Litet barn har förlorat livet – skickades hem från akuten

2024 06 12

Ett barn i tvåårsåldern har avlidit efter att ha skickats hem från akuten.

Barnakutmottagningen i Lund missade att barnet drabbats av blodförgiftning.

Detta trots att tvååringen besökt mottagningen två gånger under kort tid.

Efter det första besöket bedömdes barnets tillstånd som en virussjukdom och föräldrarna fick rådet att återkomma vid försämring.

Två dagar senare sökte man på nytt vård. Två läkare undersökte barnet och misstänkte utifrån symptomen och provresultat att det rörde sig om lunginflammation. 

– Tillsammans gjorde man bedömningen att det nu rörde sig om en mild lunginflammation och efter att man gett första dosen antibiotika på akutmottagningen ordinerades fortsatt behandling med antibiotika i hemmet, framhåller Region Skåne i ett uttalande.

Barnets tillstånd försämrades dock snabbt. Tvååringen drabbades av tilltagande andningssvårigheter och inkom nästa dag till akuten med hjärtstillestånd och sepsis.

Efter att ha intensivvårdats i flera dygn avled barnet.

– Det här är en oerhört tragisk händelse som jag djupt beklagar och där jag vill uttrycka mitt varmaste deltagande till föräldrar och andra närstående, säger Helena Elding Larsson, verksamhetschef för barnmedicin vid Skånes universitetssjukhus.

Anmäls

Händelsen anmäls nu enligt lex Maria, uppger Region Skåne.

Detta eftersom det inte kan uteslutas att förloppet varit mer gynnsamt om barnet lagts in för vård och övervakning när föräldrarna sökte till akutmottagningen andra gången.

– Vi hade i Skåne en topp av fall med grupp A-streptokocker i samhället i slutet av förra året och i början av detta, med flera fall av allvarlig sjukdom, men det har gått ned sedan dess och just nu ser vi nästan inga fall.

– Det här är ett ovanligt sjukdomstillstånd bland barn och i det här fallet ett ovanligt sjukdomsförlopp. Möjligen hade det kunnat ha betydelse om barnet lagts in och fått antibiotika intravenöst, men det vet vi inte. Därför är det viktigt att detta granskas enligt lex Maria, säger Helena Elding Larsson.

”Brister i erfarenhet”

I ett pressutskick skriver Region Skåne att bakomliggande orsaker till händelsen bedöms vara ”brister i erfarenhet av dessa svåra och sällsynta tillstånd, kommunikation och uppföljning av vitalparametrar (puls, blodtryck, andningsfrekvens och kroppstemperatur) samt dokumentation”.

– För att minska risken för upprepning av händelsen förstärker verksamheten med en jourlinje, repeterar vedertagen kommunikationsmodell som används vid kommunikation mellan vårdpersonal samt går igenom vikten av kontroll och dokumentation av vitalparametrar med medarbetarna, meddelar regionen.

Foto: Emil Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen