JUST NU: Liseberg går mot strömmen

2023 06 11

Liseberg har tagit ett beslut kring ett uppmärksammat ämne.

Företaget Mondelez är svartlistat av Ukraina då de fortsätter med sin verksamhet i Ryssland.

Flera aktörer, däribland SAS, har beslutat att bojkotta företagets produkter.

Mondelez äger varumärken som Marabou, Daim, O´boy och Toblerone.

Nu kommer uppgifter om att nöjesparken Liseberg inte väljer att bojkotta Marabou i sina chokladhjul, rapporterar SR.

Det är anledningen

Utöver SAS har även SJ och Svenska fotbollslandslaget tagit avstånd medan flera enskilda butiker slutat sälja Mondelez produkter.

Liseberg förklarar att anledningen till att de inte ansluter till bojkotten är att Marabou inte omfattas av EU:s sanktionsförordningar som nöjesparken följer.

“Tagit bort produkter”

Det är den ukrainska antikorruptionsmyndigheten som svartlistat Mondelez då företaget alltjämt är verksamt i Ryssland trots kriget.

Tidigare i veckan rapporterade flygbolaget SAS att de slutar sälja bland annat Marabou och Daim på sina flyg.

– Vi har tagit bort produkter från Mondelez, som finns på Ukrainas lista över internationella krigssponsorer, säger presschef Tonje Sund till norska VG.

Istället kommer andra produkter finnas tillgängliga på flygen.

Även landslaget

Svenska fotbollförbundet har länge haft avtal med Marabou.

Parterna har haft ett sponsoravtal i över 20 år, någonting som förlängdes senast 2021.

Fotbollförbundet har tills vidare stoppat alla pågående kampanjer som kopplas till Mondelez, uppger DN.

– Vi är mitt i en pågående dialog med Mondelez Sverige om vårt samarbete, säger Svenska fotbollförbundets marknads- och försäljningschef Helena Taube Rehnmark.

Två miljarder i skatt

Enligt Kiev School of Economics har Mondelez tre fabriker i Ryssland med omkring 3 000 anställda.

Förra året betalade företaget två miljarder kronor i skatt till landet.

– Vi säljer choklad och kex. I en del länder betraktas kex som en del av en normal diet, säger vd Dirk Van de Put till Yahoo Finance.

Foto: S. Karlberg

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen