Linjebuss har blivit beskjuten

2023 06 24

En person har skadats i samband med en skjutning.

På fredagskvällen kommer uppgifter om att en skjutning har ägt rum i Uppsala.

Polisen har tagit sig till stadsdelen Gottsunda och vittnesuppgifter talar om ett stort antal avlossade skott.

I samband med skjutningen har en buss blivit träffad, fordonet har beslagtagits av polisen.

– Polisen får in ett stort antal telefonsamtal från allmänheten om eventuell skottlossning och har beordrat ett större antal patruller till Gottsundaområdet.

– I nuläget kan det konstateras att det skjutits med någon form av skjutvapen på en plats i området, framhåller polisen.

En person till sjukhus

En person har blivit träffad och har förts till sjukhus efter händelsen.

Skadeläget är oklart, och ärendet rubriceras som försök till mord.

– Vi kan konstatera att det skjutits på platsen, en person är förd till sjukhus med oklart skadeläge, säger Per Bjurström som är vakthavande befäl på polisen Region Mitt till SVT.

Oklara uppgifter

Det är ännu oklart om bussen som träffades i samband med skjutningen hade några passagerare.

Det är inte heller klart om gärningspersonerna har skjutit mot någon på bussen i sådana fall.

– I samband med skjutningen har gärningsmannen eller männen träffat en stadsbuss med ett flertal skott. Om den har varit tom eller med passagerare vet jag inte, säger Mats Länn som är RLC-befäl på polisen till Aftonbladet.

Enligt vittnesmål kan så mycket som 20-30 skott ha avlossats, och att det låtit som automateld.

Under 18

Personen som förts till sjukhus med skottskador uppges vara en pojke under 18 år.

Det är osäkert om den skadade personen var en måltavla eller förbipasserande.

Rån i Nässjö

Även i Nässjö har polisen under dagen arbetat med en allvarlig händelse.

Det handlar om en 30-årig man som gripits misstänkt för rån.

– Den drabbade är en man i 25-årsåldern. Den gripne ska ha hotat och tvingat den drabbade mannen att föra över pengar, framhåller polisen via sin webbsida.

Arkivfoto: P. Carlberg

Text: Redaktionen


9 sep 26

Fiasko i ny mätning – Tidöparti tappar kraftigt

2026 09 09

Moderaterna ser ut att gå mot ett ovanligt svagt valresultat.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

I undersökningen hamnar M långt under resultatet i valet 2022, då partiet fick 19,10 procent av rösterna.

Moderaterna backar med 1,3 procentenheter jämfört med Novus senaste mätning 7 september. Stödet uppgår till 16,3 procent – 2,8 procentenheter lägre än i valet 2022.

Siffran på 16,3 procent är nära Moderaternas sämsta valresultat någonsin. I valet 2002 fick M 15,2 procent av rösterna – endast 1,1 procentenheter lägre än i Novus senaste mätning.

Hit går M-väljarna

Många moderata väljare stannar dock kvar inom högerblocket.

Enligt Novus ordförande Torbjörn Sjöström tappar Moderaterna framför allt väljare till Liberalerna, vilket får stort genomslag i mätningen. Stödet för Liberalerna ökar från 4,3 till 5,8 procent.

I Novus mätning i augusti fick L endast 1,9 procent. Sedan dess har stödet ökat med hela 3,9 procentenheter.

Torbjörn Sjöström beskriver uppgången som historisk.

–  Så här snabb uppgång på kort tid har vi aldrig sett förr. Att L också nästan har tredubblat sitt väljarstöd, det är helt sensationellt, säger han till TV4.

Högsta noteringen sedan 2014

Även Miljöpartiet går starkt framåt.

MP ökar med 1,0 procentenheter till 8,8 procent – partiets bästa notering sedan 2014 i en mätning från Novus.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ukraina har sagt ja till Putinallierad 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 9 september jämfört 7 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna     26,6          -0,4
🟢Miljöpartiet                          8,8         +1,0
🟢Centerpartiet                      7,8         +0,1
🔵Liberalerna                           5,8         +1,5
🔵Moderaterna                     16,6         -1,3
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,4
🔵Sverigedemokraterna   19,3         -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,7         +0,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1         +0,2

 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Jättebesked för Sveriges ekonomi

2026 09 10

Svensk ekonomi går starkt.

Det visar nya siffror från EY, ett av världens största revisons och rådgivningsföretag.

I den nya rapporten European Economic Outlook fastlår EY:s europeiska chefsekonom och ekonomianalytiker att Sveriges ekonomi växer dubbelt så snabbt som euroområdet.

– Under andra kvartalet växte svensk ekonomi med 3,2 procent i årstakt, vilket var en av de högsta tillväxttakterna i EU. Under första kvartalet ökade samtidigt investeringarna med 5,7 procent i årstakt, en av de högsta nivåerna i Europa, framhåller analytikerna.

”Påverkas minst”

Enligt rapporten väntas svensk ekonomi växa med 2,5 procent i år. Detta i ett läge där konflikten i Mellanöstern slår hårt mot flera europeiska ekonomier.

– Konflikten i Mellanöstern är Europas största ekonomiska risk just nu, men Sverige hör till de ekonomier som påverkas minst visar vår senaste makroekonomiska rapport. Fallande energipriser, ökad inhemsk efterfrågan och försvarsinvesteringar driver tillväxten, säger Magnus Kuchler, Sverigechef på EY.

LÄS MER: Handelsbanken: Ekonomin växlar upp

Ökar i Sverige – bromsar i Europa

Investeringarna ökar i Sverige, samtidigt som utvecklingen går åt motsatt håll i stora delar av Europa. Inom euroområdet sjönk investeringstillväxten till 1,6 procent i årstakt under andra kvartalet, rapporterar Ey.

Sverige går mot strömmen – investeringarna ökar vilket får stort genomslag i ekonomi.

Ey:s analytiker pekar på att energipriserna har fallit med 13,4 procent sedan februari, vilket markerar den största nedgången i Europa. Samtidigt har Riksbanken, till skillnad från den europeiska centralbanken ECB, lämnat styrräntan oförändrad.

– Europas svaga investeringar har blivit ett tillväxtproblem. Sverige går mot strömmen, drivet av inhemska investeringar, offentliga satsningar och ett kostnadsläge med lägre inflation, räntor och energipriser än i omvärlden. Det ger svenska företag ett försprång, säger Magnus Kuchler.

LÄS OCKSÅ: Ryssland gör jättedeal i Asien

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen