Lukasjenko ger nytt besked om kärnvapen

2023 12 26

Ryska taktiska kärnvapen är nu på plats i Belarus.

Ryssland och Belarus har som bekant ett mycket nära samarbete länderna emellan.

I synnerhet när det kommer till militära åtaganden finns starka kopplingar mellan Vladimir Putin och Aleksandr Lukasjenko.

Tidigare har Ryssland aviserat att ryska taktiska kärnvapen ska flyttas till Belarus.

Nu ger Lukasjenko officiellt besked om att transporterna av vapnen är färdiga, och är på plats i landet, rapporterar AFP.

Stor oro

Det råder stor oro bland kringliggande länder, däribland Polen, angående förflyttningen.

Lukasjenko har tidigare sagt att en av anledningarna till att ha taktiska kärnvapen i landet handlar just om att avskräcka Natomedlemmen Polen.

Ryssland har meddelat att man har kontroll över vapnen som nu är i Belarus.

Inga detaljer

Det var vid ett ekonomiskt möte i St. Petersburg i Ryssland som Lukasjenko gav beskedet om att de taktiska kärnvapnen är på plats.

Däremot gav han inga detaljer angående hur många vapen eller exakt var de har placerats någonstans.

Belarus fortsätter att samarbeta nära med Ryssland, och förflyttningen av kärnvapen bedöms vara bevis på att länderna kommer att fortsätta med det en tid framöver.

"Gynnsam för oss"

I dagarna har Lukasjenko uttalat sig om det pågående kriget och hävdat att varken Belarus eller Ryssland är intresserade av ytterligare krigföring.

– Är vi i stånd att starta ett nytt krig? Vi har redan ett sådant att ta itu med. Speciellt nu, när situationen blir gynnsam för oss, och även för dem, för att inte förlora Ukraina, säger han enligt den ryska nyhetsbyrån TASS.

Fortsatta strider

Det råder fortsatt kraftiga strider i de södra och östra delarna av Ukraina.

Både Ryssland och Ukraina har på sistone gått ut med uppgifter om att man skjutit ner varandras stridsplan, samtidigt som Nederländerna aviserat att man kommer skicka plan till Ukraina.
Det kan handla om så många som 18 stridsflygplan av typen F-16, rapporterar ABC News.

Volodymyr Zelenskyj har på sistone understrukit det fortsatta behovet av västerländskt stöd.

Foto:  President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Natostyrkor har bordat fartyg

2025 09 17

Tyska specialstyrkor har genomfört en insats mot ett 75 meter långt lastfartyg.

Fartyget, som seglar under flagg från Saint Vincent och Grenadinerna, bordades när det befann sig i slussen i Kielkanalen. Fartyget har genomsökts och dykare har undersökt båtens skrov, rapporterar Der Spiegel. 

Tysk polis misstänker att fartyget har spionerat på landets kritiska maritima infrastruktur.

I slutet av augusti uppges besättningen ha skickat upp en drönare vars syfte var att ”spionera och ta bilder”.

Rysk besättning

Majoriteten av besättningen består av ryska medborgare och samtliga är gripna. De misstänks för att ha ”förebyggt hot mot Tysklands kritiska maritima infrastruktur” samt för ”spionage i sabotagesyfte och säkerhetshotande avbildning”, uppger Der Spiegel.

På väg mot Finland

Fartyget hade lämnat Rotterdam och var på väg mot Finland, rapporterar Iltalehti.

Fartygets destination ska ha varit hamnen i finska Euraåminne, enligt Marine Traffic, en global underrättelsesajt som spårar fartygsrutter.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Del av skuggflottan?

Det är oklart om fartyget är en del av den ökända ryska skuggflottan.

Fartygen i den ryska skuggflottan seglar under falsk flagg för att undvika västvärldens sanktioner. Putinregimen använder i synnerhet skuggflottan för att transportera rysk olja till handelspartners.

Snittåldern på oljefartygen i skuggflottan har ökat från 8,9 till 16,6 år efter den ryska invasionen av Ukraina. EU-ledare har länge varnat för att fartygen kan orsaka olyckor med ödesdigra konsekvenser för miljön.

Malte Humpert är grundare av tankesmedjan The Arctic Institute och journalist vid den norska tidskriften High North News. Han berättar att fartygen i skuggflottan ofta är dåligt försäkrade och har vid flera tillfällen stängt av sina transpondrar, vilket innebär att de inte syns för andra fartyg.  

– Det är inte säkert, man måste veta var de befinner sig. Det har förekommit fall där fartyg har kolliderat eftersom de inte synts på andra fartygs radar, säger experten till Dagbladet.

LÄS MER: Kina slår till mot USA:s guldägg: stoppa alla beställningar 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Haveri på Postnord – väldigt stor kundpåverkan

2025 09 17

En av Postnords största terminaler har havererat.

Det handlar om terminalen i Veddesta norr om Stockholm.

Omkring 70 000 paket påverkas av stoppet, rapporterar SVT.

Nu kan kunder räkna med långa förseningar.

– Det orsakar förseningar runt om i landet men främst norra Stockholmsområdet, säger Postnords presschef Anders Porelius till tv-kanalen.

Enligt presschefen är det en sorteringsmaskin som havererat. Incidenten innebär att posten inte kan sorteras och levereras dit den ska.

– Det här är maskiner som går dygnet runt och servas regelbundet, men ibland kan det uppstå tekniska fel, säger Porelius till SR Ekot.

– Vi beklagar så klart alla förseningar.

Då ska problemet vara åtgärdat

Postnord arbetar med att lösa haveriet. Problemet beräknas vara åtgärdat i slutet av veckan, uppger Anders Porelius.

– Vi har ett stort team tekniker som försöker hitta och laga felet och hoppas få en lösning absolut senast på fredag, säger han till DN.

Under tiden arbetar Postnord med att omdirigera paket från Vedesta till andra terminaler. Hittills har cirka 20 000 av 70 000 paket nått fram, dock med viss försening.

– Så vi har fortfarande då en en rätt stor volym som som ligger kvar och väntar. Vi har satt in extra fordon och bemanning men även efter att maskinen kommer igång tar det ju ett tag innan vi lyckas sortera allting., säger Anders Porelius till DN.

LÄS MER: Postnord inför betydande ändring – gäller i hela Sverige

Räkna med förseningar

Kunder kan räkna med förseningar, även om problemet skulle åtgärdats tidigare än väntat. 

–  Även om vi skulle få igång maskinen idag så skulle det bli följdförseningar i leveranserna. säger Porelius till SVT.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Foto: Postnord 

Text: Redaktionen