Livshotande förgiftningar – ovanligt många drabbade

2024 08 02

Giftinformationscentralen har fått in flera bekräftade fall av potentiellt livshotande förgiftningar.

Det rör sig om ovanligt många fall på kort tid, uppger Läkemedelsverket i ett uttalande.

Majoriteten av fallen handlar om förgiftningar av vit flugsvamp, vilket kan vara livshotande.

Giftinformationscentralen har även konsulterats om ett par misstänkta fall med njurskador efter intag av små bruna svampar. 

Flera fall av svampen toppig giftspindling har också rapporterats. Den som får i sig den mycket giftiga svampen riskerar att drabbas av permanenta njurskador.

– Det är frågorna från sjukvården som ökar och som vi är bekymrade över, alltså patienter som sökt vård för sina symtom, säger Peter Hultén, apotekare vid Giftinformationscentralen.

Livshotande

Under maj, juni och juli mottog Giftinformationscentralen över 1 500 frågor om växter och bär, cirka 600 frågor om huggormsbett och nästan 300 frågor om svamprelaterade förgiftningstillstånd.

– Vit och lömsk flugsvamp är några av de farligaste svamparna och vi ser att de förväxlas med många olika svampar, bland annat champinjoner, vissa kremlor, slidskivlingar och fjällskivlingar.

– För att undvika de allra giftigaste svamparna – plocka och ät aldrig svampar med vita skivor eller bruna svampar med bruna skivor, säger Peter Hultén.

De vanligaste symptomen vid förgiftning av vit och lömsk flugsvamp är kraftiga, frekventa diarréer och magsmärtor och i vissa fall kräkningar. Det finns även risk att drabbas av leverskador, vilket kan vara livshotande.

Uppmaning till allmänheten

Med anledning av den kraftiga ökningen går Giftinformationscentralen ut med flera uppmaningar till allmänheten.

Den som plockar svamp uppmanas att tänka på följande:

- Ät bara svamp som du med säkerhet vet är matsvamp.

- Plocka svamparna en och en. Om du plockar slarvigt finns risk att få med giftiga svampar.

- Provsmaka inte, och lär ditt barn att aldrig smaka på svamp.

- Kontakta Giftinformationscentralen om du misstänker att du eller någon annan ätit en giftig svamp.

- Kontakta veterinären om du misstänker att din hund fått i sig giftig svamp.

Fakta: Så kontaktar du Giftinformationscentralen

  • Om du som vuxen har ätit misstänkt giftig svamp eller ett barn har smakat på en giftig eller okänd svamp, ring Giftinformationscentralen via 112 för att få råd så fort som möjligt. Kom ihåg att spara svampen, eftersom den kan behövas för identifiering.
  • I mindre brådskande fall ring Giftinformationscentralen på telefonnummer 010‍-‍456 6700 för rådgivning dygnet runt.

Foto: S. Unrau

Text: Redaktionen


EXPERTER: Stormakt allt närmare inbördeskrig

2025 09 11

Experter varnar för att en stormakt kommer allt närmare ett inbördeskrig.

Oron och polariseringen har varit stor på många håll i världen de senaste åren.

Nu varnar experter för att stormakten USA kommer allt närmare ett inbördeskrig.

”Våldets låga nästan omöjlig att släcka”

Mordet på högerdebattören Charlie Kirk har än en gång aktualiserat debatten om våldet och polariseringen i det amerikanska samhället.

Författaren Stephen Marche, som har skrivit boken ”The Next Civil War”, varnar nu för att USA:s nästa inbördeskrig aldrig har varit så nära som nu.

Det faktum att vissa människor i sociala medier har jublat över Charlie Kirks död, snarare än att sörja den, är en extra allvarlig varningssignal, skriver han i en kommentar i The Independent.

Bristen på empati sätter igång en farlig våldsspiral, menar han.

– När våldets lågor har tänts är de nästan omöjliga att släcka, skriver Stephen Marche i tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Betydligt värre än väntat" - stort bakslag i USA

”Omöjligt hålla koll på nedgången”

Marche lutar sig mot en lång rad experter som har varnat för utvecklingen i USA, och framför allt för att samhällets reaktion på våld inte längre är densamma som den har varit förut.

Långt ifrån alla fördömer våldet, och vissa hotar med hämndaktioner, konstaterar författaren.

Stephen Marches bok kom för tre år sedan, och han har sedan dess varnat för utvecklingen i USA.

Våld har börjat definiera det amerikanska politiska livet, menar han.

– Den politiska destabiliseringen kommer alldeles för snabbt för att kunna uppfattas i sin helhet. Så mycket händer så snabbt att det är omöjligt att hålla koll på nedgången, skrev Marche i The Guardian tidigare i år.

”Då utbryter inbördeskrig”

Mordet på Charlie Kirk har alltså lett till en förnyad debatt om det politiska våldet och polariseringen i USA.

Ett citat från Charlie Kirk själv, där han också varnade för risken för ett nytt inbördeskrig, har spridits via ett klipp i sociala medier, rapporterar CNN.

– När folk slutar prata, då uppstår våld, sade Kirk i klippet, enligt kanalen.

– Då utbryter ett inbördeskrig, för man börjar tro att den andra sidan är så ond och de förlorar sin mänsklighet, tillade Charlie Kirk i klippet som nu sprids av hans anhängare i sociala medier.

LÄS OCKSÅ: USA varnar Ryssland: "Då blir det action"

Foto: Bezav Mahmod Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Populär vara rusar i pris – slår 45-årigt rekord

2025 09 11

En populär investeringsvara ökar i värde och når rekordnivåer.

Årets stora turbulens på aktiemarknaden har fått allt fler att söka efter alternativa investeringar för sina pengar.

Traditionellt har guld gett en stabiliserande effekt i en investeringsportfölj.

– Guld betraktas som en säker lagring av rikedom, dess värde tenderar att hålla sig stabilt eller stiga i tider av osäkerhet eller ekonomisk turbulens, uppger brittiska The Independent.

Drivs av flera faktorer

Guldpriset har ökat i stadig takt under året.

Det har stigit med närmare 40 procent hittills i år, och med 112 procent de tre senaste åren.

– Centralbankerna, och särskilt Kina, har bidragit till prisökningarna eftersom de köper mer av metallen som värdebevarare, framhåller tidningen.

– En svagare dollar, spekulationer om räntesänkningar och den geopolitiska oron har alla varit bidragande faktorer till att priset på guld stigit kraftigt i år.

Läs också: Polismeddelande till bilister – ”Det ger faktiskt böter”

Rekordnivåer

De senaste veckorna har uppgången accelererat.

I veckan nådde priset 3 675 dollar per uns, vilket motsvarar 31 gram.

Det är den högsta prisnivån som har uppmätts om man justerar för inflationen.

Det tidigare rekordet var från 21 januari 1980.

– Då kostade guldet 850 dollar, men justerat för inflationen sedan dess motsvarar det 3 590 dollar i dagens penningvärde, uppger Bloomberg.

Skydd mot inflation

Det stigande guldpriset tros ha fler orsaker.

Sedan länge har det varit en populär investering i oroliga tider och perioder av inflation.

– Guldpriset speglar att vi återigen inser att inflationen kan bli ett problem, men också att det råder stor osäkerhet i världen, säger Carmen Reinhart, tidigare chefsekonom på Världsbanken, till The Independent.

– Guldets roll som inflationsskydd var något som gjorde det populärt på 1970- och 80-talen, men även före dess har guld alltid haft en viktig roll när tiderna varit osäkra.

Läs mer: Svenskt börsbolag går i konkurs

Foto: Shane

Text: Redaktionen