Lidl aviserar stor prissänkning – men bara en dag i veckan

2023 11 09

Efter att ha legat stilla en längre tid har matpriserna återigen börjat stiga i Sverige.

Enligt den oberoende sajten Matpriskollen ökade livsmedelspriserna med 0,3 procent i oktober jämfört med september.

Stor prisökning 2023

Priserna på frukt och grönt har generellt stigit i en snabb takt under 2023.

Enligt Statistiska centralbyråns statistik har priserna på grönsaker ökat med 12,7 procent jämfört med i fjol.

Prishöjningen på frukt beräknas till 7,3 procent.

Nu kommer dock ett välkommet besked för många konsumenter. 

Lågpriskedjan Lidl går fram med en rejäl prissänkning på frukt och grönt.

En dag i veckan

Vid sju olika tillfällen kommer Lidl att sänka priset på frukt och grönt-sortimentet med 12 procent. 

Prissänkningen gäller under varje tisdag fram till årsskiftet och omfattar cirka 150 varor.

– Prisvärd mat ska inte avgöras av plånbokens tjocklek. Kanske är det viktigare än någonsin att alla har möjlighet att äta god mat av bra kvalitet. Med prissänkningen kan vi bidra till att mota prisökningarna i grind, och underlätta för alla kunder att ha en god julledighet.

Det säger Jakob Josefsson, som är vd på Lidl Sverige.

”Dämpa prishöjning”

Jakob Josefsson framhåller att Lidl:s nya satsning går i linje med lågpriskedjans stora fokus på frukt och grönt-sortimentet.

Under två år i rad har Lidl Sverige utsetts till finalist för Sveriges bästa frukt- och grönt-avdelning i Dagligvarugalan.

– Vi vill göra det enkelt för våra kunder att handla nyttigt och vi är stolta över den höga kvalitet vi har i våra frukt- och grönt-diskar. Vi arbetar varje dag för att leverera på vårt löfte om högsta kvalitet till branschens bästa pris.

– När vi nu sänker priset med 12 procent på tisdagar, gör vi det med förhoppningen om att dämpa en säsongsmässig prishöjning av frukter och grönsaker. Prissänkningen motsvarar momssatsen på frukt och grönt, och den kostnaden väljer vi att ta, säger Jakob Josefsson.

Foto: S Gemma

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen