Lisebergs jättesatsning i blåsväder

2023 06 28

Lisebergs jättesatsning på ett nytt äventyrsbad präglas av flera brister.

Äventyrsbadet ska kallas för Oceana och är en del av Lisebergs stora jubileumsprojekt.

Våren 2024 ska anläggningen stå färdig, och 500 000 besökare ska kunna tas emot varje år.

Men nu uppdagas flera anmärkningsvärda brister.

I ett nytt avslöjande visas att Liseberg direkt eller indirekt har anlitat samarbetspartners med minst sagt tvivelaktiga incidenter på kontot, rapporterar Göteborgs-Posten.

Försökte köra på anställd

I våras gjordes en kontroll av bygget.

Det visar sig då att ett byggföretag i Örebro finns representerat – ett företag vars ägare samma månad dömdes till ett och ett halvt års fängelse för grov misshandel.

Han hade i november 2021 med en lastbil försökt köra på en tidigare anställd, med konsekvensen att offret fick gå på kryckor och sjukskrivas under flera veckor.

Samma byggägare är även dömd för ekonomisk brottslighet och finns totalt med i åtta avsnitt i belastningsregistret.

Skuld på 600 000 kronor

NCC är huvudentreprenör för den nya vattenparken. Företaget har därefter tagit in underentreprenörer, och det är här byggfirman i Örebro finns med.

I kontrollen upptäcktes också ett slovakiskt företag som har en skuld på 600 000 kronor till den inhemska Försäkringskassan och flera andra företag med avvikelser.

Är byggherre

Liseberg hade förväntat sig bättre resultat i kontrollen. Man skjuter ansvaret på NCC.

Samtidigt är det Liseberg som är så kallad byggherre, det vill säga den som låter utföra projektet.

– Det är ju NCC:s ansvar och vi har ställt kraven mot dem när vi upphandlade, säger Thomas Sjöstrand, vd på Lisebergs AB Skår, den kommunala nöjesparkens utvecklingsbolag, till GP.

"Inte bra"

Det var exakt en sådan här situation, med oseriösa företag, som Liseberg hade hoppats slippa när just NCC anlitades.

Nöjesparken har nu försatts i en situation man inte hade räknat med.

– Det är inte bra. Vi är inte positiva till det här, säger Thomas Sjöstrand.

NCC själva har meddelat via presschefen Amelie Winberg att ser allvarligt på uppgifterna och att byggföretaget i Örebro har stängts av, enligt GP.

"Olikt allt annat"

Liseberg har slagit på stora trumman gällande det enorma äventyrsbadet.

– Det blir en storslagen vattenupplevelse, olik allt annat som finns på marknaden i Skandinavien idag, framhåller man på sin hemsida.

Badytan kommer att vara nästan 6 000 kvadratmeter inomhus och 4 000 kvadratmeter utomhus och beskrivs vidare av Liseberg själva som “norra Europas häftigaste vattenattraktioner”.

"Precis vad vi behöver"

Förhoppningarna på Oceana har varit mycket höga, inte minst efter att Liseberg fick hålla stängt under långa perioder i samband med pandemin.

– Det här är precis vad destinationen Göteborg behöver för att få igång turistnäringen igen efter Coronakrisen, sade Lisebergs numera andre vice ordförande Christer Holmgren (M) 2020 till Mitt i.

Foto: Liseberg

Text: Redaktionen


Lågprisjätte chocksänker priserna

2025 12 02

Priskriget i de svenska matbutikerna fortsätter.

Det har tidigare rapporterats att Ica och Willys sänkt priserna på ett större antal varor i samband med Pensionärernas riksorganisations årliga undersökning av Sveriges mest pensionärsvänliga butik.

Nu ansluter sig även Lidl till priskriget, rapporterar jämförelsesajten Matpriskollen.

–  Prissänkningarna är ner till under inköpspris och detta kostar kedjorna och butikerna mycket pengar. Många artiklar ur PRO-listan, har nu också sänkts på samtliga Lidlbutiker, medan Willys och Ica Maxi sänkt på utvalda butiker, så för oss konsumenter är det bara att passa på, säger Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur i ett uttalande.

”Extremlåga”

Enligt Mazur är priserna nere på historiskt låga nivåer.

–  Priserna är extremlåga och dom verkar inte ge sig. Röd Garantmjölk för 8,90/liter, Makaroner 8,50 kr, Rågsikt 9,90, Heinz ketchup 17,90, Rydbergs Potatisallad 400 gram 9,90 kr, medan samma potatissallad 200 gram kostar 14,90. Det är helt galet, säger han.

LÄS MER: Ica-butik går i konkurs 

Stor prissänkning nästa år

Nästa år beräknas matpriserna sjunka ordentligt. Regeringen har beslutat att sänka matmomsen från 12 till 6 procent från och med 1 april 2026. En matpriskommission ska tillsättas för att säkerställa att butikerna sänker priserna i samma utsträckning.

De stora livsmedelskedjorna jobbar aktivt för att säkerställa att producenterna inte kommer få igenom prisökningar som skulle kunna slå mot momssänkningen.

– Vi har redan fått tydliga indikationer på att alla de stora kedjorna verkligen pressar producenter och leverantörer för att det inte ska ske prisökningar som kan göra att momssänkningen ifrågasätts. Normalt förhandlar man nu om ganska stora prisökningar i januari och februari, men min gissning är att de kommer vara väldigt små, om ens några, säger Ulf Mazur.

– Detta kommer givetvis göra det ännu tuffare för många mindre leverantörer om man inte får öka priserna när kostnaderna ökar, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten 

Foto: D. Strategy

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kreml använder hemlig “mellanhand“ för oljeexport

2025 12 02

Ryssland försöker använda ett asiatiskt land som mellanhand för oljeexport.

Ukrainsk underrättelsetjänst uppger att Ryssland använder Vietnam för att kringgå oljesanktioner och säkra finansiering för kriget i Ukraina, rapporterar ukrainska RBC.

Kringgår sanktioner

Enligt Ukrainas försvarsunderrättelsetjänst (HUR) har Ryssland tecknat flera avtal med Vietnam för att stärka samarbetet inom olje- och gasindustrin.

Avtalen omfattar både ryskt och vietnamesiskt territorium samt Vietnams kustnära havsområden, med inblandning av företagen Zarubezhneft, PetroVietnam och det gemensamma bolaget Vietsovpetro.

– Hur Ryssland systematiskt skapar internationella partnerskap för att kringgå sanktioner är ett tydligt tecken på att de försöker säkra långsiktiga intäkter för kriget i Ukraina, säger en talesperson från HUR.

LÄS MER: Massiv brand i Ryssland – lågorna syns över trädtopparna

Export via tredje länder

Enligt HUR ger avtalen parterna rätt att etablera dotterbolag i tredje länder, vilket möjliggör export av rysk olja under vietnamesisk flagg och döljer den verkliga ursprungsplatsen.

– Särskilt anmärkningsvärt är att avtalet mellan Ryssland och Vietnam fastställer ett lägsta försäljningspris för olja på minst 75 dollar per fat, vilket är betydligt högre än det pristak på 47,6 dollar per fat som EU-länderna införde i juli 2025, uppger HUR via Telegram.

– Med tanke på Kremls försök att säkra ett ”garanterat” oljepris på längre sikt är det fullt möjligt att ryska underrättelsetjänster kommer att intensifiera operationer riktade mot internationella energikedjor – inklusive sabotage av infrastruktur i andra länder.

Sanktioner och risker

USA och EU har under hösten infört nya sanktioner mot Ryssland för att minska Kremls intäkter och förhindra kringgående av restriktionerna.

I oktober lanserade USA sanktioner mot bland annat Rosneft och Lukoil samt 36 dotterbolag, och EU godkände sitt 19:e sanktionpaket mot Ryssland.

EU förbereder dessutom ytterligare åtgärder mot Ryssland och Belarus, som är allierad med Moskva.

Sanktionerna omfattar bland annat restriktioner mot oljeexport, finansiella transaktioner och exportkontroller på avancerad teknik.

LÄS MER: UPPGIFTER: Jätteförändring väntas för oljepriset

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen