Magdalena Andersson varnar för Sverige

2024 02 20

Demokratin håller på att urholkas i Sverige.

Det framhåller Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson i en gästartikel i den tyska tidningen Vorwärts.

– I en regeringskoalition är högerpopulistiska partier farligare än någonsin. Sverige är ett varnande exempel, skriver Andersson i tidningen som ägs av Tysklands socialdemokratiska parti SPD och når ut till hundratusentals läsare.

I artikeln går S-ledaren till hårt angrepp mot regeringens samarbete med Sverigedemokraterna.

– När våra traditionellt högerkonservativa partier bestämde sig för att samarbeta med Sverigedemokraterna hävdade vissa att vi inte hade något att oroa oss för. I en mogen demokrati som Sverige skulle högerpopulisterna, när de sitter vid makten, tona ner sin retorik, skriver Andersson.

Men så blev inte fallet, enligt S-ledaren.

– Sveriges erfarenheter bör fungera som en varning till andra länder, framhåller Magdalena Andersson och beskriver SD:s inflytande över regeringsmakten som väldigt omfattande.

– Så vitt vi kan se kan högerpopulisterna lägga in sitt veto mot alla regeringsbeslut.

”Antidemokratisk retorik”

Vidare varnar Andersson för att SD har tonat upp sin ”antidemokratiska retorik”.

– De har fortsatt sitt kulturkrig med full kraft mot våra demokratiska institutioner och mot förtroendet och känslan av gemenskap inom vårt samhälle. Dessa attacker kommer nu från en maktposition.

S-ledaren anklagar SD för attackera public service, ifrågasätta journalisters legitimitet när de kritiserar makthavare och för att peka ut enskilda icke-politiska tjänstemän som aktivister.

– Och om en civilsamhällesorganisation invänder mot den styrande koalitionens politik hotar Sverigedemokraterna med att skära i anslagen. Andra icke-statliga organisationer, som stöds av staten, funderar säkert väldigt noga på om de ska kritisera denna regering.

”I linje med auktoritära högerregimer”

I slutstycket av artikeln varnar Magdalena Andersson för att den svenska demokratin är i fara på grund av SD:s maktställning.

– Den utveckling vi ser i Sverige ligger i linje med auktoritära högerregimers agerande runt om i världen. Där opposition och andra kritiska röster tystas för att stärka sin egen makt. Där enskilda etniska och religiösa grupper föraktas.

– Med Sverigedemokraterna vid makten växer ett nytt klimat fram som hotar att undergräva demokratin och sammanhållningen i vårt samhälle, skriver S-ledaren.

Jimmie Åkesson felciterad

I artikeln hävdar Magdalena Andersson även att Jimmie Åkesson (SD) sagt att ”Sverige borde konfiskera och riva alla moskéer”. 

Ett felaktigt citat. 

– På sikt behöver vi börja konfiskera och riva moskébyggnader där det sprids antidemokratisk, antisvensk, homofob eller antisemitisk propaganda eller allmän desinformation om det svenska samhället, sa Åkesson när han höll tal på Sverigedemokraternas landsdagar.

SD-ledaren reagerar kraftigt på citatet i artikeln. 

–  Magdalena Anderssons oförmåga, desperation och rena slarv börjar bli en reell säkerhetsrisk för Sverige. Just när det avslöjats att hon och Socialdemokraterna har släppt in en person med islamistkopplingar i maktens korridorer så har hon mage att sprida missvisande lögner om andra partiers politik, naturligtvis i syfte att piska upp hat mot sina politiska motståndare, säger han till Expressen.

– Uselt, fegt och farligt för Sverige. Jag börjar allvarligt fundera på hur länge hon kan tillåtas vara kvar som partiledare, fortsätter han.

S-förklaringen 

Magdalena Anderssons pressekreterare Ebba Thörn-Kock uppger att det rör sig om en felöversättning.

– Vi är i kontakt med översättaren för att rätta artikeln, framhåller hon till Expressen.

Inför EU-valet

Magdalena Anderssons SD-varning utfärdas under en kritisk period för de tyska Socialdemokraterna SPD. Partiet har blivit frånsprungna av det högerpopulistiska och nationalistiska Alternativ för Tyskland (AFD). Oron är stor inför det kommande valet till Europaparlamentet. I flera mätningar har AFD seglat upp som Tysklands näst största parti.

Foto: Henrik Nyström resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Putin får massiv hjälp – 30 000 soldater på väg

2025 07 02

Enligt underrättelseuppgifter planerar Nordkorea att skicka ett stort antal soldater till frontlinjen i Ukraina.

Nordkorea har sedan en tid stöttat Rysslands fullskaliga invasion av grannlandet. 

Diktaturens stöd till Ryssland har omfattat både soldater och vapen.

Nu planerar Nordkorea att tredubbla sina trupper som strider för Ryssland längs frontlinjerna i Ukraina, genom att skicka ytterligare 25 000 till 30 000 soldater. 

Det rapporterar CNN med hänvisning till ukrainska underrättelseuppgifter. 

Tredubbling

Enligt bedömningen kan trupperna anlända till Ryssland under de kommande månaderna.

I november skickades omkring 11 000 soldater från Nordkorea till Ryssland för att strida i Kurskregionen.

Nu kan alltså ytterligare uppemot 30 000 nordkoreanska soldater vara på väg för att stötta Ryssland i det utdragna kriget.

Ryska förberedelser

Enligt uppgifter ska också Ryssland ha påbörjat förberedelser inför de kommande förstärkningarna och truppförflyttningarna.

– Det finns tecken på att ryska militärflygplan håller på att utrustas för att transportera personal, vilket återspeglar det stora åtagandet att flytta tiotusentals utländska trupper över ryska Sibirien, skriver CNN.

– Möjliga förberedelser för den nya utplaceringen, inklusive ankomsten av ett fartyg kopplat till förra årets utplaceringar i en rysk hamn, och fraktflygplan på Nordkoreas Sunan-flygplats, har setts på satellitbilder.

– Detta verkar indikera att de rutter som tidigare användes för att flytta nordkoreanska trupper är aktiva och skulle kunna användas i en storskalig framtida överföring av personal.

Kim Jong Un är ”all in”

Enligt andra källor kan summan på 30 000 nordkoreanska soldater vara för hög, men det beror också på vad Ryssland efterfrågar.

– Det kan säkert komma upp i den siffran. De kommer inte att vara elitsoldater, säger Jenny Town på dem amerikanska tankesmedjan Stimson Center till tv-kanalen.

– Kim Jong Un har sagt att han är ”all in”, så det beror på vad Ryssland har bett om.

– Det har gått rykten om att ryska generaler redan har varit i Nordkorea och tränat trupper där.

Uppgifterna har ännu inte kommenterats av ryska eller nordkoreanska myndigheter.

Text: Redaktionen

Foto: F. Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen


JUST NU: Allmänheten varnas för mobiloperatör – 750 000 kunder i Sverige

2025 07 02

Mobiloperatören Hallon har omkring 750 000 mobilkunder.

Det fastställde sajten Telekomnyheterna i mars 2023.

Nu anklagas Hallon för att undanhålla viktig information från sina kunderna.

Mobiloperatören visar inget telefonnummer till kundtjänst på sin hemsida. Kunder med frågor och problem får nöja sig att prata med en chattbot.

Konsumentombudsmannen, KO, menar att agerandet bryter mot marknadsföringslagen.

Nu stämmer KO mobiloperatören och varnar för att kunder riskerar att vilseledas.

– Att telefonnumret till Hallons kundservice systematisk undanhålls medför en betydande risk att konsumenten vilseleds om företagets tillgänglighet och servicegrad, skriver KO i sin stämningsansökan till Patent- och marknadsdomstolen.

Svårt att hitta

Hallon, som säljer mobilabonnemang och internet, har ett telefonnummer.

Men telefonnumret går inte att hitta på under de flikar på hemsidan där kunder normalt söker – exempelvis ”kundservice", ”kontakta oss” eller ”support”.

Mobiloperatören anger endast telefonnumret i avtalsvillkoren och i avtalsbekräftelsen.

– Det här påverkar kundernas möjlighet att agera och få hjälp. Det är helt enkelt viktigt för konsumenten att ha tillgång till sin teleoperatörs telefonnummer, säger Bettina Lechner, processråd vid KO.

Yrkar på förbud

Nu ska ärendet upp i Paten- och marknadsdomstolen.

Konsumentombudsmannen hoppas att domstolen agerar mot Hallon.

– KO vill att domstolen förbjuder Hallon att felaktigt påstå eller ge intryck av att företaget inte kan nås via telefon. Enligt KO bryter företagets sätt att dölja sitt telefonnummer mot marknadsföringslagen.

LÄS MER: Många får samma sms just nu – radera direkt

Granskning inleddes 2023

Konsumentverket inledde en granskning av en rad företags kundtjänster för två år sedan. Målet är att avgöra hur tillgängliga kundtjänsterna är.

Granskningen inleddes eftersom myndigheten fått in flera anmälningar om företag som kunder har haft svårt att nå för att få hjälp med problem.

LÄS MER: Batteribolag går i konkurs

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen