Liseberg går ut med varning – “Fått många samtal”

2024 08 27

Nöjesparken Liseberg varnar nu för bedragare.

Nöjesparken är som bekant en av de mest välbesökta i Sverige tillika ett av Göteborgs mest uppskattade resmål.

På sistone har man dock märkt av en besvärande trend.

Många gäster har drabbats av bedrägeriförsök, någonting som Liseberg nu varnar för.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

“Fått många samtal”

Bedrägeriförsöken sprids på apparna WhatsApp och Snapchat.

Därefter har mängder av gäster ringt in och ställt frågor.

– Det är en scam som har gått där vissa av våra boende har fått meddelanden där de har informerats om att de behöver logga in och lägga in sina betalningsuppgifter, säger kommunikationschef Mårten Westlund till GP.

“Är inte vi”

Westlund understryker att Liseberg inte har någonting som helst med dessa meddelanden att göra.

– Vi vill uppmärksamma alla på att vi inte har något med det att göra. Det är en scam och något som vi motverkar, säger han.

Hela varningen

Så här lyder Lisebergs varning i sin helhet:

– Just nu har vi uppgifter om att gäster som har bokningar hos oss utsätts för bedrägeriförsök, framhåller nöjesparken via sin webbsida.

– Ett meddelande skickas ut via Snapchat eller WhatsApp och utger sig för att vara från Liseberg. Vi uppmanar er mottagare av dessa meddelanden att inte klicka på några länkar eller svara på dem.

Kommer bli verklighet

I andra Lisebergs-relaterade nyheter har besked kommit om att man kommer att bygga upp vattenparken Oceana igen.

Det väntas bli färdigt 2026.

– Utgångspunkten är att Oceana ska återuppbyggas enligt samma huvudprinciper som i det ursprungliga projektet, men vissa förändringar kommer att ske. 

– Exempelvis kommer Liseberg byta teknologi när det gäller de större vattenattraktionerna. 

– Vidare, trots att det i nuläget inte går att konstatera brister i Oceanas brandskydd, kan det bli aktuellt med vissa förändringar även här, särskilt under byggtiden.

Det pågår fortsatt flera olika utredningar av brandorsaken. Polisens samt Haverikommissionens utredningar förväntas i dagsläget att presenteras under våren 2025.

Foto: S. Karlberg

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: “Zelenskyj kommer att säga ja”

2025 11 22

USA tror att Ukraina kommer att säga ja till det nya fredsförslaget.

En ny plan med 28 punkter har ställts fram av Trump-administrationen för att försöka få slut på kriget i Ukraina.

I Europa har reaktionerna på planen varit stora, då den kräver omfattande ukrainska eftergifter.

Men Zelenskyj kan ändå vara på väg att säga ja, menar amerikanska tjänstemän.

“Kommer säga ja”

Trump-administrationen anser att tidpunkten är inne för att pressa Ukraina till ett fredsavtal.

Detta då president Volodymyr Zelenskyj är "särskilt svag på hemmaplan" och plågas av en korruptionsskandal som utgör det mest direkta hotet mot hans ledarskap sedan Ryssland invaderade 2022, rapporterar Politico.

– Ukrainarna kommer att behöva acceptera avtalet med tanke på svagheten i Zelenskyjs nuvarande position, säger en tjänsteman i Vita huset.

“Ska gå med”

Tjänstemannen fortsätter.

– Det antyddes starkt för ukrainarna att USA förväntar sig att de ska gå med på ett fredsavtal. Eventuella ändringar kommer att beslutas av presidenten själv.

Läs mer: Rykten exploderar – USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Mindre än en vecka

USA:s president Donald Trump har gett Ukraina mindre än en vecka på sig att acceptera hans plan, uppger CNN.

Den 28-punktsplan som Trump har lagt fram sätter press på Kyiv att avträda territorium, begränsa storleken på sin militär och lova att inte gå med i Nato i utbyte mot ett slut på kriget, vilket är krav som Kreml länge har haft.

“Måste gilla det”

På fredagen höll Zelenskyj ett tal till nationen där han sade att Ukraina står mellan att förlora sin värdighet och att förlora sin främsta partner – USA.

– Han kommer att bli tvungen att gilla det. Och om han inte gillar det, då får de väl bara fortsätta strida, antar jag, säger Donald Trump om saken.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


23 november 2025

Miljonsatsar på ny svensk tv-kanal

2025 11 22

En ny tv-kanal ska utmana SVT.

Public service-kanaler som SVT väcker ibland hård kritik för sin journalistik, inte minst från högerhåll.

Nu meddelar en politisk profil att han storsatsar på en ny kanal som ska utmana public service.

Satsar på ny kanal

Högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson storsatsar på en ny kanal, rapporterar Expressen.

Kanalen heter ”100 procent” och ska bli en alternativ tv-kanal med opinionsbildning och underhållning ur ett högerperspektiv.

Fem investerare har gått in med ”många miljoner” i satsningen, uppger Henrik Jönsson.

Man har en stor studio i närheten av SVT och har investerat i robotkameror, modulär inredning och egen redaktion bestående av cirka tio personer.

Även om kanalen är partipolitiskt oberoende kommer den att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, säger Henrik Jönsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Har tiotusentals ägare - bolag kan försvinna från börsen

Framstående profiler

En rad framstående högerprofiler uppges ha knutits till projektet. Bland dessa finns Moderaternas tidigare riksdagsledamot Hanif Bali, som ska leda en gameshow.

Komikern Viktor Klemming har också anslutet sig och ska leda ett fredagsprogram. Även Jan Emanuel och komikern Aron Flam kopplas till projektet.

Istället för betalvägg ska kanalen ha en ”frivillig public service”-avgift på 1 249 kronor.

Henrik Jönsson menar att kanalen kan utmana SVT, trots en betydligt lägre budget.

– Vår output här kommer inte att gå att skilja från någonting som de gör på public service förutom att vi opererar på en fraktion av deras budget. För att vi är entreprenörer och kan få varje krona att räcka längre, säger Henrik Jönsson till tidningen.

Kanalen har premiär på måndag med en intervju med ministern Anna Tenje (M).

Hård kritik mot public service

Henrik Jönsson har ofta riktat hård kritik mot traditionella medier, särskilt mot SVT, där han själv blivit utfrågad i programmet ”30 minuter”.

Jönsson menar att partiskhet bland journalister i skattefinansierade medier hotar trovärdigheten.

Han var bland annat kritisk när journalister från bland annat SVT skrev under ett upprop rörande kriget mellan Hamas och Israel.

– Omdömeslösheten hos de public service-journalister som signerat uppropet är inte heller ett enstaka misstag, utan ett återkommande fenomen, skrev Henrik Jönsson i en debattartikel i GP tidigare i år.

Opinionsbildande journalistik är bra, men om man samtidigt aspirerar på neutralitet blir det fel, menar han.

LÄS OCKSÅ: "Aktiverar beredskapsplan" - tung konkurs i Sverige

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen