Lastbilschaufför ihjälklämd

2024 10 22

En lastbilschaufför har dött i en olycka.

Det har varit en svår dag i trafiken.

Flera allvarliga olyckor har inträffat på måndagskvällen.

I Örnsköldsvik har en lastbilschaufför förlorat livet.

Det meddelar polisen.

Hamnade i diket

Polisen framhåller att olyckan inträffade på länsväg 352 strax norr om Peresjö.

– Olyckan har inträffat mellan Björna och Örnsköldsvik. Enligt initiala uppgifter har en lastbil hamnat i diket, meddelar polisen.

– Föraren, en man, fördes till sjukhus efter olyckan. Senare meddelades att han avlidit.

Klämdes ihjäl

Sandra Nordlund, larm- och ledningsoperatör vid räddningstjänsten i Mittnorrland, förklarar vad som skedde.

– Den privatperson som ringde in larmet såg att föraren hade klämts fast inne i hytten, säger hon till SVT.

– Det har också skett ett dieselläckage på platsen.

Flera allvarliga olyckor

Samtidigt har en kvinna förts till sjukhus efter en allvarlig viltolycka i Eksjö.

En personbil har krockat med en älg på riksväg 40 nära Mariannelund.

– En personbil med två personer i krockade med en älg och orsakade stora skador på fordonet, framhåller polisen via sin webbsida på måndagskvällen.

– Det är stor trafikpåverkan, vägen uppges vara helt blockerad. Trafikanter uppmanas till stor försiktighet och att visa hänsyn till räddningspersonal som måste komma fram och arbeta på platsen.

Allvarligt skadad

Kvinnan är allvarligt skadad och vårdas nu på sjukhus.

Föraren skadades också men för honom rör det sig bara om lindrigare skador.

– Passageraren i personbilen, en kvinna i 60-årsåldern, har förts till sjukhus med allvarliga skador. Föraren, en man i samma ålder, är lindrigt skadad, fortsätter polisen.

Utanför Katrineholm har en motorcyklist kört omkull på riksväg 55.

– En förbipasserande larmar om att en motorcyklist kört omkull på riksväg 55 mellan Flen och Katrineholm. Föraren kommer att föras till sjukhus, skadeläget oklart i nuläget, förklarar polisen.

Även en personbil ska ha varit inblandad i olyckan.

Foto: L. Heymann

Text: Redaktionen


Minister pekar ut SD: ”Genuint farligt för Sverige”

2025 11 18

Liberalerna har sagt nej till att sitta i en regering med Sverigedemokraterna.

Partiledaren Simona Mohamsson (L) har tidigare sagt att hon är beredd att driva frågan till ett nyval om det skulle krävas.

Frågan har dock splittrat Liberalerna där börjat höjas om slopa den röda linjen.

Klimatminister Romina Pourmokhtari (L) står inte på den sidan. Pourmokhtari menar att hon “inte är bekväm” med att ge SD den “direkta makt” det skulle innebära att sitta i regeringen.

Ministern drar ett exempel från när Sverige hade ansökt om medlemskap i Nato och väntade på att få ja från Ungern och Turkiet.

Hon kallar tiden för “det allvarligaste säkerhetsläget någonsin” då Sverige behövde skydd från andra länder. 

– Då väljer Richard Jomshof att hetsa koranbrännaren. Det beteendet är farligt, det är genuint farligt för Sverige, säger Romina Pourmokhtari.

"Beklagar det"

Koranbränningarna som Pourmokhtari syftar på fick stor uppmärksamhet över hela världen, inte minst i Turkiet som reagerade kraftfullt. 

Exempelvis ställde den turkiska presidenten Recep Tayyip Erdoğan ultimatum om att det inte skulle bli något Natomedlemskap om inte Sverige förbjöd koranbränningar.

Richard Jomshof har svarat på kritiken. Han menar att “de islamiska krafterna målmedvetet arbetar med att ta demokratin ifrån oss”, skriver SVT.

– Att i ett sådant läge vika sig för dessa antidemokratiska krafter, vilket Romina uppenbarligen vill göra, är att spela dem rakt i händerna. Jag beklagar det, framhåller han till kanalen.

LÄS MER: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Åkesson: "De får ge sig"

Jimmie Åkesson, SD:s partiledare, har varit mycket tydlig med att Sverigedemokraterna kommer att kräva en plats i regeringen efter nästa års val.

Annars fäller man Ulf Kristersson som statsminister.

– Då trycker vi på röd knapp i kammaren, sade Åkesson till Expressen i oktober.

I helgen framhöll partiet att ultimatumet står kvar.

Om de (Liberalerna, red. anm.) kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, sade Jimmie Åkesson till DN i söndags.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: Henrik Nyström/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


18 nov 2025

USA vänder sig till hela världen – “ett av de största beskeden i historien”

2025 11 18

USA:s president Donald Trump vänder sig till hela världen.

Detta efter att FN i natt röstat ja till den amerikanska fredsplanen som inkluderar en internationell fredsstyrka i Gaza.

Grattis till världen till den otroliga omröstningen i FN:s säkerhetsråd för bara några ögonblick sedan, där man erkände och stödde Fredsstyrelsen, som kommer att ledas av mig och inkludera de mäktigaste och mest respekterade ledarna i hela världen, framhåller Trump på Truth Social efter beskedet.

– Detta kommer att gå till historien som ett av de största godkännandena i FN:s historia, kommer att leda till ytterligare fred över hela världen och är ett ögonblick av verkligt historiska proportioner! 

13 av 15 röstade ja

Förslaget har sin grund i den 20-punktsplan som presidenten tidigare lagt fram för Gaza, som bland annat innehåller att gisslan ska återföras till Israel, att Gazaremsan ska återuppbyggas och att nödhjälp ska sättas in till den palestinska befolkningen.

Den internationella stabiliseringsstyrkans uppdrag kommer att vara att skydda civila och jobba för att permanent avväpna Hamas. Det finns även formuleringar som skulle kunna innebära en väg mot en självbestämmande palestinsk stat.

Resolutionen röstades igenom när 13 av 15 FN-länder sade ja. Kina och Ryssland avstod från att rösta.

– Tack till FN och alla länder i FN:s säkerhetsråd, Kina, Ryssland, Frankrike, Storbritannien, Algeriet, Danmark, Grekland, Guyana, Sydkorea, Pakistan, Panama, Sierra Leone, Slovenien och Somalia. Tack också till de länder som inte satt i denna kommitté, men starkt stödde insatsen, inklusive Qatar, Egypten, Förenade Arabemiraten, Saudiarabien, Indonesien, Turkiet och Jordanien, skriver Trump.

Kritiseras

Enligt CNN kvarstår dock många frågor om planens genomförande. Den amerikanska kanalen skriver att utkastet är vagt vad gäller ordningsföljd och detaljer.

– Västerländska diplomatiska källor har berättat för CNN att bristen på detaljer i resolutionen kommer att göra den svår att genomföra, rapporterar kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen