Livsviktigt sms-utskick till svenskar utomlands

2023 10 17

Svenskar var en måltavla för gärningsmannen som begick gårdagskvällens terrordåd i Bryssel.

Det bekräftade Belgiens premiärminister Alexander De Croo på en presskonferens tidigt i morse.

– Han gick specifikt på svenska supportrar, säger ministern.

Fortsatt fara för svenskar

Terrorhotnivån i landet har höjts till den fjärde nivån, vilket innebär ett mycket allvarligt och överhängande hot för terrordåd.

Samtidigt har polisen i Belgien också tilldelats information om att svenska mål eller personer är i fortsatt riskzon att drabbas.

– Polisstyrkor har ombetts att utföra särskild bevakning för svenska intressen i vårt land, framhåller Belgiens nationella kriscenter i ett pressmeddelande.

Livsviktig sms-uppmaning

På morgonen har också sms med livsviktiga uppmaningar skickats ut till utlandssvenskar och svenska besökare i Bryssel, rapporterar SVT.

I sms:en står det att om man har hittat en säker plats ska man inte röra sig bort från den.

– Den svenska kyrkan här i Bryssel har fått uppmaningen att hålla stängt, säger tv-kanalens korrespondent Ulrika Bergsten direkt från den belgiska huvudstaden.

– Man uppmanar folk att ta ned sina flaggor och inte skylta med att man är svensk, säger hon också.

Säpo: "Jätteallarligt läge"

Svenska Säkerhetspolisen, Säpo, följer händelseutvecklingen mycket noga.

– Vi har tät kontakt med våra internationella partners, säger Säpos presstalesperson Adam Samara till Sveriges Radio.

Han betonar att det är ett “jätteallvarligt läge”.

– Sverige har hamnat i ett allt tydligare fokus och blivit ett allt mer prioriterat mål för våldsbejakande islamistisk extremism.

Iklädda landslagströjor

De två svenska medborgare som sköts ihjäl igår var iklädda svenska landslagströjor och ska ha varit på plats för att se matchen mellan Belgien och Sverige.

En tredje svensk sköts också och är skadad.

Matchen avbröts i halvtid vid ställningen 1-1 efter att informationen om terrordådet nått arenan och spelarna.

Lämnade arenan 04.00

Hundratals svenska supportrar hölls kvar på arenan ända till klockan 04.00 i natt innan de evakuerades därifrån. 

Enligt Expressen kommer de att få poliseskort till flygplatsen.

Landslaget har redan flugit hem igen, meddelar Svenska Fotbollsförbundet på tisdagsmorgonen.

Våra tankar är hos offren och deras anhöriga i denna svåra stund. Det som skett är en vidrig attack på oskyldiga människor som skulle gå på en fotbollsmatch. Vi känner alla en enorm ilska och sorg, men måste samtidigt behålla lugnet, sade Fredrik Reinfedlt, ordförande i SvFF, i ett pressmeddelande igår.

Foto: K. McClintock

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


06 aug 26

Mardrömsbesked för Tidöpartierna

2026 08 06

Med endast några veckor kvar till valdagen presenteras siffror som pekar på ett omfattande övertag för den ena sidan.

Siffrorna kommer från speljätten Unibet som presenterar sina odds inför valet.  

Det är ingen rolig läsning för regeringen. Enligt oddsen är det nästintill klart att oppositionen (S+V+MP+C) får flest mandat, uppger Unibet.

Med ett odds på 1,15 motsvarar det en sannolikhet på omkring 87 procent att den rödgröna sidan vinner valet och att Magdalena Andersson (S) får bilda regering.

– Politiska odds är ofta träffsäkra. Oddsen samlar in och väger samman all tillgänglig information, som opinionsdata, historiska mönster och politiska händelser samtidigt som de också påverkas av hur spelare väljer att satsa sina pengar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

– Det ger en tydlig bild av var vi står en månad före valdagen.

SD behåller andraplatsen

Unibets odds indikerar också att Sverigedemokraterna blir näst största parti efter Socialdemokraterna. SD väntas få över 20,5 procent av rösterna.

Samtidigt beräknas Moderaterna tappa i stöd.

– Oddsen lutar åt att M får under 17,5 procent av rösterna, vilket skulle vara en nedgång med ett par procentenheter från valresultatet 2022, uppger Unibet.

Noterbart är även att Liberalerna väntas missa riksdagsspärren. Enligt oddsen har partiet 30 procent chans att klara spärren.

Avslutningsvis indikerar Unibets odds att Vänsterpartiet går mot en stor valframgång. V beräknas bli näst största parti på den rödgröna sidan med ett valresultat på omkring åtta procent.

ANDRA LÄSER: Historisk vändning i Ryssland – tar in förbjuden vara |

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Flest mandat:
Opposition (S+V+MP+C): 1.15
Regeringen (M+SD+KD+L): 4.50

Största parti:
Socialdemokraterna: 1.01
Sverigedemokraterna: 13.00
Moderaterna: 17.00

Över/under riksdagsspärren:
Liberalerna under 4%: 1.34
Liberalerna över 4%: 3.00

Röstandel Socialdemorkraterna:
Under 32,5%: 1.80

Röstandel Moderaterna:
Under 17,5%: 1.75

Röstandel Sverigedemokraterna:
Över 20,5%: 1.60

Röstandel Centerpartiet:
Över 6%: 1.80

Röstandel Vänsterpartiet:
Under 8%: 1.80

Röstandel Kristdemokraterna:
Över 4,5%: 1.34

Röstandel Liberalerna:
Under 4%: 1.34

Röstandel Miljöpartiet:
Över 6,5%: 1.80

Källa: Unibet

LÄS OCKSÅ: Kraftig sänkning vid pump 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen