Lasse Berghagen är död

2023 10 19

Den folkkära artisten Lasse Berghagen är död.

Han blev 78 år gammal.

Hyllas av kollegor

Mängder av profiler i musikbranschen hyllar sin bortgångne kollega.

– Det är oerhört tråkigt och overkligt. Det känns konstigt att han inte är med oss längre, säger exempelvis programledaren Anders Lundin till Aftonbladet.

– Tack Lasse! Du kommer för evigt vara en glödande ledstjärna inom svensk showbusiness. Det var en stor ära att få sjunga din odödliga hit ’Teddybjörnen Fredriksson’ för dig på din födelsedag för några år sen, nu får du sova på hans arm, framhåller artisten Magnus Carlsson på Instagram.

– Det smärtar mig detta. Du är för evigt för mig. Älskade dig så mycket. Allt vi gjort tillsammans. Men idag tänker jag främst på din familj och nära… beklagar sorgen,  uttrycker sångerskan Linda Bengtzing, också på sina sociala medier.

Legat nedsövd

Det är Lasse Berghagens egen familj som berättat för nyhetsbyrån TT om bortgången.

Tidigare i höstas blev artisten nedsövd efter att ha genomgått en stor hjärtoperation.

Läget uppgavs i september vara stabilt, men kritiskt.

Framgångsrik karriär

Lasse Berghagen hade en mycket framgångsrik karriär och upptäcktes redan som 19-åring på en musikfest i Enköping.

Sin första skiva gav han ut 1965 och fyra år senare kom den ikoniska sången “Teddybjörnen Fredriksson”.

Artisten är också mycket känd för att ha varit programledare för Allsång på Skansen mellan 1994 och 2003 där han gjorde stor succé med tittarsiffror på över två miljoner.

Flera utmärkelser

Under sin aktiva karriär belönades Lasse Berghagen även med många fina priser och utmärkelser.

Bland annat tog han emot S:t Eriksmedaljen av Stockholms stad 2002.

År 2011 tilldelades Berghagen TV-kristallen för programmet Så mycket bättre som utsågs till årets bästa underhållningsprogram.

På svensktoppen

I början av sin musikkarriär hade han tre melodier på svensktoppen:

- Gunga gunga (1969)

- Teddybjörnen Fredriksson (1969)

- En enkel sång om frihet (1970)

Foto: Frankie Fouganthin

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen