JUST NU: Magdalena Andersson avgår som statsminister

2022 09 19

Statsministern har erkänt sig besegrad.

Socialdemokraternas partiledare och Sveriges statsminister Magdalena Andersson avgår.

Det meddelar hon på en pressträff nu ikväll.

– Imorgon kommer jag att begära mitt entledigande som statsminister, säger Andersson.

S-ledaren kommer därefter att leda en övergångsregering till dess att nästa statsminister är på plats.

Hon meddelar dock att hon inte kommer att lämna positionen som ledare för Socialdemokraterna.

"Starkt val"

Andersson hyllade sitt partis valrörelse.

– Socialdemokraterna har gjort ett starkt val, med starka resultat. Efter åtta år i regeringsställning har vi gjort den största ökningen på 20 år. Jag är stolt och tacksam över att nästan två miljoner svenskar har valt att lägga sin röst på S.

Uttalade sig om SD

Hon kommenterade även Sverigedemokraternas framgångar.

– Jag ser en oro och jag delar den, säger Andersson.

Magdalena Andersson uttrycker även att hon öppnar för att samarbeta med Ulf Kristersson.

Detta om M-ledaren inte lyckas samla KD, L och SD och bilda regering.

– Om UIf Kristersson är mer redo att samverka med mig och andra partier är jag givetvis beredd att sitta ner och diskutera med honom, säger Andersson.

Högern firar seger

Högersidan har ropat ut seger ikväll.

– Svenska folket har röstat för ett maktskifte, uttrycker Ebba Busch (KD) på Instagram.

Även Jimmie Åkesson (SD) har segerjublat på sociala medier.

– Nu påbörjas arbetet med att göra Sverige bra igen, framhåller SD-ledaren.

Säkrade segern med ytterligare mandat

Under kvällen säkrade högersidan segern i valet efter att Ulf Kristerssons lag erövrade ytterligare ett mandat.

Ställningen är nu 176-173 till M-sidans fördel.

Det innebär i praktiken att valet är avgjort.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Folk har missuppfattat covid-19 – läkare: stämmer inte

2025 09 14

Covid-19 har gjort “comeback” i Sverige.

Det underströk Folkhälsomyndigheten förra veckan.

Över större delen av landet ses en ökande trend av bekräftade fall, precis som i andra länder runtom i världen som hade en låg spridning under våren.

På sociala medier har många som smittats även vädrat erfarenheter om att de lider av värre infektioner än tidigare.

– Vissa hävdar till och med att det är den värsta de någonsin har haft, rapporterar Huffington Post.

Är inte farligare i sig

Rapporterna om att infektionerna nu skulle vara värre än någonsin beskrivs som alarmerande.

Men att det skulle handla om en mer aggressiv variant som sprids nu är ett missförstånd. Det understryker Mark Burns, docent i medicin vid avdelningen för infektionssjukdomar vid University of Louisville.

– Dessa Omkikronvarianter har alla haft ett par saker gemensamt. För det första är de mycket smittsamma, men för det andra är de inte alls lika allvarliga som tidigare varianter har varit, säger han till tidningen.

"Värre halsont"

Ovanstående innebär inte att någon som lider av en allvarlig covidinfektion inte har det värre än förra året. Det är fortfarande fullt möjligt.

Men det innebär inte att den nu dominerande varianten, Stratus eller XFG, i sig självt är farligare än någon av de tidigare varianterna.

– Det enda jag har hört och det enda vi har sett är att det verkar som att just den här varianten som cirkulerar just nu verkar orsaka värre halsont än andra varianter, säger Donald Dumford, läkare i infektionssjukdomar vid Cleveland Clinic Akron General i Ohio, till samma tidning.

Nya symptom

Förra veckan påtalade Klara Sondén, biträdande statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten, att symtomen för viruset har förändrats.

Hon framhåller att det har blivit svårare att skilja covid-19 från en vanlig förkylning.

– Nu för tiden, 2025, så ser vi inte längre att man tappar luktsinnet eller att man har feber i åtta dagar och den typen av bild som många hade när de hade sin kanske allra första covidepisod, säger Klara Sondén till Aftonbladet.

Foto: M. Sanchez

Text: Redaktionen


Polisen vädjar till allmänheten – “Ingrip inte själv”

2025 09 15

Polisen är på jakt efter två personer som rymt från en kriminalvårdsanstalt.

En stor polisinsats pågår just nu i Västra Götaland.

Detta efter att två personer har rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Längst ner i artikeln finns en länk till en bild på en av personerna som har rymt.

Nu vill polisen ha hjälp från allmänheten, men understryker att man inte bör ingripa själv.

“Ingrip inte själv”

Polisen är intresserade av alla iakttagelser som berör de två personerna. 

– Vi har inga konkreta uppgifter om att de skulle vara farliga för allmänheten men man skall inte ingripa själv om man skulle se dem utan kontakta polis, understryker polisen på söndagskvällen. 

Det har hänt

Polisen söker nu i området med flera enheter. 

De avvikna är två män i 25 respektive 30-årsåldern. 

– Har du uppgifter att lämna om de två avvikna personerna, kontakta polisen omedelbart på 112, menas det.

Från rastgård

Rymningen har skett från en rastgård inne på anstaltens område. 

De två personerna har lyckats ta sig över flera staket av olika slag.

Enligt källor till TV4 har de tagit sig ut med hjälp av en byggställning.

Männen är dömda flera brott. Mannen, som är i 25-årsåldern är bland annat dömd för anstiftan/medhjälp till grova våldsbrott. 

Han avtjänar ett flerårigt fängelsestraff och är hemmahörande i Göteborg.

Mannen som är i 30-årsåldern är dömd för mordbrand till ett flerårigt fängelsestraff. Han är hemmahörande i Fyrbodal.

Se bilden här

Den inledande jakten efter de två personerna har nu övergått till en spaningsfas där polisen bland annat kontrollerar och hanterar inkomna tips. 

Kläderna som de bar när de rymde beskrivs som gröna mjukisbyxor samt grön överdel och skall vara Kriminalvårdens kläder.

Det är dock oklart om de fortfarande har på sig dessa kläder.

Klicka här för att se bilden på den 25-årige mannen som rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Polisen har inte gått ut med någon bild på den 30-årige mannen ännu.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen