell. Vi pratar om de risker som finns för att kunna hantera och åtgärda dem medan tid är, sa han i gårdagskvällens Aktuellt i SVT.

MSB uppmanar

Under onsdagen har Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, gått ut med information med anledning av regeringens och Försvarsmaktens krigsvarningar.

MSB understryker på nytt  att svenska folket bör förbereda sig på ett scenario där Sverige försätts i kris eller krig.

LÄS MER HÄR:

MSB uppmanar svenska folket: var beredda

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Kalldusch för skattebetalare: 3,6 miljarder kronor har hamnat fel

2025 11 27

Nu kommer ett stort larm om socialförsäkringen, som finansieras genom skatter och sociala avgifter.

Hela 3,6 miljarder kronor av ersättningar från socialförsäkringen har hamnat i gängkriminellas fickor, uppger Polismyndigheten och Försäkringskassan.

Totalt får 4 000 av Sveriges runt 62 000 gängkriminella individer en grundförsörjning från sjukpenning, sjukersättning eller olika arbetsmarknadsstöd, enligt granskningen.

– Den bekräftar än en gång att gängkriminella använder socialförsäkringen som grundinkomst och för att på så sätt skapa en fasad av vita inkomster, säger Nils Öberg, generaldirektör på Försäkringskassan.

Flera typer av ersättning

Sammanlagt beräknas 3,6 miljarder kronor ha betalats ut till gängkriminella individer. 

I genomsnitt har de gängkriminella fått ut omkring 1,5 miljoner kronor i sjukersättning, 900 000 kronor i sjukpenning och 600 000 kronor i arbetsmarknadsstöd.

Försäkringskassan ska gå igenom samtliga beslut på nytt för att stoppa utbetalningarna där det är möjligt. 

–  Vi ser en ökad gängkriminalitet som angriper hela samhället och vi jobbar nu på bred front för att säkra välfärdssystemet. Den här rapporten är ett resultat av att vi myndigheter nu kan dela information med varandra i betydligt större omfattning än tidigare. Därmed kan vi lättare slå sönder den kriminella ekonomin, säger Nils Öberg.  

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält 

FAKTA: Utdrag från granskningen

- Analysen har tittat på hur av polisen utpekade gängkriminella individer använder socialförsäkringen som en grundförsörjning, som bland annat ger en fasad i form av en vit inkomst.  

- De ersättningar som framförallt används som grundförsörjning är sjukersättning, sjukpenning och aktivitetsstöd (arbetsmarknadsstöd).  

- Analysen tittar också på i vilken omfattning underhållsstöd bidrar till gängkriminellas ekonomi.  

- Av de företag som sjukanmäler de gängkriminella individerna har ungefär en tredjedel nuvarande eller historiska företrädare som är andra gängkriminella. Över 80 procent av bolagen har någon koppling till andra gängkriminella.  

- I genomsnitt har de granskade individerna fått 1,5 miljoner kronor i sjukersättning, 900 000 kronor i sjukpenning eller 600 000 kronor i arbetsmarknadsstöd.  

- Sammanlagt har individerna över tid fått runt 3,6 miljarder kronor från dessa tre ersättningar.

Källa: Försäkringskassan

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: M. Washington

Text: Redaktionen