Lidl har upptäckt bakterie i produkt – orsakar magsjukdom

2023 12 01

I samband med en rutinmässig analys har Lidl hittat en bakterie i sitt sortiment.

Larmet gäller bär som har sålts i butiken.

Det sker dagen efter att Ica meddelade att man återkallar jordgubbar efter att ha påträffat halter av otillåten pesticid, ett bekämpningsmedel, efter en rutinprovtagning hos leverantören.

Vi ser mycket allvarligt på det inträffade och återkallar produkten, säger ICA Sveriges kvalitetschef Lisa Olsen i ett pressmeddelande.

Andra bär

Lidls upptäckt gäller ett annat bär.

Det handlar om frysta hallon av varumärket Freshona.

I butikskedjans genomgång hittade man bakterien salmonella i en av beställningarna.

– En magsjukdom som sprids genom dryck och mat som har hanterats på ett felaktigt sätt, framhåller Vårdguiden 1177.

Symtom är bland annat feber och diarré.

Flera åtgärder: "Allvarligt"

Butiken genomför nu flera åtgärder.

Samtliga berörda produkter har plockats bort ur sortimentet.

– Livsmedelskedjan uppmanar alla kunder som köpt de frysta hallonen att lämna tillbaka produkten till butik, uttrycker Lidl i ett pressmeddelande.

Förpackningen i fråga har sålts i samtliga Lidls butiker i hela landet.

– Lidl Sverige beklagar och ser allvarligt på det inträffade. Vi utreder ärendet tillsammans med leverantören och myndigheter, framhäver företaget.

Minst 70 grader

Om man inte följer uppmaningen om att lämna tillbaka produkten måste bären upphettas till minst 70 grader vid tillagning.

Först då försvinner risken för salmonella.

– Kunderna får pengarna tillbaka, även utan uppvisande av kassakvitto, försäkrar Lidl.

"Går längre än lagstiftningen"

Lidl betonar att deras leverantörer är certifierade med de kvalitetskrav som krävs för att vara godkända på marknaden.

Butiken skriver också att man utför regelbundna oanmälda kontroller på plats hos sina leverantörer.

– Vi går längre än vad lagstiftningen kräver och testar dessutom alla produkter i externa ackrediterade laboratorier för att säkerhetsställa att våra produkter uppfyller högsta kvalitet, understryker Lidl.

Återkallandet berör produkten:
Artikel: Frysta hallon
Förpackningsstorlek: 500 g
Märke: Freshona:
Bäst före-datum: 05.09.2025
Batch: Lot: 050923 VR

Källa: Lidl

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen