Larm om Ryssland – 25 procent av en hel bransch nära konkurs

2024 12 22

De ekonomiska utmaningarna fortsätter att slå mot Ryssland.

Tidigare har uppgifter kommit om att den ryska flygindustrin är i kris.

Nu ser det ut som att ytterligare en bransch har fått det mycket svårt.

Detta i samband med den höga inflationen och det höga ränteläget som för närvarande råder i Ryssland.

25 procent av branschen

Var fjärde ryskt köpcentrum uppges vara nära konkurs.

Detta uppger branschorganisationen för köpcentrum i Belarus, Ryssland och Kazakstan, rapporterar E24 och Kyiv Independent.

Prognosen kommer samtidigt som Ryssland står inför rekordhöga ränte- och inflationstakter i en pågående ekonomisk kris.

Flera bidragande faktorer

Det finns flera faktorer som bidrar till krisen i branschen.

Bland annat har det att göra med att stora utländska företag lämnade landet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina, stigande driftskostnader och ökad konkurrens från marknadsplatser på nätet.

En betydande ökning av räntorna på kommersiella lån, som drivits på av centralbankens politik, har förvärrat de finansiella svårigheterna.

Ambassader skadade

Samtidigt som den ryska ekonomin står inför utmaningar så fortsätter Vladimir Putin att bomba ukrainsk mark.

Enligt tankesmedjan Institute for the Study of War har flera ambassader skadats i samband med nya ryska attacker.

Iskander och nordkoreanskt

ISW förklarar.

– Ryska ballistiska missiler skadade flera ambassader i centrala Kiev på morgonen den 20 december.

– Det ukrainska flygvapnet rapporterade att ryska styrkor avfyrade fem ballistiska robotar av typen Iskander-M/Nordkoreansk KN-23 mot Kyiv City på morgonen den 20 december och att ukrainska styrkor sköt ned alla fem, men att missilrester skadade infrastruktur i Kyiv City och orsakade civila dödsfall.

Det ukrainska utrikesministeriets talesperson Heorhiy Tykhyi uppgav att den ryska missilattacken skadade flera ambassader i en och samma byggnad, inklusive ambassaderna för Albanien, Argentina, Montenegro, Nordmakedonien, Palestina och Portugal.

Foto: T. Mossholder resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Expert hävdar: Elon Musk på väg att bli galen – “mår inte bra”

2025 03 13

Professorn och författaren Seth Abramson påstår att Elon Musk “saknar mental stabilitet för att vara involverad i regeringen”.

Seth Abramson, som bland annat skrivit en bok om Elon Musk och jobbat för tidningar som Washington Post, Newsweek och The Guardian, menar att techmiljardären är på väg mot ett sammanbrott.

– I egenskap av Musk-författare berättade jag för er att han höll på att bli galen. Orsaken var en kombination av depression, stress, medicinmissbruk och användning av illegala droger, skriver Abramson på X.

"Ta bort honom från internet"

Det framgår inte i Abramsons inlägg om professorn drar sina slutsatser av att ha träffat Musk personligen.

Inte heller om han har tagit del av några läkarjournaler eller andra uppgifter som utifrån medicinsk grund beskriver entreprenörens hälsa.

Seth Abramson menar dock att de inlägg som Elon Musk skriver och delar på sociala medier utgör underlag för teorin.

– Hans Twitter-flöde (numera X, red. anm.) är ett bevis på denna störning. Någon som bryr sig om honom måste ta bort honom från internet permanent, menar experten.

"Mår dåligt"

Ett av Abramsons exempel är när Musk häromdagen kallade senatorn Mark Kelley, som tjänstgjort i USA:s militär i 25 år, för "förrädare" efter han besökt Ukraina och uppmanat Vita huset att fortsätta stödja det krigsdrabbade landet.

– En del av Musks förvirring tycks vara en ökad lojalitet gentemot Kreml, menar Abramson.

– Det råder inget tvivel om att Musk nu saknar mental stabilitet för att vara involverad i regeringen, och att hans offentliga och privata uppträdande som en del av regeringen kostar liv, jobb och betydande skador för USA:s förtroende. Han mår dåligt och vi kan alla se det, skriver Abramson också.

Använder ketamin

Elon Musk har tidigare förklarat öppet att han använder den i Sverige narkotikaklassade medicinen ketamin, vars bieffekter exempelvis kan vara desorientering och aggressivt beteende.

– Ketamin hjälper en att komma ur ett nedstämt tillstånd, sade Musk i en tv-intervju med Don Lemon 2024, och tillade att det är bättre för aktieägarna om han använder drogen.

Musk har dock förnekat att han missbrukar medicinen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen 


Högst oväntat tillskott i Ukrainas militär – ”deltar i beskjutningen”

2025 03 13

Ett mycket sällsynt videoklipp har börjat cirkulera på sociala medier.

Bilderna uppges vara tagna och producerade av kinesisk statlig media.

I filmen framträder kinesiska reportrar som deltar i en ukrainsk beskjutning av ryska positioner, rapporterar Newsweek som studerat klippet.

Se video längst ned i texten.

Mycket ovanligt

Den 24 sekunder långa videon ska vara inspelat 6 mars i år. I klippet syns hur en kinesisk journalist följer trupper som avfyrar flera skott från ett ukrainskt raketsystem.

Uppgifterna beskrivs som mycket sällsynta.

Kina är i många avseenden Rysslands närmast allierade och har i allra högsta grad bidragit till att hålla igång både den ryska krigsmaskinen och dess ekonomi sedan invasionen av Ukraina för tre år sedan.

Att reportrar från den mycket hårt kontrollerade kinesiska statsmedian sluter upp bakom Ukraina på slagfältet måste därmed betraktas som mycket oväntat.

"Deltog till och med i beskjutningen"

Den amerikanska tidningen hänvisar till en estnisk källa, som lagt upp klippet under namnet “WarTranslated” på X (tidigare Twitter).

– Kinesiska journalister har oväntat filmat ett reportage med Ukrainas väpnade styrkor för första gången – och till och med deltagit i att beskjuta ryska positioner, framhålls i inlägget.

– Det är första gången som representanter för det här mediet har arbetat med den ukrainska armén. Tidigare har de uteslutande filmat rapporter med ryska trupper, står det vidare.

Uppgifter: på väg in i kriget för Rysslands räkning

Varken Kina, Ukraina eller Ryssland har kommenterat det anmärkningsvärda klippet som cirkulerar.

Samtidigt som Kina velat framhålla sig som en neutral part har det spekulerats i om den Putinallierade diktaturen i själva verket är på väg in i kriget – men då på Rysslands sida.

Det rapporterade den statsägda ukrainska tv-kanalen UATV förra veckan.

Tv-kanalen hänvisar till uppgifter från Center for National Resistance – en organisation som ukrainska specialstyrkor upprättade kort efter den ryska invasionen 2022.

– Kina uppges förhandla med Ryssland om att landets militär ska delta i kriget mot Ukraina, på samma sätt som Nordkorea hjälpt Ryssland, uppger UATV.

Här är videon

Se videon med det kinesiska reporterteamet genom att klicka här (länk till Newsweek).

Foto: WarTranslated på X

Text: Redaktionen