Land stämmer Google – efter Trumpbråk

2025 05 09

Sökjätten Google stäms nu av ett helt land.

Trumpadministrationen har orsakat en rad kontroverser de senaste månaderna.

En av dem har lett till storbråk mellan Google och ett av USA:s grannländer.

Landet väljer nu att stämma Google.

”Stämningsansökan har lämnats in”

Det handlar om Mexiko, som nu har bestämt sig för att stämma sökjätten Google.

Det meddelar landets president Claudia Sheinbaum, rapporterar The Guardian.

Anledningen är att Google är ändrat namnet på Mexikanska golfen till ”Amerikanska golfen” för användare av Google Maps i USA.

– Stämningsansökan har redan lämnats in, säger Sheinbaum på en presskonferens, enligt tidningen.

Bakgrunden är att USA:s president Donald Trump har bestämt att USA kommer att kalla Mexikanska golfen för ”Amerikanska golfen”.

Kritiserar Google

Mexiko har motsatt sig detta och redan tidigare hotat med rättsliga åtgärder.

Och nu har landet alltså bestämt sig för att stämma Google.

Mexikos president menar dessutom att USA:s regering bara har bytt namn på den amerikanska delen av golfen.

– Den amerikanska regeringen kallar bara den delen av den amerikanska kontinentalsockeln för Amerikanska golfen, inte hela golfen, eftersom den inte skulle ha befogenhet att namnge hela golfen, säger hon.

Google har avfärdat kritiken och påpekat att de ofta ändrar namn på geografiska platser när myndigheter bestämmer sig för att göra det.

”América Mexicana”?

Ändringen till ”Amerikanska golfen” gäller dock bara i USA, även om övriga världen kan se detta alternativa namn inom parentes efter namnet Mexikanska golfen.

Claudia Sheinbaum har också, som en provokation riktad mot Donald Trump, föreslagit att USA ska kallas för ”América Mexicana”, alltså Mexikanska amerika, enligt tidningen.

Donald Trumps USA har haft en spänd relation till de båda grannländerna Mexiko och Kanada ända sedan Trump återvände till Vita huset i januari 2025.

Foto: Pawel Czerwinski

Text: Redaktionen


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 12 09

Under hela vecka 50 råder det nationell trafikvecka i Sverige.

Det innebär att hela landet kommer att kunna märka av en ökad polisnärvaro på vägarna.

Fokus just den här veckan är nykterhet i trafiken.

– Rattfylleri dödar, hjälp oss stoppa det, framhåller Polisen södra Roslagen på sociala medier och fortsätter:

Under nationell trafikvecka vecka 50 (8–14 december) gör polisen extra nykterhetskontroller i hela landet. Alkohol och droger ligger bakom många av årets 174 dödsolyckor.

"Ska bort från vägarna"

Polisen genomför cirka tio nationella trafikveckor om året. Fokuset skiftar och kan vara exempelvis hastighetskontroller eller att upptäcka kriminell aktivitet i trafiken.

Den här veckan handlar det alltså om nykterhet.

– Onyktra förare utsätter både sig själva och andra för livsfara. Våra kontroller ska få bort dem från vägarna – och rädda liv, understryker polisen.

Uppmaningen: tipsa polisen

Polisen går samtidigt ut med en uppmaning till svenskarna. Om du misstänker att någon kör påverkad – tipsa polisen.

– Varje dag kör tusentals påverkade av droger eller alkohol i trafiken, skriver polisen i skånska Klippan på Facebook.

– Tillsammans räddar vi liv. 

Vill du tipsa polisen om någon som kör eller kommer att köra berusad kan du ringa 114 14. Är situationen akut, ring 112.

– Kom ihåg att lämna så mycket information du kan om fordon, tidpunkter, resväg med mera. Du kan vara anonym, uppmanar polisen.

LÄS MER: ”Fullständig katastrof” för alla som vill sälja bilen

Därför informerar polisen i förväg

Visionen för myndighetens trafiksäkerhetsarbete är att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafiken. Att öka andelen nyktra förare beskrivs som ett prioritet i frågan.

Sedan ett tag tillbaka väljer dessutom polisen i förväg att informera om insatserna, vilket har visat sig vara effektivt.

Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt, har Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen, tidigare sagt.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


08dec25

Rysk kollaps

2025 12 09

Rysslands oljeexport kollapsar.

Trots att landet lockar handelspartners med rekordstora rabatter har exporten minskat avsevärt, rapporterar oberoende Moscow Times.

Särkskilt tydlig är nedången i exporten till den viktiga handelspartnern Kina. Detta trots att Ryssland säljer sin råolja till Kina med en rabatt på 5–6 dollar per fat jämfört med referenspriset på Brentolja.

Enligt analysföretaget Kpler handlar det om en rysk kollaps.

Landets sjöburna oljetransporter till Kina sjönk till under 800 000 fat per dag i november – den lägsta nivån sedan februari 2022.

– Jämfört med oktober har exporten minskat med 30–40 procent, eller med 400–500 000 fat per dag, rapporterar Moscow Times med hänvisning till Kplers statistik. 

Amerikanska sanktioner

USA:s sanktioner mot de statliga ryska oljebolagen Rosneft och Lukoil ligger bakom det kraftiga raset.

Indien, Kina och Turkiet – som tillsammans står för omkring 95 procent av den totala importen av rysk råolja – har pausat eller minskat importen på grund av rädsla för sekundära sanktioner och svartlistning..

– Kinas statligt ägda raffinaderier för en konservativ sanktionspolitik och väntar sannolikt på att se hur indiska raffinaderier reagerar eller på att dammet ska lägga sig, säger Kpler-analytikern Johannes Rauball till Moscow Times.

LÄS MER: Jätteattack mot rysk stad – ”70 procent förstört”

Lång trend

Raset i november är en förlängning av en nedåtgående trend för Ryssland. Oljeexporten minskade även i september och oktober.

Omsvängningen på oljemarknaden är ett hårt slag mot den ryska krigskassan. Exporten av olja är avgörande för Kremls finansiering av kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: “Värsta vi någonsin sett” – republikaner skyller på Trump

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen