Lönnmord har planerats på Trump
2024 11 08
Ett lönnmord har planerats mot USA:s nyvalda president Donald Trump, avslöjar FBI.
Donald Trump har vunnit USA:s presidentval och kommer att sväras in som president i januari.
Men historien hade kunnat få en betydligt mer tragisk utgång.
Ett lönnmord på Donald Trump har planerats men stoppats av FBI, rapporterar AP.
Uppdrag att lönnmörda
Uppgifterna kommer från FBI och har offentliggjorts av det amerikanska justitiedepartementet på fredagen.
Brottsanklagelser riktas mot en man identifierad som Farjad Shakeri.
Han ska ha fått i uppdrag av en representant för Irans revolutionsgarde att lönnmörda Donald Trump.
Farjad Shakeri har i september i år fått uppdraget att övervaka Donald Trump med slutmålet att mörda honom.
Enligt planen skulle mordet äga rum före det amerikanska presidentvalet.
Kunde pausa mordplanen
Om det inte skulle vara möjligt att mörda Trump före valet, så kunde mordplanen också skjutas upp till efter valet, enligt uppgifter.
Representanten från det iranska revolutionsgardet, som inte är namngiven, ska enligt brottsanklagelsen ha meddelat Shakeri att Iran kunde pausa mordplanen till efter presidentvalet eftersom man trodde att Trump ändå skulle förlora valet. Då skulle det bli lättare att komma åt Trump, menade man från iranskt håll.
Shakeri har sagt till FBI att han inte planerade att föreslå en mordplan inom de sju dagar som den iranska tjänstemannen hade bett om, rapporterar nyhetsbyrån.
– Komplotten, och brottsanklagelsen som avslöjas bara dagar efter att Trump besegrade demokraten Kamala Harris, avspeglar det som federala tjänstemän har beskrivit som pågående ansträngningar från Iran att rikta in sig på amerikanska regeringsrepresentanter, inklusive Trump, på amerikansk mark, rapporterar AP.
”Allvarligt hot mot USA”
Donald Trump blev som bekant beskjuten under ett valmöte i juli och träffades i örat. Det mordförsöket har dock inte kopplats till Iran.
Men det har under en längre tid rapporterats om att Iran har konkreta planer på att mörda Trump. Och nu framkommer det alltså att FBI ska ha stoppat en sådan mordplan.
– Det finns få aktörer i världen som utgör ett så allvarligt hot mot USA:s nationella säkerhet som Iran gör, säger åklagaren Merrick B. Garland i ett uttalande, enligt nyhetsbyrån.
Text: Redaktionen