16dec25

Lägre elpriser väntar – massivt besked i dag onsdag

2025 12 16

Efter en långdragen process står det klart att kärnkraftverket Forsmark 1 kommer att kunna producera mer el till svenska hushåll.

En effekthöjning på totalt 100 MW har genomförts i två etapper. På årsbasis motsvarar höjningen en produktionsökning på närmare 800 miljoner kilowattimmar el, rapporterar Vattenfall.

Det handlar om en massiv höjning.

– På ett år handlar det om en produktionsökning som motsvarar ett tillskott som en medelstor svensk stad behöver eller mer än vad 200 000 lägenheter förbrukar årligen, framhåller Vattenfall i ett uttalande.

Forsmarks vd Jerry Westerstedt är mycket nöjd.

– Det här känns riktigt bra. Det är en milstolpe för Forsmark och F1-reaktorn. Anläggningen har den robusthet som krävs och de tekniska förutsättningarna är på plats. Vi kan nu inom kort erbjuda våra kunder mer, fossilfri och planerbar el, säger han.

Lägre elpriser

Höjningen väntas få tydliga effekter på elpriset.

Johan Börjesson, vice vd Forsmarks Kraftgrupp AB, har tidigare konstaterat att effekthöjningar bidrar till lägre elpriser.

–  Priset styrs av tillgång och efterfrågan och en mängd olika parametrar, men tillför vi mer el i systemet så påverkas priserna, har Börjesson sagt till SVT.

LÄS MER: Tung konkurs i bilbranschen 

Flera års arbete

Effekthöjningen på Forsmark 1 har genomgått en noggrann säkerhetsprövning. Både Strålsäkerhetsmyndigheten och Svenska kraftnät har genomfört analyser och lämnat klartecken.

– Det är ett glädjande besked då vi jobbat mot detta i många år. I samband med att Forsmark 1 fasar mot yttre nät efter årets revision så kommer anläggningen lägga sig på den nya effektnivån på 1120 MW, säger Mattias Sjöström, kontaktperson mot Svenska kraftnät på Forsmark.

– Nu får vi in ytterligare 50 MW i planerbar produktion på nätet, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Ukraina säger nej till USA 

Foto: Tomas Ärlemo Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


1 februari 2026

EXPERTER: Köp ny mobil snabbt – blir snart rekorddyrt

2026 02 01

Mobiltelefoner kan snart rusa i pris.

Mobiltelefoner kan snart bli betydligt dyrare än vad vi är vana vid.

Detsamma gäller surfplattor och datorer, varnar experter.

”Köp hellre för tidigt än för sent”

Priserna på mobiler och annan konsumentelektronik har redan börjat stiga, och framöver kan en riktig prischock vänta.

Det beror på att priserna på minne ökar, vilket i sin tur beror på AI-utvecklingen, rapporterar TV4.

De få tillverkare som finns är fullt fokuserade på att tillverka minneskretsar åt AI-jättarna.

– Microsoft, Google, Elon Musk med sitt X, Chatgpt och några till bygger stora datacenter för att förbättra sina tjänster och det gör att alla minneskretsar går dit just nu, säger Mattias Inghe, testredaktör på PC för Alla och M3, till kanalen.

Priset på minne riskerar att dubblas.

Det kan i sin tur leda till att teknikprylar blir 10-20 procent dyrare, enligt experten.

Han uppmanar inte folk att panikhandla, men tycker ändå att man ska slå till snabbt om man ändå vet vad man vill köpa.

– Den som tänkte köpa en laptop eller mobil: Gör det hellre för tidigt än för sent. Börja nu under våren att titta på vad du kan få tag på, säger Mattias Inghe till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Regim terrorstämplar Sveriges militär

”Omöjligt att inte höja priserna”

Det har kommit flera larm om att mobiler, surfplattor, datorer och andra teknikprylar riskerar att rusa i pris.

Enligt analysföretaget Trendforce har det redan blivit 8 till 10 procent dyrare att tillverka telefoner, har CNN rapporterat.

Störst kan effekten bli på billiga Android-telefoner, eftersom billiga produkter vanligtvis har mindre marginaler, enligt kanalen.

– Det kommer att vara nästan omöjligt för dem att inte höja priserna, säger Nabila Popal, forskningschef vid International Data Corporation, till kanalen.

Företag kan också komma att skjuta upp telefonlanseringar för att fokusera på dyra modeller som kan vara mer lönsamma, menar hon.

I Sverige hade priserna på ram-minne i december 2025 ökat med 220 procent under de tre senaste månaderna, visade siffror från Prisjakt, rapporterade Expressen.

LÄS OCKSÅ: Del av Storbritannien kan bli självständig - öppnar för folkomröstning

Foto: S. Buissinne

Text: Redkationen


6 oktober 2025

UPPGIFTER: Enormt svenskt paket på gång – kan innehålla “Meteor”

2026 02 02

Nya uppgifter pekar på att ett stort svenskt stödpaket är nära förestående.

Sverige är ett av de länder som har stöttat Ukraina allra mest under kriget mot Ryssland.

På söndagen kommer uppgifter om att Sverige förbereder ett enormt nytt stödpaket till Ukraina.

Enligt uppgifterna finns det diskussioner om att Sverige skulle kunna skicka såväl Gripen-plan som Meteor-robotar, rapporterar Ukrainska Pravda.

Nytt paket på gång

Sveriges försvarsminister Pål Jonson (M) har haft diskussioner med den ukrainska regeringen.

Enligt det ukrainska försvarsdepartementet förbereds just nu “ett av de största paketen” hittills.

– Den svenska sidan förbereder ett omfattande stödpaket, vilket kommer att inkludera luftvärnssystem och radarstationer tillverkade av Saab samt bidrag till den ukrainska försvarsindustrin i form av ytterligare system för elektronisk krigföring och drönare, inklusive drönare för långdistansattacker.

Kan innehålla “Meteor”

Sverige uppges även vara i diskussioner med Ukraina om att överföra Gripen-plan och Meteor-robotar.

– Parallellt arbetar parterna på att påskynda den gemensamma produktionen av ukrainska säkerhetslösningar på svensk mark.

Läs mer: ”Snart” – Ryssland ger jättebesked om Ukraina

Det är Meteor

Meteor är en avancerad radarstyrd jaktrobot med räckvidd “bortom det visuella området” som Saab beskriver som “överlägsen andra robotar av samma typ”.

– Den kan bekämpa luftmål autonomt, dag som natt, i alla väderförhållanden och till och med i miljöer med kraftig elektronisk krigföring, framhåller Saab.

Stort samarbete

Länderna som har arbetat tillsammans för att utveckla roboten är Sverige, Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Italien och Spanien.

– Ett störningsresistent zonrör och en dödlig spränggranatstridsdel med splitterverkan samverkar för att ge en hög bekämpningssannolikhet mot en mängd olika typer av mål, fortsätter Saab.

Läs mer: Regim terrorstämplar Sveriges militär

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen