Liberalerna har identifierat ”akut problem”

2022 11 23

En krisinsikt krävs för att ”rädda Liberalerna”.

Det är en av slutsatserna i partiets valanalys som presenterades i dag.

I analysen står det uttryckligen att årets valresultat ”innebär att partiet är nästintill utraderade i stora delar av landet”.

Att Liberalerna målas upp som ett sänke för den sittande regeringen beskrivs som ett ”akut problem”.

– Liberalernas olika partiledare har fått ägna sitt begränsade mediautrymme till att försvara partiets position. Att vi har åkt ut ur sju av tjugoen regioner kan inte separeras från att partiets ledargestalters offentliga utspel mot partiledningen. Det är ett akut problem att partiet fortsatt målas upp som ett sänke för den borgerliga regeringen, skriver Liberalerna valanalysgrupp.

SD beskrivs som ett stort problem 

Vidare fastslår analysens författare att Liberalerna haft en bristande förmåga att lösa interna konflikter.

– Alltför ofta kanaliseras engagemang i ställningstagande i olika interna debatter och konflikter, vilket också spiller över i mediabilden och allmänhetens uppfattning av partiet.

Utöver interna strider målas relationen till Sverigedemokraterna upp som ett stort problem.

– Utöver interna konflikter är det relationen till Sverigedemokraterna som huvudsakligen varit det som försvårat möjligheterna att mobilisera väljare. Våra väljare är borgerliga men också, huvudsakligen, djupt skeptiska till Sverigedemokraterna, skriver författarna och betonar att Liberalerna behöver ”hitta ett förhållningssätt och en position som är tydlig i sin gränsdragning men också begriplig för väljarna”

”Den enda räddningen”

I valanalysens slutstycket betonar författarna att det krävs två åtgärder för att ”rädda partiet” – nämligen ”förnyelse och förändring”.

– Det går inte att luta sig tillbaka och vara nöjd med att vara kvar i riksdagen och sitter i regeringsställning. Den enda vägen för att säkra att Liberalerna är en kraft att räkna med för att försvara friheten och stärka liberalismens ställning i kommande valrörelser är om partiet på samtliga nivåer ställer sig bakom förnyelse och förändring av hur partiet arbetar, framhåller Liberalernas valanalysgrupp.

Minst i riksdagen 

Liberalerna fick 4,6 procent i valet till riksdagen. Partiet erhåller 16 mandat, vilket är minst av samtliga riksdagspartier.

Foto: Viktor Pettersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen