SVERIGE: Lavin i populär skidort

2022 12 28

Ett larm om en lavin har inkommit nära skidsystemet Bydalen i Åre.

Det rapporterar SVT Jämtland.

– Vi bistår med styrkor från Hallen och Järpen som ska dit med snöskotrar, vi har också en insatsledare på väg för att samarbeta på platsen, säger räddningstjänstens inre befäl, Viktor Brandt, till tv-kanalen.

30 gånger 50 meter

Uppgifterna som inkom i samband med larmet pekar på att lavinen ska vara 30 gånger 50 meter stor, med ett snödjup på ungefär en meter.

På de djupaste ställena kan det röra sig om 1,3 meter, enligt P4 Jämtland.

– Det är skidspår både in och ut ur området. Vi söker av massorna så att det inte ligger någon under snön, säger Viktor Brandt.

Fjällräddare har även åkt ut i platsen för att bistå räddningstjänsten på plats.

En miljon turister

Enligt det larm som inkommit till räddningstjänsten ska lavinen ha inträffat ovanför de som ofta kallas för “trädgränsliftarna” i Bydalen skidanläggning, som ligger i Åre kommun – och som lockar en miljon turister varje år.

Det finns i nuläget inga uppgifter om exakt hur nära själva skidanläggningen incidenten har skett, uppger räddningstjänsten till SVT.

För närvarande jobbas det dock oerhört hårt på platsen och även lavinhundar har kallats in. 

– Inom en timme hoppas vi vara klara och ihoppackade, säger Rickard Svedjesten, vd på Bydalens wärdshus och ordförande för Svenska fjällräddarnas riksorganisation, till kanalen.

I skrivande stund har ingen människa påträffats i snömassorna.

40 nedfarter

Bydalen har tagit emot skidturister ända sedan 1800-talet och har idag ett stort liftsystem med varierat utbud, vilket lockar såväl erfarna skidåkare som nybörjare till anläggningen.

– Här finns utförsåkning för alla skidåkare. Vi erbjuder en storslagen skidåkning med 17 liftar, 40 nedfarter och 420m fallhöjd. Välpreparerade backar som bygger på natursnö, men där snökanonsystemet är väl utbyggt för att lägga den grund som behövs för att hålla bästa kvalitet hela vintern, beskriver Bydalsfjällen skidorten på sin hemsida.

Flera typer av laviner

En lavin är samma sak som ett snöskred och är benämningen för en stor mängd snö rasar i snabb rörelse nedför en sluttning.

Fenomenet kan bland annat uppstå när ett svagt lager av snö inte kan bära ovanliggande snö och kollapsar. Det kallas för flaklaviner.

En annan variant är löslaviner.

– Lössnölaviner utlöses på branta sluttningar vid kraftigt snöfall. Denna typ av laviner vidgas vid rörelsen neråt och växer till en päronformad kägla, framhåller SMHI på sin hemsida.

– Laviner förekommer varje vinter i varierad omfattning beroende på väder och snöförhållanden, framhävs också.

Text: Redaktionen


13 september 2026

Ryanair sätter in fem nya direktflyg från Sverige

2026 09 13

Flygbolaget Ryanair storsatsar på Sverige.

Det irländska flygbolaget fortsätter att expandera sin verksamhet.

Nu kommer besked om att flygjätten storsatsar på Sverige.

Det innebär bland annat fem nya direktlinjer från Sverige, tre från Stockholm, en från Göteborg och en från Malmö.

Fem nya linjer

Ryanairs totala investering i Sverige uppgår nu till 800 miljoner dollar – motsvarande drygt 7,7 miljarder svenska kronor.

I vinter kommer dessa fem direktlinjer att sättas in:

- Stockholm till Rabat (Marocko)

- Stockholm till Warszawa (Polen)

- Stockholm till Wroclaw (Polen)

- Göteborg till Budapest (Ungern)

- Malmö till London (Storbritannien)

Vd kommenterar

Ryanairs vd Eddie Wilson kommenterar beskedet.

Han säger att utökningen kommer efter en rekordsäsong.

– Ryanair meddelar med glädje ännu en rekordsäsong av tillväxt för Sverige, vilket ökar förbindelserna året runt för svenska medborgare och besökare med ett starkt schema som levererar 4,6 miljoner passagerare per år, ett extra baserat flygplan på Arlanda (totalt 8 i Sverige) och 43 linjer i Sverige, inklusive 5 spännande nya linjer. 

Läs mer: Resebokningarna haglar in – favoritland ökar med 142 procent

London omtyckt

Att en direktlinje till London sätts in i Malmö kommer som ett glädjande besked för många i Sydsverige.

Resebyrån Tickets sammanställning över de mest populära sista minuten-resorna från i juni visar att London placerade sig på en tredjeplats, bakom Malaga och Alicante.

Topp 10

Så här såg listan över de tio mest populära sista minuten-bokningarna ut i juni månad:

  1. Malaga
  2. Alicante
  3. London
  4. Gdansk
  5. Barcelona
  6. Mallorca
  7. Paris
  8. Rom
  9. Split
  10. Berlin

– När resenärer bokar sent ser vi att de ofta väljer välkända och lättillgängliga destinationer. Europeiska storstäder och klassiska semesterorter fortsätter att locka många, sade Tickets Tiyoneh Jah då.

Läs mer: 700 000 måste betala senast på måndag

Foto: Portuguese Gravity

Text: Redaktionen


12 september 2026

Nya odds: Mest sannolik att bli statsminister

2026 09 12

Nya odds på lördagen visar sannolikheten på vilka som får flest platser i riksdagen och vem som blir statsminister.

Valhelgen är här. Flera miljoner svenskar har redan förtidsröstat, och imorgon beger sig ytterligare miljoner till vallokalerna för att lägga sin röst.

På lördagen har nya odds kommit som visar vilket block som är mest sannolikt att få flest platser i riksdagen – och vem som är mest sannolik att bli statsminister.

Nya odds

De rödgröna partierna spelas just nu till oddset 1,42, medan Tidöpartierna står i 2,70. 

När det gäller vem som blir Sveriges nästa statsminister är Magdalena Andersson fortsatt favorit till oddset 1,40 mot Ulf Kristerssons 2,70. 

– Med mindre än 24 timmar kvar tills vallokalerna öppnar visar Unibets odds att valet kommer bli en riktig nagelbitare, men S, V, MP och C är fortfarande favorittippade att tillsammans få flest röster, framhåller Unibet i ett pressmeddelande.

Att bli statsminister

Här är oddsen för vilka som vinner flest platser i riksdagen:

- S+V+MP+C: 1.42 

- M+SD+KD+L: 2.70 

Och här är oddsen för vem som blir statsminister:

- Magdalena Andersson 1.40 

- Ulf Kristersson 2.70 

- Ebba Busch 21.00 

- Jimmie Åkesson 26.00 

Läs mer: 700 000 måste betala senast på måndag

Många osäkra

Inför valspurten för fyra år sedan var det omkring tio procent av väljarna som ännu inte hade bestämt sig tätt inpå valdagen.

Detsamma gäller i år, rapporterar SVT.

– Det kan handla om personer som ännu inte är helt säkra på vilket parti de ska välja, men som ändå har en ganska tydlig bild om ett parti eller ett par partier, säger statsvetaren Oskar Hultin Bäckersten.

Tre miljoner har röstat

Men, fortsätter Hultin Bäckersten.

– Det kan också handla om personer som inte har någon aning alls, säger han.

Fler än tre miljoner svenskar har redan förtidsröstat.

Alla vallokaler har öppet mellan klockan 8-20 under söndagen.

Läs mer: Plötslig möjlighet för elbilsägare – passa på nu

Foto: N. Andersson Regeringskansliet, M. Liljegren Regeringskansliet resp O. Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen