JUST NU: Lovar nytt stöd till tusentals hushåll

2022 12 06

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) utlovar ett nytt gasstöd till hushåll i södra Sverige.

Drygt 27 000 gasuppvärmda villor kommer kunna ta del av stödet, uppger TT.

– Företag och hushåll drabbas när gasen kostar uppåt tjugo gånger mer än vad den har gjort historiskt. Regeringen kommer därför att gå fram med ett gasprisstöd till hushållskunderna i det västsvenska gasnätet på en nivå som motsvarar elstödet i elområdet 4, skriver Ebba Busch på Twitter.                           

Elprisstödet för elområde 4, som regeringen tidigare har presenterat, uppgår till 0,79 kronor x uppmätt elförbrukning under oktober 2021 – september 2022.

Stödet beräknas genom att multiplicera elförbrukningen i en uttagspunkt under perioden 1 oktober 2021 till och med september 2022 med ersättningen i det elområde som uttagspunkten finns.

Ett villahushåll som förbrukar 20 000 kWh på ett år beräknas få ett stöd på drygt 16 000 kronor.

Efter kritiken

Ebba Buschs besked kommer efter att flera M-toppar i Skåne riktat kraftig kritik mot regeringens elprisstöd.

Bland annat har Skånepolitikerna kritisera att elstödet inte innehållit ett högkostnadsskydd som inkluderat gaspriserna. 

– Jag menar att det måste vara ett stöd som tar sikte på kommande vinters priser och att man får stöd över ett visst kilowattpris. Ett så kallat tak. I detta stöd måste även de hushåll som värmer på gas finnas med, sa Christian Sonesson (M), Staffanstorps kommunalråd, i slutet av oktober.

Besöker Skåne

I dag, tisdag, reser Ebba Busch  till Skåne för verksamhetsbesök hos det svenska multinationella bygg- och fastighetsföretaget NCC. 

– Deltar vid besöket gör även Volvokoncernen och SSAB. Fokus under besöket kommer att ligga på den fossilfria omställningen och vikten av hållbar materialförsörjning inom samhällsbyggande, framhåller Näringsdepartementet i ett pressmeddelande.

Energi- och näringsministern kommer även att delta på ett möte med Företagarna Syd.  

Ersättningen för elprisstödet

Så här räknar du ut hur mycket stöd du får:

- SE3: 0,5 kronor x uppmätt elförbrukning under oktober 2021 – september 2022.

- SE4: 0,79 kronor x uppmätt elförbrukning under oktober 2021 – september 2022.

- Observera att stödet utgår enbart från den del av elförbrukningen som tagits ut från elnätet. Du får inte stöd för eventuell el som du producerar själv, exempelvis via solpaneler.

Källa: Svenska kraftnät

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


31 okt 26

Ny lågpriskedja utmanar Ica och Willys – öppnar jättebutik

2026 10 31

En ny livsmedelskedja expanderar i Sverige.

Det ser ut som att Ica och Willys har fått en ny utmanare på matmarknaden.

Lågprisuppstickaren Matrix växer och öppnar nu en jättelik butik, vilket blir kedjans femte i Sverige.

Öppnar jättebutik

Lågpriskedjan Matrix har skrivit avtal om en lokal på nästan 1 400 kvadratmeter i handelsplatsen Port 73 i Haninge i Stockholm.

Planen är att slå upp portarna under fjärde kvartalet 2027.

I handelsplatsen finns sedan tidigare både Coop och Willys. Därmed får Matrix ytterligare en etablering på en plats där flera stora matkedjor redan konkurrerar om kunderna.

– Det blir vår femte butik och vi tror mycket på att det ska bli en lyckad satsning samtidigt som vi tror att vi kan tillföra Port 73 något annorlunda. Vi ser fram emot att bli en del av handelsplatsen och att välkomna våra kunder, säger Murat Üzel, VD på Matrix Butikerna, i ett uttalande.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Växer snabbt i Sverige

Med den nya etableringen växer Matrix till fem butiker med en sammanlagd yta på omkring 6 400 kvadratmeter.

Kedjans övriga butiker finns i Stockholmsområdena Skogås, Jordbro, Nynäshamn och i Norrköping.

Den senaste öppningen skedde i Hageby i Norrköping hösten 2024. Det blev kedjans första butik utanför Stockholmsregionen.

Trots att informationen om öppningen var begränsad blev intresset stort.

– Vi satte bara upp några lappar vid butiken om det, trots det var det jättelånga köer när vid öppnade, sade Marcela Pettersson, butikschef, för Norrköpings Tidningar, vid öppningen.

Utmanar med låga priser

Matrix har en tydlig lågprisprofil och kombinerar traditionella dagligvaror med mat från hela världen och erbjuder samtidigt ett stort utbud av frukt och grönt.

Utöver matvaror från olika delar av världen säljer kedjan även vanliga basvaror från välkända märken.

– Sedan är vi inte så låsta som de stora kedjorna. Kommer det in kunder och frågar efter en viss typ av vara kan vi ta in den redan nästa vecka om vi vill. Då känner man sig hörd som kund, sade Marcela Pettersson, som tidigare jobbat som butikschef på både Coop och Netto, till Fri Köpenskap, vid ett tidigare tillfälle.

Den nya etableringen är ytterligare ett steg i Matrix expansion på den svenska dagligvarumarknaden.

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: POWER-Noel-Edling

Text: Redaktionen


30 okt 2026

Regeringen Kristersson går ut i protest

2026 10 31

Sverige sätter ned foten gentemot EU.

På fredagen går regeringen Kristersson ut i protest. Ett brev med skarpa uppmaningar har idag levererats till EU-kommissionen.

I brevet vädjar regeringen om att se över viseringsreglerna för ryska idrottare. Protesten skickas inför att skid-VM ska hållas i Falun nästa år och efter att svenska skidförbundet krävt att ryska och belarusiska skidåkare stoppas från tävlingen.

– Inget har förändrats på marken. Ryssland bedriver fortsatt ett anfallskrig mot Ukraina. Att öppna upp för ryskt och belarusiskt deltagande i idrottsevenemang riskerar normalisera kriget. Idrotten ska inte bana väg tillbaka till internationell legitimitet för Ryssland, säger socialminister och idrottsminister Jakob Forssmed (KD).

"Det är stötande"

I det protestbrev Sverige lämnar över understryks att det “inte kan ske någon normalisering av ryskt och belarusiskt deltagande i internationell idrott så länge Rysslands anfallskrig mot Ukraina pågår och Belarus fortsatt medverkar till kriget”. 

Syftet med protesten är att snabbt få till nya regler som möjliggör att kunna neka idrottarna visum. Sverige vill också se gemensamma riktlinjer i EU  för en mer restriktiv tillämpning av ansökningarna utifrån dagens regelverk.

– Medan ukrainarna förbereder sig för ännu en vinter av krig och ryska attacker förbereder sig ryska och belarusiska idrottare för internationella tävlingar i Europa. Det är stötande. Kriget är inte över bara för att det är mästerskap, säger migrationsminister Johan Forssell (M).

Andra läser: Chocksiffra för V i ny mätning

Ska tala med Norden

I september tidigare i år fattade det Internationella skidförbundet, FIS, beslut om att öppna för ryska och belarusiska åkare under neutral flagg. Sedan dess har 42 skidåkare från de två länderna fått klartecken att delta i VM i Falun.

– Eftersom det är beslutat måste vi rätta oss efter det, men det är inget beslut vi tycker är bra, säger Svenska skidförbundets generalsekreterare Pernilla Bonde till SVT.

Johan Forssell har tidigare meddelat att han kommer att ta upp frågan med de nordiska regerignarna.

– Vi ska se om vi kan göra någonting tillsammans i Norden för att gå före och begränsa möjligheten. Vi ser ju hur antalet turistvisum har ökat de senaste åren, sade han till Expressen förra veckan.

Idag kom också beskedet att Ryssland välkomnas tillbaka till ishockey-VM från och med nästa år.

Andra läser: Svensk biljätte kan tvingas stänga ner

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen