26nov25

Lavrov pekar ut krigets slutmål

2024 12 30

Ukraina måste bjudas in till Nato.

Det är en av punkterna i den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyjs så kallade ”segerplan”, som syftar till att få slut på kriget i Ukraina. 

– Det finns inte något alternativ till demokrati i vårt land. Det är därför detta är den första punkten i segerplanen. Den första och mycket viktiga punkten, sade Zelenskyj när han presenterade segerplanen i oktober.

Efter Zelenskyjs Natokrav har Ukrainas utrikesdepartement gått ut med ett ultimatum till försvarsalliansen.

I december meddelade departementet att Ukraina kommer vägra alla säkerhetsgarantier som inte innefattar ett medlemskap i Nato.

– Vi kommer inte nöja oss med några andra alternativ än ett fullvärdigt ukrainskt medlemskap i Nato. Vi är övertygade om att det är den enda riktiga säkerhetsgarantin mot ytterligare rysk aggression mot Ukraina och andra länder, framhöll det ukrainska utrikesdepartementet i ett uttalande.

Lavrov svarar

Nu kommenterar Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov ett ukrainskt medlemskap i Nato.

Lavrov utesluter ett sådant scenario.

I en intervju med ryska Tass säger utrikesministern att Rysslands slutmål med kriget är att Ukraina inte går med i Nato.

– Eftersom Natos expansion under flera år var en av de främsta orsakerna till krisen är säkrandet av Ukrainas självständighet ett av målen för den särskilda militära operationen, säger han till den statsägda nyhetsbyrån.

– Det är ett mål som måste och kommer uppnås, tillägger Lavrov.

”Se er i spegeln”

Väst och Nato har anklagat Ryssland för att eskalera kriget i Ukraina genom rekrytering av tiotusentals nordkoreanska soldater.

Enligt västerländska underrättelseuppgifter deltar cirka 10 000 nordkoreanska trupper i strider i ryska Kurskregionen, som Ukraina ockuperar delar av.

En irriterad Lavrov är inte intresserad av att kommentera nordkoreanernas närvaro.  

– Vi har redan kommenterat den här frågan upprepade gånger. Det är en fråga som ständigt underblåses i väst. På senare tid har de falska rapporterna blivit ännu mer aggressiva, säger han.

– De som anklagar Ryssland för något måste se sig själva i spegeln, fortsätter Lavrov och anklagar Nato för att vara direkt involverade i kriget.

– Natos militära personal och legosoldater är uppenbart involverade i planeringen och genomförandet av stridsoperationer tillsammans med de ukrainska väpnade styrkorna. Nato är inblandat i invasionen av Kurskregionen och skickar långdistansrobotar mot ryskt territorium, hävdar Rysslands utrikesminister.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen