Lidl har upptäckt bakterie i produkt – orsakar magsjukdom

2023 12 01

I samband med en rutinmässig analys har Lidl hittat en bakterie i sitt sortiment.

Larmet gäller bär som har sålts i butiken.

Det sker dagen efter att Ica meddelade att man återkallar jordgubbar efter att ha påträffat halter av otillåten pesticid, ett bekämpningsmedel, efter en rutinprovtagning hos leverantören.

Vi ser mycket allvarligt på det inträffade och återkallar produkten, säger ICA Sveriges kvalitetschef Lisa Olsen i ett pressmeddelande.

Andra bär

Lidls upptäckt gäller ett annat bär.

Det handlar om frysta hallon av varumärket Freshona.

I butikskedjans genomgång hittade man bakterien salmonella i en av beställningarna.

– En magsjukdom som sprids genom dryck och mat som har hanterats på ett felaktigt sätt, framhåller Vårdguiden 1177.

Symtom är bland annat feber och diarré.

Flera åtgärder: "Allvarligt"

Butiken genomför nu flera åtgärder.

Samtliga berörda produkter har plockats bort ur sortimentet.

– Livsmedelskedjan uppmanar alla kunder som köpt de frysta hallonen att lämna tillbaka produkten till butik, uttrycker Lidl i ett pressmeddelande.

Förpackningen i fråga har sålts i samtliga Lidls butiker i hela landet.

– Lidl Sverige beklagar och ser allvarligt på det inträffade. Vi utreder ärendet tillsammans med leverantören och myndigheter, framhäver företaget.

Minst 70 grader

Om man inte följer uppmaningen om att lämna tillbaka produkten måste bären upphettas till minst 70 grader vid tillagning.

Först då försvinner risken för salmonella.

– Kunderna får pengarna tillbaka, även utan uppvisande av kassakvitto, försäkrar Lidl.

"Går längre än lagstiftningen"

Lidl betonar att deras leverantörer är certifierade med de kvalitetskrav som krävs för att vara godkända på marknaden.

Butiken skriver också att man utför regelbundna oanmälda kontroller på plats hos sina leverantörer.

– Vi går längre än vad lagstiftningen kräver och testar dessutom alla produkter i externa ackrediterade laboratorier för att säkerhetsställa att våra produkter uppfyller högsta kvalitet, understryker Lidl.

Återkallandet berör produkten:
Artikel: Frysta hallon
Förpackningsstorlek: 500 g
Märke: Freshona:
Bäst före-datum: 05.09.2025
Batch: Lot: 050923 VR

Källa: Lidl

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina skickar styrkor mot amerikansk militär

2025 09 12

Kina meddelar att man skickar styrkor mot amerikansk militär.

Kina har skickat ut både fartyg och stridsflygplan på fredagen.

Det meddelar den kinesiska regimen.

De kinesiska styrkorna skickas till Taiwansundet – där amerikanska och brittiska krigsfartyg passerar.

”Provocerar”

Kina tar hjälp av både fartyg och flygplan för att övervaka krigsfartygen USS Higgins från USA och HMS Richmond från Storbritannien, som passerar i Taiwansundet.

– De provocerar fram problem, hävdar en talesperson för den kinesiska militären, rapporterar Newsweek.

Den kinesiska regimen hävdar att Taiwansundet tillhör Kina, medan Taiwan och dess västerländska allierade menar att det är internationellt vatten.

De kinesiska styrkor som nu skickas ut ska övervaka det amerikanska och det brittiska fartyget, rapporterar tidningen.

Senast förra helgen skedde en liknande incident, då kanadensiska och australiensiska fartyg passerade Taiwansundet.

Storbritannien kommenterar

Från amerikansk håll har man inte kommenterat händelsen.

Storbritanniens försvarsdepartement låter dock meddela att operationen, som är ett sätt att hävda navigationsrättigheter, har gjorts "i full överensstämmelse med internationell lag och normer", rapporterar tidningen.

USA och andra västländer skickar krigsfartyg till Taiwansundet med jämna mellanrum för att visa sin styrka, stödja Taiwan och hävda rätten att passera i sundet.

Kina å sin sida hävdar att utländska krigsfartyg måste ha tillstånd från den kinesiska regimen för att få passera i Taiwansundet.

Donald Trumps administration har på senare tid försökt stabilisera relationen till Kina något när det gäller maktkampen i havet, enligt tidningen. Men trots det väljer man nu alltså att skicka krigsfartyg till Taiwansundet.

Den kinesiska regimen utövar ett hårt tryck mot Taiwan, som de anser tillhör Kina. Taiwan stöds emellertid av USA och andra västländer.

Foto: List of ships of the People's Liberation Army Navy 

Text: Redaktionen


STENHÅRDA KRAVET: Berätta om era pengar

2025 09 12

Nu kommer krav om att partierna ska berätta om sina pengar.

Svenska folket får veta alldeles för lite om riksdagspartiernas finansiering.

Det menar statsvetarna Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk, som är parti- och korruptionsforskare vid Göteborgs universitet.

Nu måste väljarna få veta vem som betalar partinotan, anser debattörerna.

”Skydd för demokratin”

Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk menar att Sverige ligger efter andra länder när det gäller transparens. Det är omöjligt att följa partiernas pengar och veta var de kommer ifrån, menar de i en debattartikel i DN.

– Forskningen visar gång på gång att demokratin bygger på att väljarnas förtroende är förankrat i transparens. Ett starkt skydd för demokratin kräver tydliga regler, skarpa sanktionsmöjligheter och full insyn – också i partiernas finansiering, skriver debattörerna.

När partierna och deras kampanjer delvis finansieras genom privata och ibland anonyma donationer så finns det anledning att ifrågasätta deras oberoende, menar de två statsvetarna.

– När transparensen brister uppstår misstanken att beslut inte fattas på saklig grund, utan på grund av ekonomiskt beroende, skriver Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk i tidningen.

Vill se förändring

I ett betänkande som presenterades förra sommaren föreslogs en rad åtgärder, bland annat att möjligheten att ge anonyma bidrag till partier ska tas bort, skriver de.

Ett annat förslag är att förbjuda utländsk finansiering.

De två statsvetarna kräver dock mer kraftfulla åtgärder, och vill att frågan ska lyftas upp inför valet 2026.

– Beslutsfattare har nu chansen att täppa till luckorna i lagstiftningen och ta igen det demokratiska försprång som många andra länder redan har, skriver de.

Frågan har tidigare bland annat uppmärksammats i Kalla faktas granskning ”Partiernas hemliga pengar” i samband med förra valet.

Efter det har flera förändringar föreslagits för att öka kontrollen av och insynen i partiernas finansiering.

– Öppenhet och insyn är viktiga inslag i en välfungerande demokrati, har justitieminister Gunnar Strömmer (M) tidigare sagt till TV4.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen