Land stämmer Google – efter Trumpbråk

2025 05 09

Sökjätten Google stäms nu av ett helt land.

Trumpadministrationen har orsakat en rad kontroverser de senaste månaderna.

En av dem har lett till storbråk mellan Google och ett av USA:s grannländer.

Landet väljer nu att stämma Google.

”Stämningsansökan har lämnats in”

Det handlar om Mexiko, som nu har bestämt sig för att stämma sökjätten Google.

Det meddelar landets president Claudia Sheinbaum, rapporterar The Guardian.

Anledningen är att Google är ändrat namnet på Mexikanska golfen till ”Amerikanska golfen” för användare av Google Maps i USA.

– Stämningsansökan har redan lämnats in, säger Sheinbaum på en presskonferens, enligt tidningen.

Bakgrunden är att USA:s president Donald Trump har bestämt att USA kommer att kalla Mexikanska golfen för ”Amerikanska golfen”.

Kritiserar Google

Mexiko har motsatt sig detta och redan tidigare hotat med rättsliga åtgärder.

Och nu har landet alltså bestämt sig för att stämma Google.

Mexikos president menar dessutom att USA:s regering bara har bytt namn på den amerikanska delen av golfen.

– Den amerikanska regeringen kallar bara den delen av den amerikanska kontinentalsockeln för Amerikanska golfen, inte hela golfen, eftersom den inte skulle ha befogenhet att namnge hela golfen, säger hon.

Google har avfärdat kritiken och påpekat att de ofta ändrar namn på geografiska platser när myndigheter bestämmer sig för att göra det.

”América Mexicana”?

Ändringen till ”Amerikanska golfen” gäller dock bara i USA, även om övriga världen kan se detta alternativa namn inom parentes efter namnet Mexikanska golfen.

Claudia Sheinbaum har också, som en provokation riktad mot Donald Trump, föreslagit att USA ska kallas för ”América Mexicana”, alltså Mexikanska amerika, enligt tidningen.

Donald Trumps USA har haft en spänd relation till de båda grannländerna Mexiko och Kanada ända sedan Trump återvände till Vita huset i januari 2025.

Foto: Pawel Czerwinski

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 20

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 januari 2026

Jättefabriker stängs ned – rysk gigant drar i handbromsen

2026 01 20

Larmen från den ryska ekonomin avlöser varandra.

Den inhemska produktionen har lidit stor skada av hårda sanktioner från väst och svikande efterfrågan på grund av den haltande ekonomin i landet.

Nu kommer beskedet att en av Rysslands företagsgiganter tvingas att stänga ner produktionen i två fabriker.

Rysslands största producent

Det är Ryssland störst producent av cement som nu tvingas till ett krisdrag.

Cemros holding har stängt produktionen i två fabriker i regionerna Belgorod och Ulyanovsk, rapporterar The Moscow Times med hänvisning till ett uttalande från en representant för företaget.

– En annan fabrik i regionen Lipetsk har gått över till begränsad produktion.

Brist på efterfrågan

Bakom beslutet att stänga produktionen ligger minskad efterfrågan.

Anledningen är den stora nedgången i bostadsbyggandet, men också att utländska producenter konkurrerar ut de ryska.

Bland annat producenter från Belarus och Iran.

– Cemros betonar att utländska företag sänker priserna till nivåer under kostnaden för rysk produktion, vilket gör driften av vissa anläggningar ekonomiskt olönsam, uppger tidningen.

LÄS MER: Uppgifter: Putin redo – ska kalla in hundratusentals

Cemros

Cemros är den största cementproducenten i Ryssland och står för ungefär en tredjedel av marknaden med en produktion på omkring 21 miljoner ton varje år.

Företaget har 18 fabriker och 30 stenbrott i 13 olika ryska regioner. 

Redan i oktober 2025 tvingade den minskade efterfrågan företaget att minska arbetsveckorna till fyra dagar för sina anställda på grund av arbetsbrist och ekonomiska svårigheter.

Varnade i december

I förra månaden gick Cemros avdelningschef Denis Usoltsev ut och varnade för att den minskande efterfrågan skulle tvinga ryska cementföretag att stänga.

Han efterfrågade också statligt stöd till industrin, vilket ännu inte har kommit.

Cementförbrukningen i Ryssland minskade, enligt företaget, med omkring tio procent under 2025, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Polen kan agera mot Ryssland – inom 48 timmar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen