26nov25

Sergej Lavrov flydde lokalen

2023 09 21

Idag var en mycket speciell dag i FN:s högkvarter i New York.

Det hade tisslat och tasslats om det hela veckan.

Idag, onsdag, skulle kunna bli första gången som Ukrainas president Volodymyr Zelensky skulle kunna stå öga mot öga mot den ryska utrikesministern och Vladimir Putins högra hand – Sergej Lavrov – sedan kriget inleddes.

Detta med anledning av att båda två fanns på plats i samband med att FN:s säkerhetsråd samlades i USA.

"Han är en fegis"

I körschemat fanns en specifik höjdpunkt: Zelenskys tal.

Men om Lavrov överhuvudtaget skulle våga vara kvar i lokalen när den ukrainska ledaren tog till orda var osäkert ända in i det sista.

– Lavrov kan vara en fegis, sade retorikprofessorn Kjell Lars Berge från Universitet i Oslo till norska TV2 tidigare idag.

Bedömningen gjordes utifrån förväntningarna på vad Zelenskys tal skulle innehålla.

– Det råder ingen tvekan om att han kommer att vara tuff och använda starka ord om Ryssland.

Flydde sin kos

Experten visade sig få rätt.

Den ryska utrikesministern vågade inte befinna sig i samma lokal som Zelensky när det väl var dags.

Hans stol ekade tom och det kunde konstateras att Lavrov flytt med svansen mellan benen för att inte höra om de brutala krigsbrotten som begås i Rysslands namn och dess oprovocerade aggressivitet gentemot Ukraina.

Kräver borttagande av vetorätten

Istället representerades Ryssland av dess FN-ambassadör Vasilij Nebenzia.

Han fick höra hur Zelensky kritiserade organisationen för att inte ha haft förmågan att förhindra kriget.

Presidenten krävde också att Ryssland fråntas den vetorätt man har i säkerhetsrådet.

– Vi kan alla se att Ryssland inte kommer att släppa vetorätten av fri vilja. Därför borde generalförsamlingen få makten att frånta ett land sin rätt till veto, sade Zelensky från talarpodiet.

– Ett land som för ett krig byggt på hat ska inte kunna ha sådan stor makt.

Lavrov: "Legitimt verktyg"

Senare under kvällen svensk tid fick Sergej Lavrov utrymme att tala inför FN-församlingen.

Det blev en kavalkad av märkliga anklagelser mot västvärlden – som så många gånger förut.

– Lavrov försvarade också sitt lands användning av vetorätt i FN:s säkerhetsråd som ett “legitimt verktyg" för internationella relationer, rapporterar Deutsche Welle från mötet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 maj 26

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 06 16

En rad kommuner har gått ut med liknande varningar på sistone.

Liknande typer av bedrägeriförsök pågår just nu i flera kommuner.

I bland annat Göteborg, Gagnef, Surahammar och Huddinge försöker bedragare lura intet ont anande människor.

Därför har kommunerna gått ut med varningar – och det gäller att se upp för såväl telefonsamtal som dörrknackningar.

Liknande varningar

Gemensamt för kommunernas varningar är att de handlar om bedragare som erbjuder sig att genomföra någon typ av tjänst i hemmet.

Det kan handla om spolning och undersökning av avloppsrör, tjänster från hemtjänsten eller återvinning.

– De utger sig för att agera på uppdrag av Kretslopp och vatten, varnar Göteborgs stad.

– De kontaktar villaägare via telefon och erbjuder spolning och undersökning av avloppsrören. Allt detta är felaktigt. 

Lägg på direkt

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

Kretslopp och vatten anlitar inte enligt Göteborgs stad företag som ringer upp privatpersoner för att sälja sådana tjänster. 

– Om vi behöver utföra arbeten i ett område informerar vi alltid berörda kunder genom andra kanaler såsom Kivra och brev. Våra medarbetare legitimerar sig alltid vid besök. 

Läs mer: Galen rusning till apotek – “Folk har rest med flygplan”

Utger sig komma från hemtjänsten

Surahammars kommun har fått information om att personer som utger sig för att vara från hemtjänsten har knackat på hos äldre personer i kommunen. 

De riktar tre tydliga uppmaningar till folk som känner sig osäkra:

- Be personen visa sin legitimation

- Kontakta en anhörig eller granne

- Ring hemtjänsten eller kommunen för att kontrollera uppgifterna

Se upp

Även Huddinge kommun har gått ut med en varning.

Där handlar det om bedragare som utger sig att komma från SRV återvinning.

– De påstår att de hittat felsorterat avfall på återvinningscentralen, med personuppgifter på. Aktören kräver därmed fullbetalning för en påstådd straffavgift. 

Läs mer: Ryskt bombplan har kraschat

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


15 juni 2026

Dessa sms stoppas – från och med 1 augusti

2026 06 15

Från och med i sommar kan det bli betydligt tystare i mobilen.

Den 1 augusti införs nämligen en ny lag som kommer att stoppa en större del av störande telefonsamtal och meddelanden som plingar i folks telefoner.

Operatörerna kommer då att bli skyldiga att blockera samtal och sms från bedragare innan de ens får möjlighet att komma fram. Förslaget lades fram av regeringen i mars och röstades igenom i riksdagen förra veckan.

Vi ser mycket positivt på den nya lagstiftningen. Den ger oss tydligare verktyg och större flexibilitet för att möta en snabbt föränderlig brottsutveckling, säger Jesper Simons, enhetschef på Post- och telestyrelsen, PTS, i en kommentar.

Hjälper pensionärer

Det är främst äldre personer som fallit offer för vilseledande och lögnaktiga samtal de senaste åren. För tre år sedan uppskattades bedragare totalt ha kammat hem över 700 miljoner kronor på lurendrejerierna. Drygt 29 000 polisanmälningar gjordes samma år. 

Det måste få ett slut, betonade äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) när förslaget lades på bordet i våras.

– Jag accepterar inte att äldre, de som byggt vårt land, jagas av kriminella som livnär sig på lögner och bedrägerier. Det är inte värdigt Sverige. Därför går vi nu fram med skarpa lagförslag som stoppar bluff­samtal och bedrägeri-sms redan innan de når fram.  

ANDRA LÄSER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Efterfrågat

Enligt PTS ska bedömningen för vilka samtal och sms som stoppas baseras på avvikande trafikmönster och “andra tekniska indikatorer”. Det handlar alltså inte om innehållet.

Myndigheten har länge efterfrågat effektiva verktyg för att stävja bedrägerierna och ser den nya lagen som ett viktigt steg på vägen.

Regleringen ger operatörerna större tydlighet att agera redan vid misstanke om bedrägerier, vilket vi har efterfrågat, säger Jesper Simons. 

Den stora utmaningen har varit att stoppa sms:en. Enligt PTS kan det dröja till i början på nästa år innan de mest effektiva verktygen är på plats.

 – Det här är en viktig åtgärd i PTS fortsatta arbete för att aktivt motverka bedrägerier, men det är inte en heltäckande lösning. Privatpersoner och företag behöver fortsatt vara uppmärksamma och försiktiga, säger Jesper Simons.

ANDRA LÄSER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Foto T. Samuel

Text: Redaktionen