21 okt 26

EKONOMI: Lovande nyheter för bolånetagare

2023 01 16

Prognosen är att räntetoppen är nära – och att räntan snart kan falla.

Den analysen gör nu storbanken Swedbank, till många bolånetagares lättnad.

Samtidigt höjs ett varnande finger om att det kommer att bli värre innan det blir bättre, på grund av åtstramningar från exempelvis Europeiska centralbanken.

– Vår bedömning är att räntorna sjunker i slutet av 2023 och under början av 2024 till följd av fallande inflation och att centralbankerna mjuknar. Vi kan därför konstatera att räntetoppen är nära nu, säger Andreas Wallström, prognoschef på Swedbank, i ett pressmeddelande.

Positiva signaler redan nu

Även om den förväntade utvecklingen är att räntorna sjunker först i slutet av året finns det dock positiva signaler redan nu. 

– Prognosen för rörliga bolåneräntor revideras ned och de väntas toppa på fyra procent under början av året, framhåller banken.

Det är en nedrevidering på hela 0,75 procentenheter sedan prognosen i december och möjliggörs av att Riksbankens räntehöjningar under året fått mildare genomslag på bolåneräntor än vad man förväntat sig.

– Vi räknar därefter med att de ligger relativt stilla under en period för att sedan börja sjunka under nästa år, säger Andreas Wallström.

Då förväntas inflationen falla

När Riksbanken sammanträder i februari väntas en höjning av styrräntan med 50 punkter.

Det får följden att den landar på tre procent.

Som skäl anger Swedbank ett överraskande högt inflationsutfall för december som tillsammans med en svag krona och “högaktiga signaler från ECB” gör att man inte kan utesluta höjningar under våren.

– I slutet av året väntas Riksbankens räntesänkningar påbörjas till följd av att den ekonomiska aktiviteten minskar och inflationen faller tillbaka, skriver emellertid Swedbank.

Högsta inflationstakten på över 30 år

När siffrorna för december månads inflationstakt släpptes i fredags konstaterades en ökning till 10,2 procent.

En ökning med 0,7 procentenheter och en större uppgång än väntat.

Enligt Riksbankens prognos förväntades inflationstakten stanna på 9,8 procent.

Inflationstakten enligt KPI –  som visar prisutvecklingen för den privata, genomsnittliga konsumtionen i Sverige – nådde en toppnivå. Den steg till 12,3 procent i december.

Den högsta nivån sedan februari 1991 och en ökning med 0,8 procentenheter jämfört med november.

– Inflationstakten enligt KPI blev högre än den enligt KPIF på grund av bolånens ökade räntesatser. Den effekten rensas bort från KPIF. I övrigt är de två måtten lika, säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB.

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


2 nov 2026

Ny körkortsregel i Sverige – kommer idag

2026 11 02

En ny körkortsbehörighet ska införas i Sverige.

Idag ingår det som kallas för B1 i det vanliga B-körkortet.

Det upplägget ska dock förändras.

Ett särskilt B1-körkort är på gång som ska ge rätt att köra ett fordon på max 2 500 kilo och med en maxhastighet på 45 kilometer i timmen. Det handlar alltså om fordon som går långsammare än vanliga personbilar men snabbare än dagens a-traktorer.

Under måndagen ska regeringens utredare presentera förslagen för de nya fordonen samt körkortsbehörigheten efter att EU gått fram med direktiven, rapporterar SR.

Helt ny fordonstyp

Sannolikt kan det bli så att den nya körkortsbehörigheten får följden att vi får en helt ny kategori av fordon på vägarna.

– Transportstyrelsens preliminära bedömning är att nuvarande fordonsbestämmelser behöver anpassas genom att det införs en ny fordonstyp i Sverige, framhåller myndigheten.

Enligt Transportstyrelsen kommer det att krävas både godkänt kunskapsprov och körprov för B1-körkortet, precis som ett vanligt B-körkort. Grundregeln är att 16-åringar ska kunna ta körkortet.

– Medlemsstaterna har möjlighet att sänka åldern till 15 år men behöver då tillåtelse från EU-kommissionen. Innan kommissionen ger samtycke till detta ska de ha bedömt att en sådan sänkning av minimiåldern inte inverkar negativt på trafiksäkerheten, förklarar Transportstyrelsen.

Läs mer: En miljon hushåll kan få pengar på kontot

Gäller max till du är 21 år

Det som väntas presenteras idag är det som gäller de tekniska kraven som ska gälla för de nya bilarna. Utredningen planeras att vara helt klar till sommaren, men reglerna föreslås träda i kraft först 2029.

– Medlemsstaterna ska införliva majoriteten av de nya reglerna senast tre år efter att direktivet beslutats och tillämpa dem efter ytterligare ett år, skriver Transportstyrelsen.

B1-körkortet, som riktar sig till ungdomar, ska max vara giltigt till dess att personen fyllt 21 år.

Läs mer: Svensk biljätte kan tvingas stänga ner

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


1 nov 26

Biljätte kollapsar – halva försäljningen borta

2026 11 01

Teknikjätten Huawei har byggt upp en omfattande bilsatsning i Kina.

Men nu kommer ett tungt bakslag.

Leveranserna har rasat med över 50 procent på ett år.

Försäljningen störtdyker

Det är på den kinesiska marknaden som Huaweis bilsatsning nu möter stora problem. Under oktober levererade alliansen Harmony Intelligent Mobility Alliance, HIMA, 33 537 bilar.

Det kan jämföras med 68 216 bilar under samma månad i fjol. Minskningen landar därmed på 50,8 procent, vilket innebär att nästan 35 000 färre bilar levererades jämfört med oktober förra året.

Oktober är dessutom den femte månaden i rad då leveranserna minskar jämfört med motsvarande period året före.

Samtidigt har biljättens nya lyxbil Maextro hamnat i blåsväder efter att bromspedalen gått av under en testkörning. Företaget lovar nu att förbättra konstruktionen.

– Användarnas säkerhet är alltid vår högsta prioritet, uppger Maextro enligt kinesiska PCauto.

Läs också: 400 000 hushåll har fel avtal – uppmanas byta direkt

Stor aktör i Asien

Bakom satsningen står teknikjätten Huawei, som samarbetar med flera kinesiska biltillverkare. Det handlar bland annat om märkena Aito, Luxeed, Stelato, Maextro och Shangjie.

Huawei står för bland annat teknik, mjukvara och förarassistanssystem, medan fordonen utvecklas och tillverkas tillsammans med kinesiska bilföretag.

Ett av de mest framgångsrika märkena är Aito.

– Aito lanserades i december 2021 och är ett av Kinas största elbilsmärken. Under 2025 sålde märket 420 000 bilar och målet är att nå en årlig försäljning på en miljon fordon senast 2030, uppger branschsajten CarNewsChina.

Aito, har nyligen meddelat att man planerar att gå in på den europeiska marknaden under hösten 2027. Vilka länder som blir aktuella först är ännu inte fastställt.

Går åt motsatt håll

Samtidigt går utvecklingen betydligt bättre för en annan kinesisk biltillverkare.

Zeekr, som ingår i Geelykoncernen tillsammans med Volvo Cars, levererade 32 483 bilar under oktober.

Det är en ökning med 51,6 procent jämfört med samma månad i fjol, då leveranserna låg på 21 423 bilar.

Andra läser: Går i konkurs efter 80 år – bilföretag kastar in handduken

Foto: Obi

Text: Redaktionen