Lönnmord har planerats på Trump

2024 11 08

Ett lönnmord har planerats mot USA:s nyvalda president Donald Trump, avslöjar FBI.

Donald Trump har vunnit USA:s presidentval och kommer att sväras in som president i januari.

Men historien hade kunnat få en betydligt mer tragisk utgång.

Ett lönnmord på Donald Trump har planerats men stoppats av FBI, rapporterar AP.

Uppdrag att lönnmörda

Uppgifterna kommer från FBI och har offentliggjorts av det amerikanska justitiedepartementet på fredagen.

Brottsanklagelser riktas mot en man identifierad som Farjad Shakeri.

Han ska ha fått i uppdrag av en representant för Irans revolutionsgarde att lönnmörda Donald Trump.

Farjad Shakeri har i september i år fått uppdraget att övervaka Donald Trump med slutmålet att mörda honom.

Enligt planen skulle mordet äga rum före det amerikanska presidentvalet.

Kunde pausa mordplanen

Om det inte skulle vara möjligt att mörda Trump före valet, så kunde mordplanen också skjutas upp till efter valet, enligt uppgifter.

Representanten från det iranska revolutionsgardet, som inte är namngiven, ska enligt brottsanklagelsen ha meddelat Shakeri att Iran kunde pausa mordplanen till efter presidentvalet eftersom man trodde att Trump ändå skulle förlora valet. Då skulle det bli lättare att komma åt Trump, menade man från iranskt håll.

Shakeri har sagt till FBI att han inte planerade att föreslå en mordplan inom de sju dagar som den iranska tjänstemannen hade bett om, rapporterar nyhetsbyrån.

– Komplotten, och brottsanklagelsen som avslöjas bara dagar efter att Trump besegrade demokraten Kamala Harris, avspeglar det som federala tjänstemän har beskrivit som pågående ansträngningar från Iran att rikta in sig på amerikanska regeringsrepresentanter, inklusive Trump, på amerikansk mark, rapporterar AP.

”Allvarligt hot mot USA”

Donald Trump blev som bekant beskjuten under ett valmöte i juli och träffades i örat. Det mordförsöket har dock inte kopplats till Iran.

Men det har under en längre tid rapporterats om att Iran har konkreta planer på att mörda Trump. Och nu framkommer det alltså att FBI ska ha stoppat en sådan mordplan.

– Det finns få aktörer i världen som utgör ett så allvarligt hot mot USA:s nationella säkerhet som Iran gör, säger åklagaren Merrick B. Garland i ett uttalande, enligt nyhetsbyrån.

Text: Redaktionen


Svenska bilister varnas – dolt bilproblem ökar

2025 07 13

Allt fler bilister kräver att nya besiktningsregler införs – och nu kan reglerna skärpas.

Det gäller bländande strålkastarljus på bilen. En kombination av ny teknik och svag lagstiftning har gjort att problemet har ökat snabbt de senaste åren.

Lysdioder och LED-lampor har i stor utsträckning ersatt äldre belysningsteknik, som metallhalogen och glödtrådar.

Samtidigt har strålkastarna blivit mindre och placerats högre upp, vilket ökar risken för bländning – även vid halvljus.

– Vi har definitivt ett problem, säger Björn Lidestam, forskare på Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI), till TV4.

Ny lagstiftning krävs

Den nya utvecklingen gör att särskilt förare i lägre fordon, liksom gångtrafikanter och cyklister, lättare bländas – även vid möten där helljuset inte är på.

– Det är hög tid att se över fordonsbelysning. Teknikutvecklingen har gått betydligt snabbare än lagstiftningen, säger Lidestam till samma kanal.

Nya besiktningskrav kan bli verklighet

Transportstyrelsen har sedan i våras arbetat med att ta fram skärpta kontrollregler för bilbesiktningen. Detta då klagomålen strömmat in och de ser att en förändring krävs snarast för att kunna förhindra problemet i framtiden.

Nästa år förväntas de nya riktlinjerna träda i kraft, där lampor som bländar riskerar att underkännas.

Det kan i praktiken innebära att bilägare tvingas justera eller byta ut sina strålkastare.

Inte unikt för Sverige

Problemet med bländande strålkastare är varken nytt eller unikt för Sverige. Flera länder har reagerat på den ökade ljusstyrkan.

Liknande diskussioner förs redan i bland annat Storbritannien, där organisationen Lightmare länge drivit frågan.

De varnar för att bländning ”minskar förarens förmåga att uppfatta faror” och ökar risken för olyckor med utsatta trafikanter.

– Det är en tragedi att det exponentiellt minskande dödstalet i Storbritannien och EU har brutits sedan bländande ljus infördes 2011, betonar Lightmare.

Foto: Evgeny-Tchebotarev

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna finns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttrycker länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen