Livsfarlig upptäckt – flygplan kontrolleras i hela världen

2023 12 29

Flygtillverkaren Boeing har upptäckt ett potentiellt farligt säkerhetsproblem på sina flygplan.

Efter upptäckten uppmanar nu Boeing flygbolag över hela världen att inspektera sina 737 Max-plan – den flygplansmodell som problemet avser.

Anledningen är att tillverkaren på flera plan blivit uppmärksammade på allvarliga brister, rapporterar CNN.

På två flyg har det nämligen upptäckts problem i planens rodersystem.

Tusentals plan kontrolleras

I ett av fallen rörde det sig om en bult med en saknad mutter, och i ett annat var bulten på plats men inte ordentligt åtdragen.

Det må låta som ett mindre problem och till och med en petitess – men faktum är att det är mycket allvarligt.

Rodersystemet används för att kontrollera och stabilisera ett flygplan medan det är i luften och skulle det inte fungera kan det vara förenat med livsfara.

Nu ska alla 737 Max-plan i hela världen kontrolleras – och det finns över 1 300 av dem som trafikerar hela planeten.

– Problemet som identifierats på det specifika flygplanet har åtgärdats. Som försiktighetsåtgärd rekommenderar vi operatörer att inspektera sina 737 Max-flygplan och informera oss om eventuella fynd, säger en talesperson för Boeing i ett uttalande, enligt CNN.

Överväger ytterligare åtgärder

Boeing har rapporterat in uppmaningen till FAA, USA:s luftfartsmyndighet, som meddelar att inspektionens huvudsakliga syfte ska vara att leta efter “en möjlig lös bult i roderkontrollsystemet”.

Flygbolagen måste därefter rapportera in sina fynd till myndigheten.

– Vi överväger ytterligare åtgärder baserat på ytterligare upptäckt av lös eller saknad hårdvara, framhåller FAA.

Kräver dubbla inspektioner

Luftfartsmyndigheten understryker att den aktuella delen är en kritisk säkerhetsartikel och FAA kräver att inspektionen görs dubbelt.

Konkret innebär det att minst två personer måste vara på plats för att säkerställa att ett flygplanet är i sin ordning och redo att flyga.

Boeing har under flera år förföljts av anklagelser om kvalitetsproblem. Allra värst räknas katastrofen 2019 när ett sprillans nytt Boeingplan kraschade utanför Afrika och dödade 186 personer.

Nu väcks ännu fler frågor om säkerheten på de aktuella planen.

– Om flygplanet lämnade fabriken med denna saknade del indikerar det att de senaste tre åren av förbättringar av säkerhetskulturen och förbättrade inspektioner av kritisk säkerhet för flygsystem hos Boeing inte fungerar, säger CNN:s säkerhetsanalytiker David Soucie.

Foto: R. Lu

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 30

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


30 jul 26

Kraftig brand rasar i Sverige – helikoptrar i luften

2026 07 30

En kraftig skogsbrand rasar utanför Surahammar i Västmanlands län.

Flera enheter från räddningstjänsten har larmats till platsen, inklusive två brandhelikoptrar.

Spridningsrisken är stor på grund av det torra vädret.

–  Det är en kraftig brand. Det verkar också som att en lada har brunnit, säger SOS alarms teamledare Agneta Gustafsson till TV4.

Räddningstjänsten uppger att branden inte är under kontroll.

– Det ser ut som att det är viss spridningsrisk till en stuga eller bostadshus i närheten, säger Gustafsson till TV4.

Dubbla bränder 

Senare under dagen kommer rapporter om ytterligare en skogsbrand. En yta på 100 kvadratmeter brinner på en udde i skogen utanför Stjärnvik nordöst om Skinnskatteberg, rapporterar SVT:

– Man åker ut med båt för att lägga ut en pump. Man håller på att isolera udden för att det inte ska sprida sig längre in, säger Agneta Gustafsson till kanalen. 

Extremt stor risk

SMHI har varnar för att risken för skogsbränder är mycket stor i Götaland, Svealand och södra delar av Norrland.

I södra Sverige bedöms risken som ”extremt stor” på vissa platser.

Anders Edstam, enhetschef på Myndigheten för civilt försvar (MCF), uppger att Sveriges beredskap är god. 

– Räddningstjänsterna har 900 brandstationer med nästan 3 500 anställda som står i beredskap för att rycka ut, säger han till Aftonbladet.

Uppemot tio brandhelikoptrar finns utplacerade i länen som löper störst risk för skogsbränder.

Anders Edstam konstaterar att beredskapen är bättre i dag än under sommaren 2018, då en intensiv värmebölja  ledde till en utbredd torka och massiva skogsbränder.

– Både svensk räddningstjänst och staten har blivit bättre på att hantera skogsbränder, för man gjorde stora lärdomar. År 2018 gick det inte bra, det kan vi alla vara överens om, säger han till tidningen.   

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Sommaren 2018

Under den rekordvarma sommaren 2018 skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

LÄS OCKSÅ: Sportbilsjätte slår omsättningsrekord

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen