Liberalerna öppnar för att ge miljöminister Per Bolund (MP) sparken

2021 11 07

MP-ledaren Per Bolund bör få sparken som miljö- och klimatminister om inte S-MP-regeringen beslutar om ett slutförvar för kärnavfall senast till Lucia meddelar Liberalerna i kväll.

L-ledaren Nyamko Sabuni vill nu sätta maximal press på klimatministern i den omdebatterade frågan om kärnkraften.

Mellanlager i Oskarshamn

Bakgrunden är att Liberalerna är upprörda över att regeringen inte har fattat något beslut ännu om hur man ska gå vidare i planerna på att bygga ett slutförvar av kärnavfall. I nuläget används ett mellanlager i Oskarshamn för kärnavfallet men det väntas bli fullt om ett par år rapporterar SVT som framhåller att det kan leda till att kärnkraftreaktorer måste stoppas.

Sabuni upprörd

Liberalerna indikerar att beskedet från regeringen dröjer eftersom Miljöpartiet vill motverka kärnkraften.

– Miljöpartiet avskyr kärnkraft och så länge de kan säga att man inte har en lösning på slutförvaret av avfallet så har de argument till att kärnkraften är dålig, säger Nyamko Sabuni till SVT:s 30 minuter som sänds ikväll.

Har två krav

Nyamko Sabuni uppger nu att hon vill agera för att ge Per Bolund sparken som minister om S-MP-regeringen inte agerar skyndsamt.

– Om inte regeringen fattar ett beslut vid luciadagarna så kommer vi medverka till att man riktar misstroende mot Per Bolund, säger Nyamko Sabuni (L) till SVT.

Hon betonar att regeringen behöver göra två saker:

▪1,  Säga ja till ett system för utökat mellanlager

▪2, Inleder processen för ett slutförvar

Oro för kapselns säkerhet

Mark- och miljödomstolen har meddelat att kopparkapseln där det radioaktiva avfallet ska förvaras måste vara säkert under en mycket lång tid och Per Bolund (MP) har sagt att beskedet om slutförvar ligger längre fram i tiden.

ANALYS

Liberalerna behöver få med sig minst ett parti till för att kunna väcka ett misstroende och det torde inte vara några problem. SD, KD och Moderaterna kan alla tänkas säga ja till L:s inriktning.

För Miljöpartiet är det viktigt att motverka kärnkraften och det är en känslig fråga för regeringen eftersom S är relativt kärnkraftsvänliga.

För att även få ett ja till att avsätta Per Bolund behöver L-SD-M-KD-sidan dock komma upp i 175 röster vilket kräver minst en röst från den andra sidan.

Centerpartiet kan få en avgörande roll utifall Liberalerna går vidare och vill ge Per Bolund sparken. Ett annat alternativ är att S-MP-regeringen går vidare i frågan genom att till exempel säga ja till utökat mellanlager men avvaktar med processen för slutförvar.

Det kan också väntas preciseringar från miljöminister Per Bolund om vilka  delar som regeringen eventuellt fortfarande inväntar för att fatta beslut.

Foto: Per Bolund, FB reps. Liberalerna

[yop_poll id="860"]

15nov2025

JUST NU: ”Rensar ut ryssar” – Ukraina rapporterar stora framsteg

2025 11 15

En ukrainsk befälhavare går ut och motsäger tidigare rapporter om striderna i södra Ukraina.

Under veckan har rapporter kommit om att den ryska krigsmakten gör framsteg runt staden Zaporizjzja, som ligger i södra Ukraina.

Men nu går en högt uppsatt ukrainsk befälhavare ut och motsäger uppgifterna.

Han menar att de är överdrivna.

– Försöka kontrollera paniken. Försök att lugna ner er, säger befälhavaren Valentyn Manko, rapporterar Kyiv Post.

Stör stridsmoralen

Den ukrainske militärledaren uppmanar media i landet att inte skriva om ryska framsteg som, enligt befälhavaren själv, inte är korrekta.

– Vi soldater respekterar ert arbete och värderar det högt, men när våra soldater läser rapporter om att en plats redan är erövrad av fienden medan de är i strid där, då underminerar det stridsmoralen, säger Valentyn Manko.

Uttalande kommer efter att det tidigare i veckan rapporterades att de ukrainska trupperna dragit sig tillbaka från sina positioner på flera håll i regionen runt Zaporizjzja.

LÄS OCKSÅ: Tyskland ställer tungt krav på Zelenskyj

Motstridiga rapporter

Rapporterna från de olika sidorna skiljer sig åt, men också oberoende källor har svårt att ge tillförlitliga rapporter från slagfältet.

– Enligt rapporter från öppna källor har Ryssland de senaste dagarna tagit kontroll över ett stort område av ukrainskt territorium, uppger Kyiv Post.

Men Valentyn Manko ger en helt annan bild.

Han påstår att ukrainska elittrupper finns på marken i regionen runt Zaporizjzja och metodiskt rensar ut den från ryska fienden.

– Fysiska kontroller av varje hem, källare eller andra potentiella gömställe är tidskrävande och riskabelt, men operationen att rensa ut fienden går framåt, säger han.

– Vi ber ukrainska medier att ha tålamod och att bara lita på bekräftade källor.

Zelenskyj på besök

I torsdags besökte den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj fronten i regionen runt Zaporizjzja.

Han träffade trupper och diskuterade situationen med befälhavarna.

– Jag tackar er för era stridsframgångar, sa den ukrainske presidenten i ett uttalande, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen - var på väg till Pokrovsk

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


15nov2025

”Vi har blivit lurade” – USA:s militär förtvivlade

2025 11 15

Den amerikanske arméministern säger att USA har lurats.

USA är det land i världen som lägger mest pengar på sin militär och brukar beskrivas som världens största militärmakt.

Nu rasar Dan Driscoll, USA:s arméminister, och menar att den amerikanska militärmakten har lurats.

Ilska mot vapenindustrin

Ilskan riktar sig mot vapenindustrin.

Dan Driscoll hävdar att stora försvarsföretag har fått USA att betala överpriser för mycket av det militära materiel som landet har köpt.

– Den amerikanska militären har blivit lurade av stora försvarsföretag att köpa dyr utrustning när billigare kommersiella alternativ skulle ha varit tillgängliga, säger den amerikanske ministern, rapporterar Reuters.

– Försvarsindustrin i allmänhet, och de största företagen i synnerhet, har lurat det amerikanska folket och Pentagon och armén.

Många olika system

Den amerikanska militären förses med flera typer av system från stora vapentillverkare.

Företrädare från armén har tidigare hävdat att en Black Hawkhelikopter skulle kunna tillverkas för mycket lägre summor, än vad den amerikanska militären nu betalar.

– Systemet har förändrats. Ni kommer inte längre att tillåtas att göra så mot USA:s armé, säger Dan Driscoll.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen – var på väg till Pokrovsk

Ska effektiviseras

Arméministern framhåller att det är regeringens ansvar att skärpa kraven för hur vapen ska köpas in, och att tidigare regeringar har misslyckats med det.

– Armén lanserar nu ett initiativ för att effektivisera sin anskaffningsprocess. Det är en del av en övergripande ansträngning av Pentagon för att göra det möjligt för militären att snabbare skaffa teknik mitt i ett växande globalt hot, uppger Reuters.

Förra veckan kom rapporter att den amerikanska armén siktar på att köpa minst en miljon drönare under de kommande åren.

– Istället för att samarbeta med större försvarsentreprenörer vill man arbeta med mindre företag som producerar drönare, rapporterar nyhetsbyrån.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: DoD photo by U.S. Navy Petty Officer 1st Class Alexander Kubitza

Text: Redaktionen