Lukasjenko går ut med brutal varning

2025 10 16

Imorgon möts Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj i Vita huset.

Högst upp på önskelistan för den ukrainska presidenten:

Tomahawkmissiler med räckvidd på 2 500 kilometer vilket skulle sätta Moskva inom räckhåll.

Om det sker kan världen stå inför ett kärnvapenkrig, varnar nu Belarus diktator och Vladimir Putins allierade Alexander Lukasjenko.

– Tomahawks kommer inte att lösa problemet. De kommer att eskalera situationen till kärnvapenkrig, säger han enligt Newsweek som hänvisar till belarusisk media.

"Trump förstår bättre än någon annan"

Det amerikanska supervapnet skulle ge Ukraina möjlighet att attackera energiinfrastruktur, militärbaser och vapenfabriker långt in i Ryssland och på så vis försvaga den ryska krigsmaskinen.

Ryssland har antytt att det blir konsekvenser om USA levererar missilen till Ukraina.

Lukasjenko säger det utan filter. Och det efter att Ryssland placerat taktiska kärnvapen i Belarus och att länderna så sent som i september genomförde en gemensam militärövning i att avfyra dem.

– Kanske förstår Donald Trump detta bättre än någon annan, eftersom han inte har någon brådska att överlämna detta dödliga vapen för djupa attacker in på ryskt territorium, vilket president Zelenskyj räknar med, säger diktatorn.

LÄS MER: Krigsministern hotar Ryssland

"Vill gå på offensiven"

Mötet mellan Trump och Zelenskyj blir det femte mellan de två presidenterna i år. Trump har gett besked om att Ukrainas strategi för att “ta tillbaka kriget till Ryssland” står på agendan.

– De vill gå på offensiven. Jag kommer att fatta ett beslut om det, men de vill gå på offensiven. Och vi måste fatta ett beslut, säger republikanen enligt Kyiv Independent, utan att ge några detaljer om vad den strategin skulle vara.

Den amerikanska ledaren uppmanar på nytt Putin om att ingå ett fredsavtal.

– Allt vi vill från president Putin är detta: sluta döda ukrainare och sluta döda ryssar, för han dödar många ryssar. Återigen, det får honom inte att se bra ut.

Kan pressa Ryssland till fred

Zelenskyj har tidigare uttryckt att en leverans av Tomahawks kan vara det som behövs för att få Ryssland att sätta sig ned vid förhandlingsbordet igen.

– Vi ser och hör att Ryssland fruktar att amerikanerna kan förse oss med Tomahawks, vilket signalerar att den här typen av påtryckningar kan vara effektiva för att uppnå fred, sade han i ett tal i helgen.

LÄS MER: ”Kommer räkna förluster” – Kreml dundrar mot EU

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 juni 2026

Amerikansk bjässe öppnar i Sverige – tusentals ska jobba

2026 06 02

Ett av världens största företag storsatsar på Sverige.

Börsvärdet ligger på över 4,5 biljoner dollar och det finns fler än 191 000 anställda i koncernen.

Det är ingen mindre än teknikgiganten Google som riktar blickarna mot svensk mark. På tisdagen meddelar jätten att man tänker bygga ett stort datacenter i Horndal, Avesta kommun.

– När bygget är i full gång kommer flera tusen personer jobba här. Vi hoppas vara klara 2028  och kommer då erbjuda 100 fasta tjänster, säger Google Sveriges samhällspolitiska chef Sara Överby enligt SVT Nyheter.

29 000 kvadratmeter

Google har ägt marken där datacentret ska stå i nio år. Det handlar om en plats på 109 hektar, lika stort som 150 fotbollsplaner, med skog.

Nu tas första spadtaget för den 29 000 kvadratmeter stora huvudbyggnaden som Google fått bygglov för. Utöver serverutrymme ska det även finnas kontor och personalytor i lokalen, rapporterar Di.

– Det här är en stor dag, säger Googles Sverigechef Anna Wikland enligt tidningen.

Detta datacenter kommer att ge den breda allmänheten och företag och offentlig sektor ännu bättre och snabbare tillgång till Googles teknik, vilket i sin tur stödjer den digitala omställningen.

Välkomnas av regeringen

Benjamin Dousa (M), bistånds- och utrikeshandelsminister, välkomnar den amerikanska etableringen. 

Inte minst tack vare möjligheten för nya arbetstillfällen på både lång och kort sikt.

Det här kommer skapa många jobb. Vi ser ju många underleverantörer här idag och också jobb i framtiden i kommunen, säger han till SVT.

Google har redan ett datacenter i finländska Hamina och bygger även en i norska Skien. Anläggningen i Avesta blir emellertid den första i Sverige. Den väntas stå klar 2028.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Flera företag

Det är andra gången på kort tid som världsledande amerikanska megaföretag satsar på Sverige. Så sent som i maj öppnade Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, ett 2 800 kvadratmeter stort laboratorium i Göteborg.

ANDRA LÄSER: Ikea öppnar flera nya butiker

Foto: Frida Drake/Regeringskansliet

Text: Redaktionen