10 november 2025

Magdalena Andersson konfronterad i Skärholmen

2024 04 11

Magdalena Andersson blev konfronterad av anhöriga efter dödsskjutningen i Skärholmen.

Chocken är stor i Skärholmen och i hela Sverige efter gårdagens dödsskjutning.

En 39-årig man sköts ihjäl i en gångtunnel efter att ha konfronterat ett ungdomsgäng.

Under torsdagen har det hållits minnesstund för brottsoffret, och många människor har samlats för att sörja.

Flera politiker har också kommit till Skärholmen, däribland S-ledaren Magdalena Andersson – som blev skarpt konfronterad och ifrågasatt av anhöriga till den döde 39-åringen, Mikael Janicki.

”Visade inga känslor”

Inför ett samlat medieuppbåd ifrågasattes Magdalena Anderssons närvaro och beteende av 39-åringens syster och svåger.

Systern undrade bland annat varför Andersson inte kommit fram och beklagat det inträffade.

– Vi var även på din debatt när Adrianas mamma frågade vad ni ska göra åt våldet. Vad hände efter debatten när kamerorna dog? Du kom inte fram till henne, beklagade ingenting, visade inga känslor, säger systern till Andersson i Aftonbladets video.

Andersson förklarade att hon inte visste att de var anhöriga, och att hon skulle ha kommit fram om hon hade vetat det.

”Ska lämna er i fred”

De anhöriga ifrågasatte Magdalena Anderssons närvaro i Skärholmen.

Andersson förklarade att hon kommit för att prata med människor och höra hur de reagerat efter det inträffade.

Systern tyckte dock inte att Anderssons svar var tillfredsställande.

– Nu är min bror död. Men kamerorna är viktigare, så jag ska lämna er i fred. Varsågod.

Även Strömmer (M) hårt ansatt

Den moderata justitieministern Gunnar Strömmer besökte också Skärholmen under torsdagen  tillsammans med socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M).

Även justitieministern blev hårt ansatt av allmänheten på plats. 

– Jag är så förbannad så du inte kan förstå, framhöll en person till ministern enligt DN.

– Du bär ansvaret, menade mannen som var ytterst kritisk mot Gunnar Strömmer.

Andra personer skrek mot Strömmer och uttryckte att politikerna struntar blankt i den allvarliga situationen.

Foto: M. Hansson, Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Partisaner tänder eld i Moskva

2026 01 11

En motståndsrörelse uppges ha slagit till i Moskva.

Den pro-ukrainska motståndsrörelsen Atesj är känd för att bekämpa Ryssland inifrån.

Nu hävdar rörelsen att de har satt eld på en viktig anläggning i Moskva.

”Framgångsrik sabotageaktion”

Atesj uppger att de har förstört ett viktigt kommunikationstorn i Moskva-regionen – genom att bränna ned det, rapporterar Kyiv Post.

– Våra agenter genomförde en framgångsrik sabotageoperation i Moskva-regionen och slog mot en del av luftförsvarssystemet hos 5:e luftförsvarsdivisionen, som ingår i de ryska luftvärnsmissilstyrkorna inom ryska flyg- och rymdstyrkor, meddelar Atesj i ett uttalande på Telegram på söndagen, enligt tidningen.

– Vi förstörde militärenhetens kommunikationstorn, tillägger den underjordiska rörelsen i sitt uttalande.

Motståndsrörelsen ska alltså ha bränt ned ett torn som fungerar som kommunikations- och kommandocentral.

Tornet är viktigt för bland annat informations- och orderutbyte mellan olika enheter.

Tornet ska också ha innehållit spanings- och signalavlyssningsutrustning, rapporterar tidningen, som dock inte har kunnat verifiera uppgifterna.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Försvagar Ryssland”

Atesj menar att aktionen är ett hårt slag mot det ryska luftförsvaret.

– Förstörelsen av denna kommunikationsknutpunkt försvagar luftförsvarspotentialen i centrala Ryssland, säger motståndsrörelsen i uttalandet.

– Störd samordning, ledning och kontroll samt förlust av underrättelsedata gör hela systemet mindre effektivt och sårbart, tillägger Atesh, enligt tidningen.

Atesj beskrivs som en pro-ukrainsk partisanrörelse.

Den bekämpar Ryssland inifrån, både i ukrainska regioner som har ockuperats av rysk militär – och djupt inne i själva Ryssland.

Rörelsen utgörs av ett välorganiserat nätverk som genomför olika typer av sabotageaktioner för att skada det ryska krigsmaskineriet.

Atesj samarbetar också med Ukrainas säkerhetstjänster och försvarsstyrkor, för att kunna bekämpa Ryssland på ett så effektivt sätt som möjligt.

LÄS OCKSÅ: Total "blackout" efter attack - hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: Stephen Radford

Text: Redaktionen