08jan26

SVERIGE: Lär avisera chockhöjning på matpriser

2023 07 17

Svenska livsmedelsbutiker kan chockhöja sina matpriser inom en snar framtid.

Frågan har den senaste tiden hängt i luften.

Och nu på måndagsförmiddagen kommer svaret.

Det blir inget förlängt spannmålsavtal mellan Ukraina och Ryssland, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

Chockhöjningar i Sverige

Avtalet har syftat att säkerställa export av spannmål från Ukraina till resten av världen trots att Putins krig i landet pågår för fullt.

Samma avtal gick ut idag, måndag.

Och nu väljer Ryssland alltså att inte förlänga det – på grund av att man anser att sina önskemål inte uppfyllts.

Som konsekvens lär matpriserna chockhöjas i stora delar av världen och inte minst här hemma i Sverige.

– Om man inte får till ett avtal, så har vi ett allvarligare läge, säger Lars-Erik Lundqvist som näringspolitisk expert på Lantbrukarnas riksförbund, LRF, till Expressen.

Bröd och kött

Bröd och mjöl pekas ut som några livsmedel vars priser kommer att skjuta i höjden.

I kombination med torkan i maj och juni har man en riktigt dålig skörd att falla tillbaka på, skriver Expressen.

Men även köttpriser lär stiga kraftigt då fodret till djuren också blir dyrare.

– Allt är styrt av världsmarknadspriser. Oavsett om vi köper spannmål från Ukraina, eller inte. Om priserna höjs på världsmarknaden går också de svenska priserna upp, säger Karin Brynell till samma tidning.

Hon är vd på branschorganisationen Svensk dagligvaruhandel.

Putin ställer ultimatum

Enligt Ryssland kommer man att aktivera avtalet igen så snart Putins krav uppfylls.

Kraven handlar bland annat om att ryska banker ska få tillgång till det internationella Swift-systemet som kopplar samman över 11 000 banker i mer än 200 länder.

Avtalet togs fram efter att Ryssland inledde en blockad mot Ukrainas hamnar förra året.

Drygt 20 miljoner ton spannmål låstes in vilket ledde till stora konsekvenser för livsmedelsförsörjningen i framför allt en rad utvecklingsländer.

– Han använder i princip hunger som vapen och behovet av mat för världens fattigaste länder, sade Storbritanniens dåvarande utrikesminister Liz Truss till Sky News i samband med krisen.

Foto: Icagruppen resp Coop Sverige

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Var tredje person missar regeln – körkortet ryker direkt

2026 03 17

Transportstyrelsen återkallade nästan 40 000 körkort under fjolåret.

Totalt fattade myndigheten beslut om att dra kortet 39 949 gånger, visar ny statistik som släpps på tisdagen.

Det är den högsta siffran någonsin, med undantag för pandemiåren, och en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024.

– Antalet körkortsåterkallelser på grund av allvarliga trafikförseelser ökar. Det handlar vanligtvis om grova fortkörningar men kan också bero på exempelvis att man kört mot rött ljus eller inte hållit tillräcklig avstånd till framförvarande fordon, säger Benny Carlstedt-Duke, verksamhetsspecialist på Transportstyrelsen, i en kommentar.

"Blir av med körkortet direkt"

När det gäller den sistnämnda regeln om att inte hålla avstånd är det många som gör sig skyldiga. 

Faktum är att var tredje bilist bryter mot den, enligt en stickprovsundersökning som gjordes av TV4 och trafikpolisen i somras.

– Han där blir av med körkortet direkt, förklarar trafikpolisen Joakim Abrahamsson för kanalen när han visar ett klipp med en förare som inte håller avstånd.

Hade kunnat ta hundratals varje dag

Undersökningen genomfördes på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34, alltså drygt var tredje bilist, för kort avstånd till bilen framför.

– Hade vi haft resurser så hade det varit hundratals bilister per dag bara här på E6:an som vi hade kunnat både bötfälla och omhänderta körkortet ifrån, sade Joakim Abrahamsson i samband med kartläggningen.

LÄS MER: Åkeri i konkurs

Borde dubblas på vintern

Den så kallade tresekundersregeln används för att bedöma om man har tillräckligt stort avstånd till fordonet framför.

Man väljer ut en punkt, exempelvis en vägstolpe, och räknar sekunder från att fordonet framför passerar punkten, till att man själv passerar den. Avståndet bör vara minst tre sekunder, enligt den traditionella rekommendationen.

På vintern bör den dock dubblas, enligt riskexperten Magnus Holmberg på Umeå Trafiksäkerhetscenter.

– Tresekundersregeln håller inte på vinter, ta ut det dubbla kanske. Ta ut tillräckligt avstånd, har han sagt till SR.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord idag måndag – nya prislappen vid pump

Foto: K. Eliason

Text. Redaktionen


17 mars 2026

Enormt ras i USA – “detta saknar motstycke”

2026 03 17

En tillbakagång “utan motstycke” sker just nu i USA.

Det konstaterar V-Dem Institutet vid Göteborgs universitet på tisdagsmorgonen.

Under 2025 befann sig nästan en fjärdedel av världens länder i en demokratisk tillbakagång.

Ett av dem är USA, framgår av rapporten.

“Saknar motstycke”

I rapporten konstateras att flera västerländska demokratier just nu går igenom en demokratisk tillbakagång.

I USA rör det sig om ett ras som “saknar motstycke”.

– Den amerikanska administrationen har undergrävt de institutionella maktbalanserna, politiserat statsförvaltning och tillsynsorgan, säger professor Staffan I Lindberg i ett pressmeddelande.

– Den har även utövat påtryckningar mot rättsväsendet samtidigt som den angripit media, akademin, medborgerliga friheter och kritiker av administrationen.

Snabbare än någon annan demokrati

Den amerikanska demokratin befinner sig enligt rapporten nu i en “betydligt snabbare nedgång än någon annan demokrati i modern tid”.

På endast ett år har USA:s värde i V-Dems Liberal Democracy Index minskat med 24 procent.

Samtidigt har landets globala ranking fallit från 20:e till 51:a plats av 179 länder.

Läs mer: Lavrov hånar Trump – med årets hyckleri

“Koncentration av makt”

President Donald Trumps andra mandatperiod kan enligt rapporten sammanfattas som en “snabbt genomförd koncentration av makt till presidentämbetet”.

– De amerikanska mellanårsvalen under 2026 kommer att bli ett avgörande test för kvaliteten på valsystemet och för den amerikanska demokratin. USA kommer att falla ytterligare om även val-indikatorerna försämras, säger Staffan I Lindberg.

Mer positivt

Mer positivt är att totalt 18 länder genomgår demokratisering.

Brasilien och Polen fortsätter sina demokratiseringsprocesser – och Botswana, Guatemala och Mauritius är de tre nya demokratiserande länder som identifieras i 2025 års data.

Läs mer: Trump struntar i katastrofsiffror – ”Vi tjänar på det”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text. Redaktionen