JUST NU: Långa köer vid Mongoliets gräns – Flyr från flera ryska delstater

2022 09 25

Tusentals människor strömmar nu över Rysslands gräns in i Mongoliet.

Bara vid en enda gränsövergång har sedan i onsdags mer än 3 000 personer flytt från Ryssland in i Mongoliet och nu kommer rapporter om allt längre köer av ryssar som desperat försöker lämna landet.

Håller upp ryska pass

– Långa köer av fordon ses vid gränsövergångarna mellan Ryssland och Mongoliet eftersom människor försöker fly undan ordern om mobilisering, uppger nyhetsbyrån AFP.

Många ryssar är kritiska till kriget och vill vare sig döda ukrainare eller själva riskera att dödas.

Chefen vid gränsövergången i staden Altanbulag berättar att mer än 3 000 ryssar har tagit sig in i Mongoliet från Ryssland de senaste fyra dygnen.

– Köer med människor som håller upp ryska pass finns utanför migrationsavdelningen vid gränsövergången, enligt AFP.

Första gången sedan 1940-talet

Omkring 2 500 av de 3 000 personerna har varit män och cirka 500 har varit kvinnor och barn.

– De flesta är unga personer som tar sig över gränsen med sina föräldrar, säger gränschefen.

Människorna flyr undan den ryska diktatorns besked om att Ryssland för första gången sedan andra världskriget beordrar delar av den manliga halvan av befolkningen att mobiliseras till diktatorns brutala krig.

Släpas ut mitt i natten

Rapporter gör gällande att den ryska militären släpar ut människor från deras hem mitt natten och att såväl sjuka som äldre med tvång ska sändas till kriget.

Rysslands diktator har även i stor utsträckning riktat in sig på att sända minoriteter och män långt ifrån huvudstaden Moskva till kriget.

Flyr från flera ryska delstater

Invånare i de intilliggande ryska delstaterna Tuva, Burjatien, Irkutsk och Jaroslavl försöker fly undan den uppenbara risken att dödas i Rysslands anfallskrig mot Ukraina genom att ta sig in i Mongoliet.

– Ryska medborgare kan besöka Mongoliet och stanna utan visum under 30 dagar, uppger AFP.

– Och de kan förlänga sin vistelse med ytterligare 30 dagar om de vill.

Över 8 000 ryssar har redan flytt in i Finland men Estland, Lettland och Litauen har stängt sina gränser.

Protester i 32 städer

Även Finland avser att skärpa sina restriktioner för att hindra ryssar att ta sig in i landet.

En annan populär destination för mängder av ryssar som flyr sitt land är Turkiet.

Protesterna i Ryssland är omfattande. Under söndagen har över 700 personer gripits i 32 olika städer i Ryssland i samband med protester mot den ryska diktaturens mobilisering, uppger The Guardian.

Text: Redaktionen 


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 27

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen


27dec2025

Pressad Putin erkänner – ”fienden har övertag”

2025 12 27

Rysslands diktator Vladimir Putin är pressad.

Pressen kommer både från den egna befolkningen och från omvärlden.

Länderna i väst arbetar febrilt på att ta fram ett nytt fredsavtal som kan accepteras av både Ryssland och Ukraina.

Den senaste planen har ratats av Kreml.

– Moskva betraktar 20-punktsplanen som en utgångspunkt för vidare förhandlingar, eftersom den saknar krav som är viktiga för Ryssland, säger en källa nära Kreml till Bloomberg.

”Fienden har övertag”

Under det snart fyraåriga kriget har också ett informationskrig utkämpats.

Kreml har ofta hävdat stora framgångar på slagfältet.

Samtidigt har analyser från Ukraina och länderna i väst vittnat om stora förluster och förhållandevis små landvinningar för den ryska krigsmakten.

Och nu erkänner Vladimir Putin att den ryska militären ligger efter den ukrainska inom ett visst stridsområde, vilket sätter press på Ryssland att skynda på utvecklingen.

– Fienden har ett övertag i detta segment, säger han, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Halkar efter

Det handlar om striderna som Ukraina utkämpar med hjälp av attackdrönare.

Den ryske diktatorn slår fast att Ryssland ligger efter sin motståndare inom drönartekniken.

– Ryssland erkänner att de halkat efter inom tunga drönare på grund av Ukrainas aktiva användning av sådan teknik. Som svar på detta har den ryska militären börjat utveckla nya plattformar för godstransport och potentiellt anfallsuppdrag, uppger tidningen.

Massiva attacker

Samtidigt kommer rapporter om att Ryssland genomfört massiva attacker mot Ukraina det senaste dygnet.

Bland annat mot Kiev som varit huvudmålet för nattens attacker, uppger president Volodymyr Zelenskyj.

Attackerna har resulterat i stor förstörelse och stora delar av staden är utan ström och värme.

– Om Ryssland gör till och med jul- och nyårsperioden till en tid av förstörda hem och kraftverk, då kan denna sjuka aktivitet bara besvaras med verkligt starka åtgärder, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, rapporterar tidningen.

– Amerika har denna kapacitet. Europa har denna kapacitet. Många av våra partners har denna kapacitet. Nyckeln är att använda den.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen