Löfven får 48 timmar på sig – Annars tänker V fälla S-MP-regeringen

2021 06 16

Vänsterpartiet ger S-MP-regeringen en tidsfrist som löper ut på torsdag klockan 10. Om Regeringen Löfven inte ändrat sig om hyresfrågan till dess så är det upp till M och KD om de vill vara stödpartier till Löfven.

Det beskedet lämnar nu Vänsterpartiet med partiledare Nooshi Dadgostar i den heta frågan om friare hyressättning, så kallade marknadshyror. V kommer i det läget att vilja fälla regeringen. V ger regeringen två alternativ:

Alternativ 1-- Avstå från förslaget om friare hyressättning helt och hållet.

Alternativ 2 -- Regeringen inleder genast nya förhandlingar där hyresgästföreningen ingår. Ett avtal måste vara klart senast vid regeringens öppnande och accepteras av hyresgästföreningen.

Regeringen har 48 timmar på sig att återkomma med besked. Tidsfristen löper ut klockan 10 på torsdag.

– Om regeringen inte accepterar något av de här två alternativen så har vi inte längre förtroende för Stefan Löfven som statsminister. Då har vi ett helt nytt läge i Sveriges riksdag, säger Nooshi (V).

Enormt stor påverkan

– Ända sen tillträdandet av Stefan Löven har vi sagt att vårt stöd finns inte om regeringen genomför förslag om marknadshyror eller fri hyressättning. Om statsministern inte respekterar det så finns det automatiskt inget förtroende längre för den här regeringen. Och vi inser självklart allvaret i det och därför har vi gång på gång försökt lösa den här situationen och vi har gång på gång sökt Centerns partiledare och statsministern och har varje gång blivit avvisade, säger vänsterledaren Nooshi Dadgostar (V).

– Det är ett systemskifte i Sverige. Det har en enormt stor påverkan för Sverige. Oerhört stora konsekvenser. Hyresgästerna kommer känna oro varje dag att kunna drivas från sina hem. Hyrorna idag är redan alldeles för höga, säger Nooshi (V).

– Vi har inte nått fram till vare sig regeringen eller Centerpartiet. De har inte velat sätta sig ned och tala med oss. Det besked vi fått är att den kollektiva förhandlingsrätten ska avskaffas.

ANALYS

Vänsterpartiet menar allvar – och partiet gör helt rätt sett till partiets möjligheter inför valet 2022. De kan inte agera dörrmatta och tror att väljare kommer attraheras av den positionen.

[yop_poll id="200"]

Natoländer riskerar kritiskt dygn – Sverige kopplas in

2025 02 07

Imorgon lördag kommer Estland, Lettland och Litauen att bryta sig loss från Ryssland.

De tre baltiska Natomedlemmarna kommer då att kapa ledningarna till det stora ryska elsystemet.

Händelsen har förberetts i över tio år och beskrivs som en ny era då länderna till slut vänder blad från sitt sovjetiska förflutna.

Kritiskt dygn väntar

Men övergången är inte riskfri.

Ett kritiskt dygn väntar under mellanperioden när Baltikum inte tillhör något större synkronområde.

Ingenting får då gå fel.

Systemet är mycket känsligare och kan kollapsa vid tillräckligt stora störningar.

Av det skälet har Svenska kraftnät och deras kabel NordBalt kopplats in för att säkra upp baltländernas elsystem.

– Alla dessa länkar är likströmsledningar, men NordBalt spelar en mycket viktig roll då den har funktionalitet som kallas aktiv frekvensreglering. Det innebär att den kan hjälpa till att aktivt hålla frekvensen i det baltiska synkronområdet, säger Pontus de Maré, driftchef på Svenska Kraftnät, i ett uttalande.

Sveriges viktigaste bidrag

Den svenska myndigheten har under flera år följt de baltiska ländernas väg fram mot helgens historiska ögonblick.

Sjökabeln NordBalt, som går mellan Nybro i Småland och Klaipéda i Litauen, beskrivs som det viktigaste bidraget från Sverige i de tre ländernas frigörelseprocess.

– Proceduren på lördag inleds med att de baltiska staterna kopplar bort sina växelströmsledningar mot det ryska synkronområdet. Det baltiska elsystemet blir då en egen elektrisk ö, och innan de kan ansluta till det europeiska behöver de göra ett antal tester för att säkerställa att systemet är tillräckligt stabilt, säger Pontus de Maré. 

Ska vara redo på söndag

Frigörelsen från Ryssland är till stor del symbolisk.

De tre nationerna har inte köpt rysk eller belarusisk el sedan maj 2022 och skillnaden för ländernas invånare bör därmed bli marginell.

– Går allt som planerat kopplar man bort sig på lördag morgon, gör testerna och ansluter sig till Kontinentaleuropa tidig eftermiddag på söndagen, säger Pontus de Maré.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Krisbesked för Coop – “läget är alarmerande”

2025 02 07

Coops kris tycks inte veta vägs ände.

Matjätten, som fram till 1990-talet var Nordens största företagsgrupp, går med brakförlust.

Rörelseförlusterna för 2022 och 2023 landade på över 1,4 miljarder kronor och företaget saknar dessutom en permanent vd.

I Coop Syd, där bolaget har omkring 90 butiker, rasar förlusterna som värst, rapporterar Dagens Nyheter.

Och nu slår experterna larm igen.

– Läget är alarmerande efter år av ekonomiska bakslag. Coop Syd har inga muskler kvar trots försäljningen av tolv fastigheter i början av 2023, säger Thomas Ohlén, senior analytiker på Dagligvarunytt, till tidningen.

"Gigantiskt dråpslag"

Coop Syd är Coops tredje största förening. Dess vd Martin Runquist slutade plötsligt i januari efter fem år på posten. Coop själva vill inte kommentera om han avgick eller fick sparken, utan säger att skilsmässan skedde i samförstånd.

Vad som däremot är klart är att krisrubrikerna kring matjätten avlöst varandra under det senaste året.

Strax före jul kunde Dagligvarunytt efter en granskning konstatera att Coops mindre och medelstora butiker förlorat 200 000 kunder på bara ett år.

Över två år handlar det om 400 000 som sagt tack och hej och hittat nya butiker.

Branschtidningen kallade avslöjandet för ett “gigantiskt dråpslag” för Coop.

– Det indikerar att Coop Syd kommer att presentera nya svaga årssiffror när bokslutet väl blir klart, säger Thomas Ohlén till DN.

LÄS MER: Svensk matjätte ger besked – höjer priserna snart

"Måste stoppa blödningen"

Kundtappet är ytterligare en väckarklocka för Coop som alltså redan är hårt pressade.

Coops marknadsandelar har krympt ända sedan 60-talet och inför 2024 drog man ned på kostnader värda 300 miljoner kronor. Bland annat blev 100 personer av med jobbet som en konsekvens.

I somras tvingades kedjan även göra sig av med mängder av butiker i Danmark.

Om trenden inte går att vända kan Coop vara illa ute.

– Coop supermarkets kundstock sjunker snabbt. Kedjan måste få stopp på blödningen, sade Fredrik Bendz, analytiker vid undersökningsföretaget Yougov, till Dagligvarunytt i december.

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen