JUST NU: Läkarnas tre råd för att minska smittorisken i jul

2022 12 20

Smittspridningen ökar nu kraftigt och många undrar hur man ska göra till julhelgen.

På lördag och är det julafton och då träffar många tjocka släkten över generationsgränserna.

Kraftig smittspridning

Barnbarn, föräldrar, farmor och farfar, mormor och morfar, syskon, kusiner och alla tänkbara kombinationer träffas och umgås nära varandra under julhelgen.

Dessvärre sammanfaller firandet med en kraftig ökning av smittspridningen och det är inte bara en sjukdom som härjar utan tre:

- Corona

- Influensan

- RS-viruset

Höga dödstal

Vid julen 2020 bröt många med mångåriga traditioner och vågade inte träffa nära och kära på grund av coronasmittan.

Restriktioner och varningar klargjorde att det kunde vara förenat med livsfara att bryta mot reglerna och dödstalen var höga.

Nu klassas inte längre pandemin som samhällsfarlig men oron stiger i samband med att läget blivit allt allvarligare de senaste dagarna.

630 patienter vårdas

I Region Stockholm har fyra av sex akutsjukhus gått upp i stabsläge och antalet patienter som vårdas för covid-19 har ökat markant.

– Totalt vårdas nu 630 patienter med covid-19 på sjukhus eller inom geriatrisk vård visar nya siffror från Region Stockholm, uppger SVT.

Det är en ökning med 108 patienter på en vecka.

Tre viktiga råd

Smittskyddsläkare Thomas Wahlberg i Västra Götalandsregionen går nu ut med tre viktiga råd som man ska tänka på för att minska smittorisken i jul.

1, Man ska vara frisk om man träffar andra personer.

2, Man ska vara vaccinerad. Det innebär att man har fått minst tre doser.

3, Äldre personer som man träffar ska ha tagit sina påfyllnadsdoser. Det innebär fyra doser eller mer.

Dessa råd uppger han till DN.

Ovaccinerade i riskzonen

– Är man inte vaccinerad, då bör man vara extra försiktig, säger han till tidningen.

Svenska folket uppmanas att ha en Plan B inför julfirandet och är man lite förkyld så skall man stanna hemma den här julen enligt experter.

– I vanliga fall kanske man går iväg om man är lite förkyld – det har vi gjort innan pandemin, säger smittskyddsläkare Maria Rotzén Östlund i Stockholm till SR.

– Men den här julen så ska man inte göra det, säger hon.

– Och därför är det inte en riktigt normal jul.

På julafton

Hon menar att vaknar man på julaftons morgon och känner sig lite förkyld så får man avstå det stora släktfirandet och istället välja Plan B.

Folkhälsomyndigheten bedömer att den nya smittvågen av coronaviruset kulminerar i mitten av januari.

Foto: Region Uppsala

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen


Fullskaligt krig – hela världen kan påverkas

2026 10 09

– Nu är det verkligen fullskaligt krig.

Det säger Jo Jakobsen, expert på internationell politik och säkerhetspolitik, till Dagbladet.

Han hänvisar till konflikten i Jemen, som har eskalerat kraftigt under de senaste dagarna.

Jemenitiska regeringsstyrkor bekräftade på måndagen att de hade genomfört över tusen attacker och har inlett en offensiv mot huvudstaden Sanaa, som kontrolleras av den Iranstödda huthimilisen.

Saudiarabien attackerar

Regeringsstyrkorna stöds av Saudiarabien.  

Det saudiska flygvapnet har genomfört flera flyganfall mot rebellkontrollerade områden, samtidigt som de saudiskstödda regeringsstyrkorna försöker pressa tillbaka huthierna på marken.

Huthirebellerna har svarat med robot- och drönarattacker mot flera mål i Saudiarabien – bland annat ett stort oljeraffinaderi i södra delen av landet.

”Kommer märka av det”

Det föregående inbördeskriget i Jemen bröt ut 2014 innan en vapenvila slöts 2022.

Den här gången betraktas kriget i Jemen som mer än ett inbördeskrig.

Saudiarabien vädjar om stöd från USA, men den amerikanska militären vägrar hittills att delta i kriget. Samtidigt har både Turkiet och Pakistan skickat soldater och militära resurser till Saudiarabien för att bidra i insatsen mot huthimilisen.

Läs mer: UPPGIFTER: USA kan skriva massivt avtal med Ryssland 

Huthierna är i sin tur en nära allierad med Iran.

Jo Jakobsen menar att kriget i Jemen måste ses som en större del av konflikten i Mellanöstern. Han pekar på att Iran och dess allierade har hotat att stänga Bab al-Mandebsundet utanför Jemen.

En sådan aktion skulle påverka hela världen ekonomiskt.

– För att uttrycka det rakt ut, Jemen är initialt ointressant för många länder, men den här gången tror jag att vi kommer att märka av kriget mycket mer. Inte minst på grund av den effekt det kan ha på olje- och energipriserna, säger Jakobsen till tidningen.

Andra läser Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter 

Foto: J. Kingma resp B. Barrow

Text: Redaktionen