Leif GW Persson rasar – “Utomordentligt allvarligt”

2023 11 12

Leif GW reagerar kraftigt på skandalen vid Attunda tingsrätt.

Det rör sig om ett fall där en kvinna som var anställd vid tingsrätten nu åtalas för att ha läckt sekretessbelagda uppgifter till en gängkriminell person.

Den gängkriminella ska bland annat ha fått tillgång till hennes dator och kvinnan åtalas nu för bland annat grovt brott mot tystnadsplikt.

Leif GW Persson uttalar sig nu om fallet, och menar att det rör sig om mycket allvarliga uppgifter, rapporterar TV4.

“Utomordentligt allvarligt”

Leif GW framhåller att det handlar om “klassisk insiderproblematik”.

– Det är utomordentligt allvarligt, säger han till TV4.

– Domstolarna brukar vara lite mildare mot kvinnor än mot män men hon kommer få ett par års fängelse, den risken är alldeles uppenbar. 

Känsligt system

Vidare förklarar professorn att systemet är känsligt för denna typ av händelser och att säkerhetskontrollerna inte är upp till nivå.

Enligt uppgifter har den åtalade kvinnan inte genomgått några säkerhetskontroller överhuvudtaget.

GW tror att fallet kan leda till att förändringar sker.

“Är systemhotande”

Kvinnan i fråga nekar till att hon har tillåtit den gängkriminella personen, som hon haft en relation med, har fått gå igenom känsliga system.

Det hela ska ha pågått i ungefär en månad innan polisen märkte läckan.

– Det här är brottslighet som undergräver och är systemhotande. Om inte polis, åklagare, domstolar kan bedriva sitt arbete som det är tänkt enligt gällande lagstiftning så är det ett samhällsproblem, säger åklagaren Per Nichols till SVT.

Goda bevis

Vidare förklarar Nichols att man har goda bevis mot kvinnan.

– Det har handlat om bland annat telefonavlyssning med mera, som alltså har lämnats till en person som polisen bedömer tillhör ett kriminellt nätverk, säger han.

Fallet har fått stor uppmärksamhet och brister i systemet har pekats ut i samband med situationen.

Foto: Leif GW Persson AlbinOlsson

Text: Redaktionen


Populärt livsmedel på Lidl kan förbjudas – i hela landet

2025 12 17

Lågprisjätten Lidl har sitt huvudkontor i Järfälla, nordväst om Stockholm.

Placeringen innebär att Järfälla kommun ansvarar för att se till att kedjans produkter håller måttet.

Nu har en av Lidls finaste produkter analyserats av flera av EU:s smakpaneler. 

Det handlar om kedjans extra virgin-olivolja.  En produkt som enligt Livsmedelsverket måste bestå av kallpressade oliver utan några som helst defekter.

Lidls extra virgin-olivolja uppfyller inte kriterierna, enligt smaktesterna. Därför har Järfälla kommun förbjudit kedjan från att sälja produkten, rapporterar lokaltidningen Mitt i.

”Det står väldigt tydligt”

Lidl har överklagat beslutet till länsstyrelsen, som gett matkedjan rätt.

Men processen är långt ifrån över.

Järfälla kommun kommer att överklaga länsstyrelsens beslut.

– Det står väldigt det är väldigt tydligt i EU:s handelsnormer att olivolja som inte analyserats som extra virgin oil inte får säljas med den etiketten, säger kommunens livsmedelsinspektör Kristina Engström till tidningen.

Lidl anser att kommunens förbud är för långtgående och oproportionerligt.

– Trots att kontrollen gällde en batch olivolja av ett visst varumärke, gällde kommunens förbud alla produkter under eget varumärke med beteckningen extra jungfruolivolja. Detta menar både vi och länsstyrelsen är alltför långtgående, säger kedjans presstalesperson Ingrid Arinell till Mitt i.

LÄS MER: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart 

FAKTA: Reglerna för olivolja

– Eftersom extra jungfruolja eller extra virgin-olivolja ska vara helt defektfri får inte oliver som till exempel varit mögliga, övermogna eller larvangripna användas. Jungfruolja får däremot ha vissa defekter och förväntas därmed ha ett lägre pris än extra jungfruolja.

- Testerna följer en strikt metodik och bygger inte på individuella smakpreferenser. Blindtesterna utförs av utbildade och erfarna testpaneler vilket säkerställer att de grundläggande, lagstadgade kvalitetskraven i handelsnormerna uppfylls.

Källa: Livsmedelsverket

LÄS OCKSÅ: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Foto: Lidl

Text: Redaktionen


”Kan bli allvarligt” – ovanlig vädervarning i Sverige

2025 12 17

Ett oväntat väderfenomen har drabbat Sverige.

Vintern har hittills varit ovanligt mild i stora delar av landet.

I Götaland har temperaturerna klättrat över 10-gradersstrecket vid flera tillfällen i december.  

– Det är ovanligt varmt för den här tiden på året, även i södra Sverige. Det börjar närma sig värmerekord för december, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till DN.

Varningen: ”Kan bli allvarligt”

Schildt kopplar den milda vintern till den globala uppvärmningen.

– Det milda vädret är ett tydligt tecken på klimatförändringar, säger han till tidningen.

Christian Pedersen, seniorforskare vid Norska institutet för bioekonomi (NIBIO), delar slutsatsen och varnar för att ihållande varma vintrar kommer får konsekvenser för ekosystemet över tid.

– Om arter som normalt vandrar söderut väljer att stanna kvar och sedan överraskas av iskyla, då kan det bli allvarligt. Då är det för sent att lämna, och de kan få problem med både temperaturen och att hitta föda i konkurrens med arter som är anpassade till en vanlig vinter, säger han till Dagbladet.

För växter och träd kan situationen bli ännu allvarligare, varnar experten.  Längre perioder av värme kan locka växter ur sin dvala, vilket gör att de börjar växa för tidigt och förbrukar den energi de behöver för våren. 

– Om milt väder följs av plötslig kyla kan cellvävnaden skadas, träd kan utveckla frostsprickor och rötter blir mer exponerade, särskilt när det råder brist på snö, säger Pedersen.

LÄS MER: Tung konkurs i bilbranschen

”Ringverkningar”

Naturexperten Martin Eggen, verksam vid den ornitologiska föreningen BirdLife, berättar att smådjur kan påverkas extra hårt av instabila vintrar.

– Milt väder följt av kyla och isbildning på marken kan göra det svårt att få tag på föda, både för fåglar och smågnagare, säger han till Dagbladet.

Smådjurens problem kan dessutom ge ringverkningar, varnar experten.

– Smågnagare är en viktig resurs i många ekosystem, och när de har problem påverkar det arter som är beroende av dem, exempelvis ugglor och rovfåglar.

LÄS OCKSÅ: Michelle Obama sätter ned foten: “Till skillnad från vissa andra…” 

Foto: Nordseher

Text: Redaktionen