Larm om mycket smittsam sjukdom i Stockholm

2023 08 31

Flera fall av en mycket smittsam virussjukdom har konstaterats i Sveriges huvudstad.

Det uppger Region Stockholm i ett pressmeddelande.

Det handlar om virussjukdomen mässling, som är mycket ovanlig i Sverige.

Tre fall av mässling har konstaterats i Stockholm de senaste veckorna.

– Det finns en direkt eller indirekt koppling till utlandsresa för samtliga. Fallen har antingen varit ovaccinerade eller haft ett osäkert skydd mot mässling, framhåller Region Stockholm.

Smittspårning

Efter de bekräftade fallen av virussjukdomen har en omfattande smittspårning inletts.

– Sjukvården kontaktar berörda, betonar Region Stockholm.

Kan bli mycket allvarlig

Vid ett insjuknande i mässling uppstår flera symptom.

– Det är en mycket smittsam virussjukdom som bland annat orsakar hög feber och utslag på kroppen, framhåller Vårdguiden 1177 på sin hemsida.

Andra symptom är ögonirritation och en tilltagande besvärlig torrhosta.

Sjukdomen är allvarlig, i värsta fall kan den vara livshotande.

Det tar vanligtvis cirka två veckor innan samtliga symptom är borta.

Inkubationstiden, det vill säga tiden från smittillfället till att man blir sjuk, är cirka två veckor.

Ökar globalt

Sverige har generellt ett gott skydd mot mässling, eftersom vaccin mot sjukdomen ingår i vaccinationsprogrammet för barn.

Antalet fall av mässling har dock ökat globalt de senaste åren.

En bidragande orsak till detta är ineffektiva eller otillräckliga vaccinationsprogram, enligt organisationen Läkare utan gränser.

År 2019 rapporterades den högsta siffran av mässlingsfall på 23 år. Över 200 000 personer förlorade livet i sjukdomen.

 Ökar i höginkomstländer

Antalet fall av mässling har även noterat en uppgång i länder där tillgång till vaccin inte är ett problem.

I Europa har antalet sjuka ökat de senaste åren. 

Anledningen till detta är att ett växande antal föräldrar har börjat avstå från att vaccinera sina barn.

– År 2022 var antalet mässlingsutbrott i världen dubbelt så många som året innan. 1 av 5 barn var inte vaccinerade mot mässling år 2021, och riskerar således att smittas, rapporterar FN:s barnrättsorganisation Unicef.

Arkivfoto: Region Kronoberg

Text: Redaktionen


Här är nya prislappen på kaffe

2026 03 27

Den 1 april väntas matpriserna sjunka i hela Sverige.

Detta eftersom momsen på mat halveras från 12 till 6 procent.

Sveriges matjättar har garanterat att prissänkningarna kommer att märkas.

Men Karin Brynell, vd för Svensk dagligvaruhandel, tror att många konsumenter har för höga förväntningar.

– Man kan ha högre förväntningar på momssänkningen än vad den kommer leverera, säger hon till TV4.

Hon hänvisar till den nya prislappen på kaffe som snart kommer att dyka upp i butikerna. Om ett kaffepaket kostar 90 kronor är tio kronor moms. När momsen halveras kommer kaffepaketet kosta 85 kronor.

– Priserna har ju gått upp mycket, men om man tänker på alla steg i kalkylen så är det viktigt att förstå att varje kategori har sin logik, säger Brynel till tv-kanalen.

Bönderna slår larm

Samtidigt flaggar Sveriges bönder för nya prishöjningar på grund av kriget i Mellanöstern.

– Samtidigt som staten sänker momsen gör världsläget att det finns ett stort behov av att höja priserna för att kompensera bönderna, säger Palle Borgström ordförande på Lantbrukarnas Riksförbund, till EFN.

”Stort behov av prishöjning”

Palle Borgström hänvisar till att böndernas kostnader har ökat kraftig på grund av prishöjningar på drivmedel, gödsel och el.

Samtidigt har regeringen tillsatt en matpriskommission som ska säkerställa att den tillfälliga sänkningen av matmomsen leder till billigare livsmedelspriser.

– Nu är vi dock i ett läge med stort behov av prishöjning för att kompensera för ökade kostnader. När prishöjningen slår mot hela energisidan drabbar det också förädlingssidan och detaljhandeln, säger Borgström till kanalen.

LÄS MER: S och SD stoppar löneregel för anställda 

Matpriskommissionens uppdrag

Konsumentverket och Konjunkturinstitutet ansvarar för den så kallade matpriskommissionen. De ska bland annat:  

  • Följa och analysera livsmedelsprisernas utveckling.
  • Analysera om den tillfälliga momssänkningen på livsmedel får fullt genomslag på livsmedelspriserna.
  • Bedöma i vilken utsträckning andra faktorer har bidragit till prisutvecklingen.

LÄS OCKSÅ: Två produkter ”flyger av hyllorna” – anstormning till Power 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen